Půst je laskavý ke tvému tělu
Vědomý půst tě dokáže provést laskavou transformací. Půst také odkryje vše, co tě blokuje a ohrožuje. Ano! Teď je ten správný čas, abys konečně odložil/a všechny své hluboko zaryté bloky a závislosti.
Vědomý půst je laskavý ke tvému tělu, tak si ho dopřej a zažij bezpodmínečnou lásku, přijetí, transformaci na vědomé i nevědomé úrovni.
Tvůj život by měl být optimistický, radostný, nenucený. Měl/a bys být spokojený/á sám/sama se sebou. Tak proč se po většinu dne cítíš nespokojeně, utlačovaně? Vypadáš unaveně a nemocně? Pro všechny tyto negace je možné jedno z vysvětlení: Nerovnováha v těle a znečištění krve (autointoxikace). Nahromaděné jedy z tebe dělají bezdůvodně pesimistu. Draze platíš za své špatné návyky, za fakt, že se sytíš mrtvou, vitaminů, minerálů a esenciálních tuků zbavenou stravou. Draze platíš za to, že polykáš různobarevné tobolky, když to není nutné. Kazíš si zažívání, trpí tím celý tvůj organismus.
Výčet přímých, nepřímých škodlivin a špatných návyků by byl velmi dlouhý. Vedle nevhodné stravy a stravování (témata, kterými se je jako celostní výživová poradkyně zabývám nejvíce) k nim patří:
- pobývání ve znečištěném ovzduší,
- stresové situace a negativní myšlení,
- nedostatek spánku, pohybu, nedostatečného a nekvalitního dýchání,
- špatná výživa (dehydratace, malnutrice, deficit důležitých látek), další.
Oběťmi škodlivin jsou tvé orgány, potýkající se s četnými nemocemi. Co s tím? Sladění všech energií. Skutečné dovyživení duše a těla na buněčné úrovni (tj. v dnešní době naprosto nezbytná změna jídelníčku včetně řízené suplementace - doplnění všech deficitních látek), vědomé, pravidelné půstování.
V půstu je velmi důležitá tvá vnitřní motivace. Správně se postíš, když budeš naslouchat svému tělu, intuici, zachováš si zdravý selský rozum a velkou míru zodpovědnosti ke svému zdraví.
Nejsem lékařka, ani žádný guru. Jsem jen obyčejná žena, jedna z davu, profesí: Celostní výživová poradkyně, máma dvou synů, která má to štěstí, že mohla okusit tajemství pravidelných, krátkodobých, kaskádových, suchých, ale i těch dlouhodobých půstů. Půsty držím více než 20 let.
Budu moc ráda, když na té transformační vlně půstu pojedeš se mnou. A pokud tam ještě nejsi, pak tě z srdečně zvu do FB skupinky Půst pro zdraví, kde se pravidelně potkáváme a postíme na fáze měsíce: Nov, První čtvrt, Úplněk, Poslední čtvrt. Ve skupince vytvořím událost a pozvu tě. Abys nezapomněl/a a mohl/a si udělat přípravu.
Za své špatné návyky musíš přijmout trest v podobě nemocí, za dobré návyky budeš odměněna kvalitním zdravím.
Dost možná, že na klasický půst o vodě zatím nejsi připravený/á. Nevadí, můžeš si dát odlehčený den bez kávy, cukru, mléčných výrobků, lepku, masa a nebo den pouze na šťávách, zeleninových vývarech či zařadit přerušované hladovění (IF). Každý takový zvolený režim ti musí sednout a vyhovovat z hlediska tvého životního stylu a zdraví.
Pokud začneš hladovět, organismus nastartuje procesy jakými jsou lipolýza, ketogeneze a stane se např. i více efektivním v recyklaci buněčného odpadu. Benefity vědomého půstu dokazuje velká spousta studií a odborných knih, které se tímto tématem zabývají. I když půsty mohou některým lidem individuálně vyhovovat, určitě se nejedná o žádné zázračné řešení, které by bylo vhodné pro každého (těhotné ženy, senioři, adolescentní dívky, při PPP apod.).
Ve většině článcích se píše o půstech a vlivu na fyziologii a psychiku, ale neřeší se ten hlavní proces, který se odehrává ve vědomí. Pokud je mi známo, většinu kritických článků o půstech píší lidé, kteří ve svém životě ani jednou "vědomě nepůstovali".
Kdy zařadit půst?
