PŘÍRODNÍ DOPLŇKY A ÚČINNÁ POMOC PŘI HIT "HISTAMINOVÉ INTOLERANCI"

29.12.2019

JAKÁ JE POMOC PŘI HISTAMINOVÉ INTOLERANCI?

VITAMÍN B6
 • Je přírodní antihistaminikum se schopností snižovat nesnášenlivost histaminu (můj typ Phase 9). Příjem vitaminu B6 často vede k vyšší aktivitě DAO. Pokud je nedostatek B6, je enzym prakticky k ničemu.

MĚĎ

Nedostatek mědi je další možnou příčinou nízké aktivity DAO. 

Měď je nezbytná pro funkci DAO.Pozor, doplnění jen pod dohledem lékaře. Měď je důležitou součástí řady enzymů, právě jejich prostřednictvím se zúčastní řady metabolických dějů v organismu či buněčného dýchání. 

KOENZYM ULTRASOME Q10
 • Koenzym Ultrasome Q-10, který je pětkrát efektivnější než běžný Q-10 (Můj typ HaloGoldseen Dr. Nona). Silný přírodní antioxidant, který chrání buňky a je zásadní pro spuštění procesu produkce energie v organismu. "Ultra-some Q10" zvyšuje efektivitu důležitých enzymů.

OMEGA-3 NMK

Omega 3 NM kyseliny mají protizánětlivé a další velmi pozitivní účinky na organismus (můj HIT typ je BalanceOil). 

BalanceTest Omega-3 NMK je velmi populárním a oblíbeným testem, který informuje o tom, zda Omega-3 NMK užíváme v dostatečném množství, či zda bychom na jejich doplnění měli zapracovat (zda doplňky, které již užíváme jsou skutečně funkční). 

KURKUMIN, ZÁZVOR

snižují tvorbu zánětlivých látek, které se podílejí na vývoji mnohých procesů v těle (Můj HIT typ DND žvýkačky). 

Kombinací účinných složek byl vytvořeny produkt "NOVÉ GENERACE", kdy 98% aktivních složek se absorbuje v dutině ústní za 45 vteřin.

BAZALKA POSVÁTNÁ 

Bazalka posvátná (silný antioxidant): indická bylinka, jejíž pozitivní účinky potvrdila i západní medicína. 

Dokáže prý působit proti histaminu a dočetla jsem se, že má protizánětlivé a protiastmatické účinky. Z účinných látek se uvádějí (viz. herbář) esenciální oleje, aromatické silice, alkaloidy, fenoly, saponiny, flavonoidy, organické kyseliny, taniny a steroidní látky.

PERILLA KŘOVITÁ

Olej z této rostliny dokáže snížit produkci IgE při alergiích a tím snížit tvorbu histaminu. 

Perila působí jako přírodní antihistaminikum. 

Perila křovitá pomáhá např. při alergiích, dýchacích potížích.

ŽELEZO

Velmi častým jevem při HIT je nedostatek tohoto důležitého prvku. Dbej na pestrou organickou stravu a optimální funkci střeva (tj. nejlepší cesta ke zdravé hladině železa a řešení HIT).

 

VÁPNÍK, HOŘČÍK

Jsou velmi důležité minerály pro správné fungování organismu. Je vcelku nereálné, abychom od každé látky, o níž jsme z různých důvodů přesvědčeni, že nám chybí, užívali 1 konkrétní doplněk. Proto existuje nesmírně důležitá skupina doplňků stravy, které se říká multifunkční doplňky. (můj typ Halo Goldseen a Xtend). 

NIGELLA SATIVA

Má antihistaminový účinek. Semínka černého kmínu obsahují látku thymochinón, která zpomaluje uvolňování histaminu ze žírných buněk. 

HESPERIDIN

Snižuje uvolňování histaminu mastocytů. 

BIO FRESH ŠŤÁVY

Levná, přírodní, přirozená dávka vitamínů a enzymoterapie. 

OLIVOVÝ OLEJ

Obsahuje fenoly (hydroxytyrosol, oleuropein), které účinně inhibují degranulaci žírných buněk. 

