PŘÍPRAVA K PŮSTU

11.05.2021
Po špatné přípravě se zkrátka nikdy nedočkáš dobrého výsledku. Je to jako ve škole, když půjdeš na zkoušku bez přípravy, poděláš to! 

Víš, že kdo je připraven, není zaskočen, ale zatím ještě netušíš, jak se dobře připravit na svůj vědomý půst. Možná jsi konečně našel/a metodu, se kterou můžeš upevnit své zdraví, zharmonizovat celý čakerní systém, duši a zbavit se lpění, chtění a mnohých nezdravých závislostí. Vzhůru do toho!
Jak se dobře připravit na půst?
Jak se dobře připravit na půst?

Ze začátku je důležité neklást si příliš velké cíle,

když jde člověk po malých krůčcích dopředu, trvá to sice déle, ale dojde do cíle s grácií a úspěchem. 

Je důležité alespoň pár týdnů před samotným půstem vynechat maso, živočišné produkty, nezdravé tuky (pro-zánětlivé Omega-6) mléko, rafinovaný cukr, lepek, kofein, alkohol, cigarety. 

Ve chvíli, kdy je trávicí systém přetížený a tělo zaneseno odpadními látkami, není zvládnutí půstu vůbec jednoduché, přichází pocit slabosti, objevují se příznaky jako při otravě. Není se čemu divit, je to přirozená reakce na to, jak se organismus zbavuje toxinů a odpadních látek. 

Organismus má velkou schopnost regenerace za předpokladu, že mu pravidelně dodáváš potřebné vitamíny, minerály a stopové prvky. Denně potřebuješ velké množství esenciálních látek, které si tělo neumí vytvořit a musíš mu je dodat potravou. Dnes však už neplatí jídlo = výživa. Proto je velmi nutné tělo dovyživit pomocí kvalitní stravy včetně zcela přírodních potravinových doplňků. Jako naprostou nezbytnost považuji podpořit regeneraci na buněčné úrovni!

Obecně začíná platit, že převážná část obyvatelstva bohužel nemá dostatek nutričně významných látek.
Obecně začíná platit, že převážná část obyvatelstva bohužel nemá dostatek nutričně významných látek.
Příroda nesnáší extrémy! Potřeba příjmu biologicky aktivních látek se u každého člověka liší. Obecně začíná platit, že převážná část obyvatelstva bohužel nemá dostatek nutričně významných látek. Potrava většiny lidí (ověřeno praxí) je jednotvárná, chudá na živiny, vitamíny, minerály, polyfenoly a proto se také obranyschopnost lidských těl snižuje.
 • Nerovnováha mezi Omega-6 a Omega-3 masnými kyselinami.
 • Nízké hladiny Omega-3.
 • Nedostatek polyfenolů ve stravě.
 • Nízké hladiny vitamínu D3.
 • Nedostatek tekutin (dehydratace).
 • Nedostatek vlákniny v jídelníčku atd.. 

Každý má dnes možnost nastudovat si, které potraviny, doplňky stravy pomáhají bojovat proti nemocem a celkově zánětlivému stavu organismu. 

Stačí se logicky zamyslet a zjistíš, co je velkým spouštěčem tvých problémů a je tedy velmi rozumné tyto potraviny dále nekonzumovat a redukovat jejich množství, jak jen to půjde. Současně přidávat ty dobré návyky. Jaké to jsou? Napiš mi, provedu tě tajemstvími výživy. 

Uvědom si, že cukr je jen POUHÁ SVŮDNÁ CHUŤ. CUKR JE PRÁZDNÝ a jeho konzumace ti nepřinese žádnou velkou slast. Postačí jen zbavit se závislosti, postačí ti PÁR MĚSÍCŮ BEZ CUKRU a tvůj život nabere nový směr.
Uvědom si, že cukr je jen POUHÁ SVŮDNÁ CHUŤ. CUKR JE PRÁZDNÝ a jeho konzumace ti nepřinese žádnou velkou slast. Postačí jen zbavit se závislosti, postačí ti PÁR MĚSÍCŮ BEZ CUKRU a tvůj život nabere nový směr.

CUKR 

Ten sladký, všude dostupný a přítomný produkt, je skutečnou hrozbou a drogou dnešní doby. Ať se ti to líbí nebo ne.

