PŘÍRODNÍ DOPLŇKY A ÚČINNÁ POMOC PŘI HIT "HISTAMINOVÉ INTOLERANCI"

 • Zjistili Vám |Vašemu dítěti| histaminovou intoleranci
 • Máte v hlavě chaos, paniku a nevíte, kde začít
 • Ze všech koutů na vás vyskakují složité články, tabulky a nesmyslné seznamy zakázaných potravin? 
 • Studujete eliminační dietu, terapeutické protokoly a hledáte odbornou pomoc?

STOP! V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA A ZDRAVÍ

JAKÁ JE POMOC PŘI HISTAMINOVÉ INTOLERANCI?

VITAMÍN B6
 • Je přírodní antihistaminikum se schopností snižovat nesnášenlivost histaminu (můj typ Phase 9). Příjem vitaminu B6 často vede k vyšší aktivitě DAO. Pokud je nedostatek B6, je enzym prakticky k ničemu.

VODA

 • Histamin je nervový mediátor, který je odpovědný za regulaci vody v těle a také řízení sucha v organismu. Nálepku "HIT" lze pomocí jednoduchých , systematických kroků odmočit a slepit

KVERCETIN 
 • Redukuje produkci histaminu v trávicím traktu, kůži, krvi. Vhodná (částečná) náhrada antihistaminik. Některé studie naznačují zvažování bylinných HOPS a kvercetinu, aby se snížila hladina histaminu.


VITAMÍN C + ZINEK
 • Vitamín C zabrání buňkám uvolňovat histamin (můj typ Imunseen  Dr. Nona). Vitamín C si naše tělo neumí vytvořit samo, jeho suplementace má schopnost redukovat hladinu histaminu v těle. Vitamin C je známý pro své antihistaminické působení. V mnoha případech hladina histaminu v krvi přímo koreluje s hladinou vitaminu C a příjem vitamínu C povede k menšímu množství histaminu během několika dnů. Vitamin C lze užívat ve vyšších dávkách, aby se snížily hladiny histaminu. Zinek inhibuje uvolňování histaminu z žírných buněk. Doporučuje se doplnění. 

MĚĎ
 • Nedostatek mědi je další možnou příčinou nízké aktivity DAO. Měď je nezbytná pro funkci DAO. Pozor, doplnění jen pod dohledem lékaře. Měď je důležitou součástí řady enzymů, právě jejich prostřednictvím se zúčastní řady metabolických dějů v našem organismu či buněčného dýchání. 

KOENZYM ULTRASOME Q10
 • Koenzym Ultrasome Q-10, který je pětkrát efektivnější než běžný Q-10 (Goldseen). Silný přírodní antioxidant, který chrání buňky a je zásadní pro spuštění procesu produkce energie v organismu. "Ultra-some Q10" zvyšuje efektivitu důležitých enzymů.

OMEGA 3 NMK

Omega 3 NM kyseliny mají protizánětlivé a další velmi pozitivní účinky na organismus (můj HIT typ je Ravseen a další v mém životě nezastupitelný produkt Marine Omega, tj. Krillový olej se silným zrojem (EPA a DHA). Bývá prezentován jako mnohokrát účinnější než rybí olej, na který lidé s histaminovou intolerancí negativně reagují (olej bez toxinů - jako je rtuť a jiné těžké kovy). 

KURKUMIN, ZÁZVOR
 • snižují tvorbu zánětlivých látek, které se podílejí na vývoji mnohých onemocnění (můj typ DND žvýkačky). DND použijte vždy při prvních příznacích.

BAZALKA POSVÁTNÁ 
 • Dokáže působit proti histaminu a zánětu, má protizánětlivé a protiastmatické účinky. 

PERILLA KŘOVITÁ
 • Olej z této rostliny dokáže snížit produkci IgE při alergických onemocněních a tím snížit tvorbu histaminu. Má účinky proti kašli, protialergické, protizánětlivé, antioxidační, protirakovinnové, antimikrobiální, antidepresevní působení.  

ŽELEZO
 • Velmi častým jevem při HIT je nedostatek tohoto důležitého prvku. Dbejte na pestrou organickou stravu a optimální funkci střeva (tj. nejlepší cesta ke zdravé hladině železa a řešení HIT). 