KDYŽ POTŘEBUJEŠ RESTART
KDYŽ POTŘEBUJEŠ VLÍT NOVOU ENERGII DO ŽIL
KDYŽ MÁŠ POTÍŽE, KTERÉ CHCEŠ PŮSTEM POŘEŠIT
KDYŽ SE INSPIRUJEŠ CYKLYMĚSÍČNÍ FÁZE, ŽENSKÉ CYKLY ATD.
KDYŽ SE CHCEŠ DOSTAT NA SVOU IDEÁLNÍ VÁHU
KDYŽ CHCEŠ PROPOJIT SVOU DUŠI S TĚLEM
Využij volný čas, který bys musel/a věnovat jídlu, sám/sama sobě!
Půst nás mění k lepšímu
Používáte pojem vědomý půst. Co si pod ním máme představit?
"Vědomý půst je takový, který nám nepřináší žádné strachy, utrpení a hladovění, naopak je velmi laskavý a vede k dobré duševní i fyzické kondici. Nejen, že člověka proměňuje a zjemňuje, ale pravidelné, vědomé půsty nabízí lidem ideální možnost, jak propojit duši s tělem a spojit psychoterapii s tělesnou očistou. Člověk může krásně pozorovat své myšlenky, činy, emoce, vztahy a pracovat s nimi. Může si lehce nastavit mantinely a hrát si tak se svým egem."
S čím nám může konkrétně pomoci?
"Vždy záleží na úmyslu. Půsty mohou být pro někoho nástrojem fyzické a duchovní očisty, ale i cestou k řešení různých problémů. Z mnoha zdrojů plynou informace o půstech, které řeší i ty nemoci, které vzdorují postupům klasické medicíny. Nelze jimi však nahradit lékařské vyšetření. A určitě takové »léčebné půsty« patří pod kontrolu odborníka. Nedoporučuje se žádné laické experimentování a hazard se zdravím."
Co se děje s naším tělem v době, kdy se postíme?
"Souvislosti procesů látkové výměny a účinku vědomého půstu závisí na mnoha faktorech (délka půstu, pravidelnost, úroveň vědomí jednotlivce). Půsty rozlišujeme na krátkodobé (1 - 3 dny) a dlouhodobé. Držení dlouhodobého půstu je odborníky doporučováno pouze v případě, že je na něj tělo fyzicky i psychicky plně připraveno, jinak by bylo velmi riskantní. Při dlouhodobém půstu dochází k odkyselení organismu, očištění od hlenů (léčebné půsty odvádí z organismu všechno nepotřebné, čistí tělesné tkáně a tekutiny), endogenní výživě, fyziologickému klidu orgánů, zlepšení látkové výměny a absorpčních schopností, omlazení organismu, nastolení psychické pohody, redukce tělesné hmotnosti, pokles hladiny glukózy a inzulínu v krvi atd. Ve zkratce můžeme říct, že půst má výrazný očistný efekt. Zbavíme se některých nepotřebných zásob tuků a cukrů, nánosů v cévách a tkáních, vyloučíme spoustu škodlivin z těla. Objevíme nové pocity, spokojenost, radost z úspěchu a zbystří se nám smysly. Za předpokladu dodržení všech pravidel, vědomé půsty mobilizují obranné síly organismu a zlepšují látkovou výměnu."
Kdy a jak je vhodné půst držet?
"Mně se nejvíce osvědčily pravidelné vědomé půsty na fáze měsíce: nov, první čtvrt, úplněk, poslední čtvrt. Tedy jeden den v týdnu bez jídla. Navíc to jsou to dny, kdy se organismus lépe zbavuje usazenin a regeneruje. Ale každý by měl především poslouchat své tělo, intuici a neřídit se žádným diktátem."
Je vhodnější si ho naplánovat na všední den, nebo raději na víkend?
"Každému vyhovuje něco jiného. Někdo potřebuje v den půstu více odpočívat a někdo má rád, když je zaměstnaný a nemá moc čas o půstu přemýšlet."
Je pro někoho půst nevhodný?
"Ano, celá řada stavů organismu a nemocí je pro držení půstu zcela nevhodná. Vždy je nutné se o konkrétních postupech poradit s lékařem. Těhotenství a období kojení jsou s půsty kontraindikovány. Dále není půst vhodný pro nepřipravené. Každý organismus reaguje jinak na podněty, které půst vyvolá, a proto se každý musí přizpůsobit svým vlastním potřebám, vnímat své vlastní tělo a cykly (zejména ženy)."
Někteří lidé se postí i týden v kuse. Není to nebezpečné?