Nikdy nepotřebuješ najednou všechny vitamíny, minerály, bylinky aj. Naopak! Nevhodně zvolenými doplňky stravy či jejich "megadávkami" si křehkou rovnováhu těla můžeš poškodit (to nechceš). Příliš mnoho aktivních látek (ať přírodních, či syntetických) organismus těžko zvládá a mnohdy dochází i k interakcím. Dobré je řešit to, co nejvíce vadí a používat ty prostředky, které působí pokud možno na více problémů, nebo alespoň nejdou proti sobě

Než se rozhodneš učinit jakýkoliv další krok, pokus se zároveň začít dietou s nízkým obsahem histaminu a FODMAP protokolem. Moc fajn je také protizánětlivé stravování. Mysli na kvalitu a čerstvost potravin, protože nízká hladina histaminu je závislá na nejvyšší úrovni čerstvosti. Neboj se, rozhodně to není omezení za trest. Vezmi v úvahu, že bude vždy moudré rozhodnutí, zařadit do života vyváženou stravu (a proč ne třeba tu s nižším obsahem histaminu)?

Enzym DAO je závislý na vitaminu B6, B12, železu, mědi, vitaminu C, Omega-3 (EPA, DHA) NMK, takže má smysl hlídat si příjem těchto prvků.
Enzym DAO je závislý na vitaminu B6, B12, železu, mědi, vitaminu C, Omega-3 (EPA, DHA) NMK, takže má smysl hlídat si příjem těchto prvků.

Pokud chceš zařadit suplementaci:

 • Vždy po dohodě s lékařem a pouze jako doplnění k upravenému režimu stravování. Jen takový postup má smysl a je pro tvé dobro.
 • Lidé s HIT - histaminovou intolerancí musejí být zvláště opatrní! Začíná se vždy pomalu, pozvolna a s menší dávkou, kdy se pečlivě sledují veškeré reakce organismu. 
 • Enzym DAO je závislý na vitaminu B6, B12, železu, mědi, vitaminu C, Omega-3 (EPA, DHA) NMK, takže má smysl hlídat si příjem těchto prvků. Ovšem bez ohledu na příjem různých doplňků stravy, léků a nebo drog, nejdůležitější věcí je to, jak se chováš sám/sama k sobě a svému okolí. 

DOPLŇKY STRAVY

 • Co dělat, když talíře nejsou plnohodnotné? 
 • Když chybí správný poměr živin? 
 • Odkud brát?

Já volím na 1. místě přírodní zdroje.

Osobně si vždy vybírám jen ty doplňky, které mi zároveň zajistí přítomnost vysoce kvalitních ANTIOXIDANTŮ = kamarádů, kteří umějí s vitamíny spolupracovat a probíhá zde nesmírně důležitý SYNERGICKÝ EFEKT. V tom nejhorším HIT období jsem začala používat produkty Dr. Nona. Bylo to velké osvobození a euforie z toho jak báječně a pozitivně na celou tuto produkci mé nemocné tělo reagovalo. 

Každý prvek nejlépe pracuje v rovnováze s dalšími. Tyto biochemické pochody jsou velmi složité, kdy do hry vstupuje nesmírná spousta faktorů. Pro mě je však podstatné, že toto vše mi Dr. Nona nabízí. Používám produkty dodnes a za ty roky jsem zatím nenašla lepší alternativu. Každý produkt Dr. Nony je označen certifikací GMP (Good Manufacturing Practise), což mi dává jistotu a záruku, že daný výrobek má vysokou úroveň. Doplňky z lékáren a od různých společností, kdy jejich celková úroveň biologické využitelnosti v těle a další chemická zátěž pro organismus je velmi diskutabilní z principu nedoporučuji vůbec.

 • Vybírat doplňky stravy (suplementy) je stejně důležité jako výběr bylin, kosmetiky, potravin.
 • Nedoporučuji žádné fanatické kombinování a experimentování. 
 • Zdravotní stav vždy konzultuj s lékařem a proberte vhodnost, dávkování a další postupy.

Lidé s HIT - histaminovou intolerancí musejí být zvláště opatrní!