 

VÁPNÍK, HOŘČÍK
 • Jsou velmi důležité minerály pro správné fungování organismu. Je vcelku nereálné, abychom od každé látky, o níž jsme z různých důvodů přesvědčeni, že nám chybí, užívali 1 konkrétní doplněk. Proto existuje nesmírně důležitá skupina doplňků stravy, které se říká multifunkční doplňky. (můj typ na doplněk stravy Goldseen).

NIGELLA SATIVA
 • Má antihistaminový účinek. Semínka černého kmínu obsahují látku thymochinón, která zpomaluje uvolňování histaminu ze žírných buněk. 

HESPERIDIN
 • Snižuje uvolňování histaminu mastocytů. 

KLÍČKY
 • Jsou přirozeným zdrojem DAO enzymu, který odbourává histamin. 

BIO FRESH ŠŤÁVY
 • Levná, přírodní, přirozená dávka vitamínů a enzymoterapie. 

OLIVOVÝ OLEJ
 • Obsahuje fenoly (hydroxytyrosol, oleuropein), které účinně inhibují degranulaci žírných buněk. 

GONSEEN 
 • Tento bylinkový čaj má silný pozitivní vliv na trávicí, dýchací, imunitní i nervový systém. Má blahodárné účinky při oslabení organizmu, podporuje proces regenerace a zvyšuje odolnost. 

PŘÍRODNÍ ADAPTOGENY
 • Pomáhají organismu udržovat optimální homeostázu (vnitřní prostředí). Adaptogenní rostlinné drogy jsou jedinečné oproti jiným látkám ve své schopnosti udržovat rovnováhu hormonů a imunitního systému.

Enzym DAO je závislý na vitaminu B6, B12, železu, mědi a vitaminu C , takže má smysl hlídat si příjem těchto prvků. Ovšem bez ohledu na příjem různých doplňků stravy, léků a nebo drog, nejdůležitější věcí je to, jak se chováte sami k sobě a svému okolí. Než se rozhodnete učinit jakýkoliv další krok, pokuste se zároveň začít dietou s nízkým obsahem histaminu a FODMAP protokolem. Myslete na kvalitu a čerstvost, protože nízká hladina histaminu je závislá na nejvyšší úrovni čerstvosti. Nebojte se, rozhodně to není omezení za trest. Vezměte v úvahu, že bude vždy moudré rozhodnutí, zařadit do života vyváženou stravu a proč ne třeba tu s nižším obsahem histaminu?

DOPLŇKY STRAVY

 • Co dělat, když talíře nejsou plnohodnotné? 
 • Když chybí správný poměr živin? 
 • Odkud brát?

Já volím na 1. místě přírodní zdroje.

Osobně si vždy vybírám jen ty doplňky, které mi zároveň zajistí přítomnost vysoce kvalitních ANTIOXIDANTŮ = kamarádů, kteří umějí s vitamíny spolupracovat a probíhá zde nesmírně důležitý SYNERGICKÝ EFEKT. V tom nejhorším HIT období jsem začala používat produkty Dr. Nona. Bylo to velké osvobození a euforie z toho jak báječně a pozitivně na celou tuto produkci mé nemocné tělo reagovalo. 

Každý prvek nejlépe pracuje v rovnováze s dalšími. Tyto biochemické pochody jsou velmi složité, kdy do hry vstupuje nesmírná spousta faktorů. Pro mě je však podstatné, že toto vše mi Dr. Nona nabízí. Používám produkty dodnes a za ty roky jsem zatím nenašla lepší alternativu. Každý produkt Dr. Nony je označen certifikací GMP (Good Manufacturing Practise), což mi dává jistotu a záruku, že daný výrobek má vysokou úroveň. Doplňky z lékáren a od různých společností, kdy jejich celková úroveň biologické využitelnosti v těle a další chemická zátěž pro organismus je velmi diskutabilní z principu nedoporučuji vůbec.

 • Vybírat doplňky stravy (suplementy) je stejně důležité jako výběr bylin, kosmetiky, potravin.
 • Nedoporučuji žádné fanatické kombinování a experimentování. 
 • Zdravotní stav vždy konzultujte s lékařem a proberte vhodnost, dávkování a další postupy.

Lidé s HIT - histaminovou intolerancí musejí být zvláště opatrní. 

Začíná se vždy pomalu, pozvolna a s menší dávkou, kdy se pečlivě sledují veškeré reakce organismu. V našem případě (HIT), kdy máme často omezené jídelníčky, má užívání potravinových doplňků určitě svůj smysl a svůj řád. 