Patří a řadí se k látkám návykovým a jeho konzumace způsobuje závislosti, překyseluje tělo, způsobuje oxidační stres, podporuje vznik zánětů, diabetes, obezitu, poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou (ADHD), akné, ztučnění jater, kolísavý tlak, zubní kaz, srdečně-oběhové obtíže, infarkt myokardu, gynekologické potíže, osteoporózu, nádorová onemocnění a mozková poškození, včetně chronického nedostatku vitaminů a důležitých minerálů. Narušuje látkovou výměnu, způsobuje trávicí problémy, žaludeční problémy, a mohli bychom pokračovat dále a dále.. 

Ty však nechceš poznat všechny neblahé důsledky konzumace cukru, chceš se zbavit své závislosti na sladkém a chceš také zjistit, že není vůbec těžké přestat sladit. A proto se se mnou naprosto vědomě rozhodneš cukr odložit na druhou kolej. 

Neboj se, cukr má neomezenou trvanlivost, nekazí se. Nemusí ti ho být vůbec líto. Opravdu se mu nic nestane, zůstane tam kde je (ve spíži, v regálu obchodního domu) v nezměněné podobě. On je v bezpečí, ale tobě po konzumaci cukru nebude nejlépe. Jooo možná pár minut po sladkém ano, ale ta následná spoušť se vážně špatně uklízí a je to běh na dlouhou trať. Jsem moc ráda, že už chápeš, proč rafinovaný cukr pro svůj život a v přípravné půstovací fázi odložíš. Tvé tělo ti poděkuje. 

Zapoj do života více lehkosti, jak ve stravě, tak ve své mysli.

Co tě nejvíce ovlivňuje a s čím se dá okamžitě pracovat? Je to hlavně tvé myšlení, strava, pohyb a životní styl.

Co ti bude bránit? Tvá hlava a ego!


KÁVA

Také ti káva řídí průběh celého dne? Nebo si to jen nechceš přiznat. Nejen léky, ale i například obyčejná káva (ano - ta voňavá, luxusní záležitost) ti dokáže vybudovat celkem solidní fyzickou i psychickou závislost.

 • nervozita, úzkost, nespavost, podrážděný žaludek, pálení žáhy, průjem, svalový třes, zvýšený krevní tlak, srdeční tep a dechový rytmus...

Tvůj jídelníček a život chce pestrost. Zbavuj se postupně svých závislostí! Stimulanty (jako je káva) oslabují tvou energii ledvin. 

MLÉČNÉ VÝROBKY

Skutečně ještě potřebuješ ke svému životu mléko a výrobky z něj? Oddej se myšlence na postupné vysazení mléka v přípravném období půstu. Tímto řízeným krokem překonáš mnohé a není to vůbec nic těžkého. 

 • Opustit nefunkční vztah a člověka, kterého miluješ je těžké.
 • Porazit rakovinu je těžké.
 • PÍT KÁVU BEZ MLÉKA NENÍ VŮBEC TĚŽKÉ! 
 • Vzít si rostlinný jogurt místo kravského není těžké. 

S radostí dnes odlož cigaretku, kávičku, mléko, alkohol, zelený i černý čaj a všechny slazené nápoje!

 • Zařaď větší množství čisté vody (ideálně filtrované, studánkové)! 

Čemu dnes říkáš "maso" (salám, klobása, šunka, slanina, nářez, hotdog, hamburger atd.)? Čemu dnes říkáš "mléko"? Čemu dnes říkáš "chléb, pečivo"? Kde všude používáš sladidla/cukry (a jaké)? Kam přidáváš sůl a další složky, dochucovadla, chemické koktejly, konzervanty, dlouhé názvy na etiketách, které možná ani nedokážeš dost dobře rozklíčovat. Co vše si patláš na obličej, vkládáš do svých úst, používáš v domácnosti, vdechuješ, piješ?

Řadíš se mezi "TUKOŽRAVCE"?  Doba se velmi změnila. Mění se naše potřeby a tím by se měla přizpůsobit i ta naše strava - co ty na to?
Řadíš se mezi "TUKOŽRAVCE"? Doba se velmi změnila. Mění se naše potřeby a tím by se měla přizpůsobit i ta naše strava - co ty na to?