Začíná se vždy pomalu, pozvolna a s menší dávkou, kdy se pečlivě sledují veškeré reakce organismu. V našem případě (HIT), kdy máme často omezené jídelníčky, má užívání potravinových doplňků určitě svůj smysl a svůj řád. 

Pozor, pro lepší využitelnost přidávají mnozí výrobci do svých přípravků různé chemické složky. V běžně dostupných doplňcích stravy jsou nežádoucí pomocné látky (pojiva, plniva, kluzné látky, rozvolňovadla, barviva, rozpouštědla, protimikrobiální látky, chuťová, čichová korigencia a další). To je značný problém pro každého histaminika. Nikdy nezapomínej, že od obsahu všech ingrediencí a jejich kvality (způsobu zpracování, obsahu) se odvíjí také kvalita a cena jednotlivých výrobků. Záleží jen na tobě, jak vysoko si naceníš své zdraví. 

PŘÍRODNÍ VITAMÍNY

jsou odvozeny z rostlinného materiálu, který obsahuje vitamín. Ten který nebyl vyroben ve zkumavce. Mnohým syntetickým vitamínům chybí přepravce a stává se tak "izolovaný." Izolované vitaminy nemohou být využity v těle stejným způsobem jako přirozený vitamín z rostlin. Proto nesmíš NIKDY zapomínat, že společně s doplňky je vždy nutné dbát na příjem pestré, vyvážené stravy. Pak každá další berlička v podobě například suplementace je krásným krokem k úspěchu.

Klasická medicína a systém lékařství předpokládá, že zdravý člověk, jehož strava je natolik rozmanitá a vyvážená /kdy nedostatek aktivních látek nepřipadá v úvahu/, nepotřebuje svou stravu doplňovat žádnými suplementy. 

Je tedy jen na uvážení:

 • Zda moderní strava prokazatelně obsahuje/neobsahuje dostatečné množství vlákniny, hořčíku, chrómu, selenu, kyseliny listové, stopových prvků pro správnou činnost organismu.
 • Zda příjem vitamínu C, železa, zinku dosahuje správných hodnot. 

Existují studie, které opravdu poukazují na deficit důležitých složek ve stravě až do té míry, že vznikají specifické choroby z jejich nedostatku (u selenu a jódu jsou to dysfunkce štítné žlázy, u hořčíku tetanie, u chrómu porucha metabolismu inzulínu, u železa anémie a další)..

Při řešení problémů je vždy nutný individuální přístup a mnoho trpělivosti při hledání souvislostí mezi klinickými příznaky, konzumací rizikových potravin, nápojů, stresových a dalších psychosomatických faktorů.

 • K problému doporučuji přistupovat komplexně, kdy konkrétní postupy leží na úrovni vlastní individuality.
 • Doporučuji najít si a odstranit příčiny problémů.
 • Jít cestou střídmosti a pozitivního myšlení.
 • Navyšovat antioxidační kapacitu organismu.
 • Podporovat imunitní systém ze všech stran.
 • Histaminová intolerance je často následkem jiné nemoci a téměř nikdy nechodí sama.

Nepodporuji žádné fanatické jednání a hazard se zdravím. Buď vždy a za každých okolností opatrný/á a pod lékařským dohledem. Zvolené postupy konzultuj s odborníkem.

Přidej se do mé uzavřené skupiny na Facebook a rovnou se také přihlas k odběru novinek ze světa "HIT ZDRAVÍ" jedním klikem zde.

I když postupy tohoto webu mohou být užitečné, dávají se k dispozici s tím, že autor neposkytuje žádné konkrétní lékařské, psychologické, emocionální, duchovní poradenství. V textu není nic zamýšleno jako diagnóza, lékařský předpis, doporučení nebo lék na jakýkoliv zdravotní, psychický, emocionální, duchovní problém. Nestavte, prosím, účinky doplňků stravy před účinky léků. POZOR! veškeré uvedené postupy mají pouze informativní charakter, jsou souhrnem osobních zkušeností lékařů, vědců, klientů. NEMOHOU BÝT NIKDY NÁHRADOU ZA KLASICKOU LÉKAŘSKOU PÉČI. Zdravotní stav "vždy" konzultujte s lékařem!     

ŽIJ V TĚLE, KTERÉ MILUJEŠ