"Dnes jsem ve 14. dnu půstu, cítím se výborně a pokračuji dál. Není to nebezpečné, když víte, co děláte, nepodléháte strachům, když nepodceníte přípravu a hlavně návrat zpět ke stravě. Návrat ke stravě je nejnáročnější část z celého půstu. Návrat k dobré stravě musí být pozvolný a trvá stejně dlouho jako samotný půst. Chyba v návratu při dlouhodobém půstu by mohla stát člověka i život, pokud nedodrží důležité body."
To zní děsivě. Jak tedy na to?
"I po jednodenním půstu se stává tělo velmi citlivé. Proto je potřeba začít jíst skromněji. Poslouchat své vlastní tělo, kam vás pustí, co s vámi rezonuje a v čem je vám dobře. Cvičení dělá mistra. Při dlouhodobých půstech platí pravidlo, jak dlouhé je období půstu, tak dlouho trvá návrat k běžné stravě. Bez rizika je půst 1 - 3 dny, který ani nevyžaduje přechodné období při návratu k normální stravě."
Jak dlouho je ideální držet půst?
"To je velmi individuální a intuitivní. Někdo nevydrží bez jídla 5 hodin a někdo se dokáže postit několik dní."
Jak se na půst můžeme připravit?
"Je důležité alespoň pár dnů před samotným půstem vynechat maso, živočišné produkty, nezdravé tuky (pro-zánětlivé Omega-6), mléko, rafinovaný cukr, lepek, kofein, alkohol, cigarety. Kdo je připraven, není zaskočen, takže je skvělé číst si o půstech a intenzivně studovat. Je to jako ve škole, když člověk půjde na zkoušku bez přípravy, nepovede se to."
Existují i způsoby očisty, kdy jíme po určitou dobu pouze jeden druh potravy (například jablka, polévky a podobně). Co si o nich myslíte?
Na co bychom neměli určitě zapomenout?
"Za nutnost považuji v den půstu procházku v lese nebo jinde v přírodě. Dále zařaďte nějakou formu pohybu, jako je například jóga a také relaxaci, meditaci a četbu. Zkrátka dělejte jen to, co vás baví a naplňuje. Doporučuji vyhnout se běžným, stereotypním činnostem, které vás mohou rozptylovat. Vyhýbejte se také negativním lidem, lednici a obchodu s potravinami. Půst vnímejte jako proměnu a velice intimní záležitost, o které nemusíte s nikým diskutovat a svěřovat se. Neposlouchejte našeptávače a buďte sami sebou. Myslete na to, že až půst dokončíte, budete se cítit skvěle."
V současné době, a poslední rok k tomu výrazně přispěl, se prudce zvedla míra obezity u lidí. Řada lidí se stává doslova závislými na jídle, zajídají jím stres a nudu. Co s tím?
"Přejídání a různé další závislosti mají svůj základ v psychosomatice. Je dobré zjistit příčinu a poté pracovat na odstranění. Pomůže, když dá člověk svému životu a stravování řád."
Co to znamená v praxi?
"Přijetí sám sebe, sebeláska, úprava životního stylu včetně jídelníčku. Pomáhá také nazout tenisky a vyběhnout ven - spálí se více energie, než člověk přijme a nastartuje se přirozené hubnutí. Díky tomu nám pak nezbude čas na hlouposti, zajídání nudy a je z člověka nové JÁ."
V kolik hodin bychom měli v ideálním případě naposledy večeřet?
"To je opět velmi individuální. Záleží na mnoha faktorech a u každého bude poslední jídlo dne v jinou dobu. Dobrým zvykem je konzumace večeře 2 až 3 hodiny před spaním."
Otázky: Zdeňka Kudová, Odpovědi: Zdeňka Prušáková Řepová, DiS., certifikovaná výživová poradkyně, zabývající se stavem člověka z celostního pohledu a praktických psychosomatických souvislostí.
Tento web je obyčejným informačním kanálem. Všechna doporučení v něm obsažená vycházejí z mé vlastní zkušenosti a z dlouholeté praxe. Návody zde obsažené byly navrženy tak, aby ti jednoduchým způsobem pomohly k lepšímu životnímu stylu. Bohužel ti nemohu zaručit, že tato doporučení jsou vhodná právě pro tebe, případně že je budeš umět použít správně.
Proto se vymezuji z jakékoliv právní odpovědnosti ohledně toho, jak s textem naložíš a co a jakým způsobem z něho v praxi použiješ. Všechny úspěchy či neúspěchy jsou proto výhradně ve tvých rukách a autorka za ně nenese žádnou odpovědnost. Informace slouží jako (své)pomoc, v žádném případě nenahrazují lékařskou diagnózu/péči.