Pozor, pro lepší využitelnost přidávají mnozí výrobci do svých přípravků různé chemické složky. V běžně dostupných doplňcích stravy jsou nežádoucí pomocné látky (pojiva, plniva, kluzné látky, rozvolňovadla, barviva, rozpouštědla, protimikrobiální látky, chuťová, čichová korigencia a další). To je značný problém pro každého histaminika. Nikdy nezapomínejte, že od obsahu všech ingrediencí a jejich kvality (způsobu zpracování, obsahu) se odvíjí také kvalita a cena jednotlivých výrobků. Záleží jen na vás, jak vysoko si naceníte své zdraví. 

PŘÍRODNÍ VITAMÍNY

jsou odvozeny z rostlinného materiálu, který obsahuje vitamín. Ten který nebyl vyroben ve zkumavce. Mnohým syntetickým vitamínům chybí přepravce a stává se tak "izolovaný." Izolované vitaminy nemohou být využity v těle stejným způsobem jako přirozený vitamín z rostlin. Proto nesmíte NIKDY zapomínat, že společně s doplňky je vždy nutné dbát na příjem pestré, vyvážené stravy. Pak každá další berlička v podobě například suplementace je krásným krokem ke zdraví.

Klasická medicína a systém lékařství předpokládá, že zdravý člověk, jehož strava je natolik rozmanitá a vyvážená /kdy nedostatek aktivních látek nepřipadá v úvahu/, nepotřebuje svou stravu doplňovat žádnými suplementy. 

Je tedy jen na vašem uvážení:

 • Zda moderní strava prokazatelně obsahuje/neobsahuje dostatečné množství vlákniny, hořčíku, chrómu, selenu, kyseliny listové, stopových prvků pro správnou činnost organismu.
 • Zda příjem vitamínu C, železa, zinku dosahuje správných hodnot. 

Existují studie, které opravdu poukazují na deficit důležitých složek ve stravě až do té míry, že vznikají specifické choroby z jejich nedostatku (u selenu a jódu jsou to dysfunkce štítné žlázy, u hořčíku tetanie, u chrómu porucha metabolismu inzulínu, u železa anémie a další).

Při řešení problémů je vždy nutný individuální přístup a mnoho trpělivosti při hledání souvislostí mezi klinickými příznaky, konzumací rizikových potravin, nápojů, stresových a dalších psychosomatických faktorů.

 • K problému doporučuji přistupovat komplexně, kdy konkrétní postupy leží na úrovni vlastní individuality.
 • Doporučuji najít si a odstranit příčiny problémů.
 • Jít cestou střídmosti a pozitivního myšlení.
 • Navyšovat antioxidační kapacitu organismu.
 • Podporovat imunitní systém ze všech stran.
 • Histaminová intolerance je často následkem jiné nemoci a téměř nikdy nechodí sama.

Nepodporuji žádné fanatické jednání a hazard se zdravím. Buďte vždy a za každých okolností opatrní a pod lékařským dohledem. Zvolené postupy konzultujte s odborníkem.

Přestože na poli klasické medicíny je stále rovnice o mnoha neznámých, jsem osobně přesvědčena, že člověk dokáže téměř každou nemoc překonat (případně její příznaky výrazně eliminovat). 

S pochopením přijdou člověku nové informace, které pomohou, nasměrují a často i vyřeší letitý problém. Změna musí nastat okamžitě, v celém životě, v celém jídelníčku, v celém JÁ.

I když postupy tohoto webu mohou být užitečné, dávají se k dispozici s tím, že autor neposkytuje žádné konkrétní lékařské, psychologické, emocionální, duchovní poradenství. V textu není nic zamýšleno jako diagnóza, lékařský předpis, doporučení nebo lék na jakýkoliv zdravotní, psychický, emocionální, duchovní problém. Nestavte, prosím, účinky doplňků stravy před účinky léků. POZOR! veškeré uvedené postupy mají pouze informativní charakter, jsou souhrnem osobních zkušeností lékařů, vědců, klientů. NEMOHOU BÝT NIKDY NÁHRADOU ZA KLASICKOU LÉKAŘSKOU PÉČI. Zdravotní stav "vždy" konzultujte s lékařem!     

NEBUĎTE UVĚZNĚNI VE SVÉ "HIT" DIAGNÓZE