MASO, ŽIVOČIŠNÉ PRODUKTY, NEZDRAVÉ TUKY

(zejména pro-zánětlivé Omega-6). Nebudu zde psát román na téma konzumace masa (takových článků koluje po internetu mraky), pokud tě to zajímá, studuj a jdi po své vlastní ose. Napíši jen, že nejsem striktní vegetarián, ale jsem si vědoma, že pokud budu konzumovat "maso" z nějakého neověřeného zdroje, velkochovu. Maso, které bylo dlouho skladováno, maso, se kterým bylo špatně zacházeno. Bohužel společně s takovým masem a s každým soustem jím také toxiny z bakterií mrtvých tkání zvířat, růstové hormony, antibiotika atd.. V řádu několika minut, hodin, dnů se začne tvořit v tepnách (střevech) zánět a to nechci ani já a ani ty. I tady ti velmi dobře pomůže vědomý půst. Opustit staré vzorce a nezdravé návyky. 

LEPEK

Absence lepku ve stravě neublíží. Živiny, obsažené v obilovinách, obsahujících lepek, jsou snadno nahraditelné obilovinami bezlepkovými. Kromě toho téměř nikdo neví, že lepek obsahuje několik bílkovin, u nichž analýzy prokázaly při trávení vznikající návykové látky (tzv. exomorfiny). To vysvětluje, proč jsou produkty, a to především ze pšenice, tak moc oblíbené.

Obiloviny, obsahující lepek jsou používány k produkci stovek potravin, nejenom chleba a pečiva. Moderní technologické postupy používají celou řadu, pokud ne desítky tzv. přídatných látek, které ty nechceš a už vůbec nepotřebuješ jíst. 

Naše planeta se mění a je nemožné si těchto změn nevšimnout. Globální procesy, již začaly, a co bude dál, záleží jen na tobě. Mění se i stravování a je na čase přejít na nový a komplexní způsob zdravého, pestrého a vyváženého jídelníčku. 

Zdravá strava a doplňky samotné mohou pomoci v ochraně před některými vlivy kouření, ale ani ten nejlepší program stravování nenabízí imunitu vůči škodlivosti kouření. Co se s cigaretou rozloučit?
Zdravá strava a doplňky samotné mohou pomoci v ochraně před některými vlivy kouření, ale ani ten nejlepší program stravování nenabízí imunitu vůči škodlivosti kouření. Co se s cigaretou rozloučit?

ALKOHOL, CIGARETY

a jiné drogy 

Nemám žádná výživová doporučení, pokud držíš v ruce cigáro, flašku, jinou látku a vědomě hazarduješ se svým životem a zdravím. 

Nic se nevyrovná efektu, jako když kuřák definitivně odhodí cigaretu a skoncuje s tímto zlozvykem. Kouření a alkohol je odpovědné za vznik celé řady onemocnění a ne, že ne. Zlozvyk kouření bývá často spojen s konzumací chudé a nevhodné stravy! Je na čase to změnit, co říkáš?  Možná ti jen chybí správná motivace. Napiš mi, s láskou Tě nakopnu. Už po pár minutách od típnutí poslední cigarety tvé tělo začne pozitivně reagovat. Nejhorší je udělat první krok, ale děláš pro sebe velkou službu, nezapomeň.

Prober se už a nebuď zahalen/a v dýmu. Osud máš ve svých rukou. 

Tento článek je informačním kanálem. Všechna doporučení v něm obsažená vycházejí z mé vlastní zkušenosti a z dlouholeté praxe s klienty. Návody v článku obsažené byly navrženy tak, aby ti jednoduchým způsobem pomohly k lepšímu životnímu stylu. Bohužel ti nemohu zaručit, že tato doporučení jsou vhodná právě pro tebe, případně že je budeš umět použít správně.

Proto se vymezuji z jakékoliv právní odpovědnosti ohledně toho, jak s textem naložíš a co a jakým způsobem z něho v praxi použiješ. Všechny úspěchy či neúspěchy jsou proto výhradně ve tvých rukách a autorka za ně nenese žádnou odpovědnost. Informace slouží jako (své)pomoc, v žádném případě nenahrazují lékařskou diagnózu/péči.

CHCI INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP A PÉČI