ELIMINAČNÍ DIETA

27.12.2019

PROČ A KDY JE VHODNÁ ELIMINAČNÍ DIETA "VYLUČOVACÍ DIETA"

ODHALENÍ PROBLÉMU
  • fáze eliminace je metoda, při které jsou z jídelníčku systematicky vynechávány jednotlivé potraviny a na základě pozorování se stanovuje zdroj příznaků 

ČASOVÁ NÁROČNOST
  • jde o velmi časově zdlouhavý proces, ale v převážné většině případů přináší kladné výsledky (postup eliminace doporučuji ve specifických případech, kdy je vhodný ke stanovení správné diagnózy a další práci s jídelníčkem)

OPATRNOST, OBEZŘETNOST
  • po vyřazení určitého jídla z jídelníčku může ustoupit celá řada příznaků - v tomto okamžiku je nutné být opatrný a obezřetný a seznam zapovězených jídel dále na základě vlastního uvážení nerozšiřovat

DOHLED LÉKAŘE
  • na celý proces by měl vždy dohlížet odborník, protože může dojít k narušení popřípadě totálnímu rozvrácení vyváženého příjmu potřebných vitamínů a minerálních látek  

RIZIKO ZBYTEČNÉHO OMEZENÍ
  • samo-diagnostika potravinových alergií, intolerancí může vést k zbytečným omezením stravy a nedostatečné výživě (pozor, zejména u dětí)

OBSAH ŽIVIN A ENERGIE
  • obsah živin a energie v potravinách jsou parametry, které je z mnoha důvodů potřeba u stravování sledovat (to platí i u eliminační diety)

NÁVOD NA ELIMINAČNÍ DIETU

Nemám ráda slovo DIETA a nejsem vyznavačem fanatických stravovacích směrů, kde dochází z dlouhodobého hlediska k výraznému poškození zdravotního stavu. Dnes však slovo DIETA potřebuji a budu s ním pracovat. Protože eliminační, klidně můžeme použít slovo vylučovací dieta, je prvním krok k řešení problému, kdy je nutná a nezbytná právě identifikace potravin, které jsou příčinou problémové akce a následné reakce organismu.

Obecně jakákoliv radikální změna stravy může organismus svou změnou dostat z nějaké obtížné situace, ale čím více je radikální a čím dlouhodobější, tím více rizik vzniká. Mysli na to a pracuj i s touto informací.

V prvním kroku se vyvaruj:

  • všech polotovarů, 
  • všech konzervovaných a jinak upravovaných výrobků, 
  • masných výrobků, 
  • slaniny, 
  • uzenin, 
  • uzených ryb 
  • plodů moře, 
  • dále zredukujte konzumaci citrusů 
  • veškerého chemicky ošetřeného ovoce a zeleniny, 
  • doporučuji na čas vynechání lepku (pšenice, ovsa, ječmene, žita, aj.)
  • soji, která je častým alergenem, 
  • kukuřice, 
  • brambor, 
  • cibule, 
  • ořechů, 
  • problematických olejů,
  • mléčných výrobků a produktů z mléka vyrobených (sýrů, jogurtů, másla),
  • margarínů,
  • vajec.

Dále v eliminační fázi zapomeň na kávu, černý čaj, alkohol, ocet, droždí, čokoládu a veškeré potraviny s obsahem umělých konzervačních látek. Po zhruba měsíci začneš zavádět potraviny s tím nejmenším rizikem. 

Doporučuji, aby každý nahlížel na svou nemoc, problémy, diagnostiku, výživu z komplexního pohledu a vždy a u všeho zapojil zdravý selský rozum. 

Doporučuji ti, vytvořit si zdravější vztah k jídlu a hlavně ZDRAVÝ VZTAH SÁM K SOBĚ

ZNOVUZAVEDNÍ POTRAVIN

Nové jídlo přidávej vždy cca po 3 dnech, a pokud se objeví reakce, vyřadíš ho. Takovému jídlu (potravinám) se vyhýbáš ještě nejméně měsíc, často i mnohem déle. Někdy se stane, že se k němu už raději nevrátíš. Ano, existují i takové skupiny potravin. V extrému může člověku nevhodná potravina způsobit i reakce charakteru takzvaného anafylaktického šoku a proto nikdy nepodceňuj důležitost péče o svůj jídelníček. Další potravinu zařadíš teprve tehdy, až se všechny negativní příznaky vytratí.

Základ úspěchu je - zaznamenávat si, které potraviny vracíš do svého jídelníčku a brzy dojdeš k seznamu jídel, které tvé tělo snáší a těm, kterým se budeš raději vyhýbat. Podrobnější návod a postup k eliminační dietě nalezneš zde.

NA CO NESMÍŠ ZAPOMENOUT 

(NEJEN) PŘI ELIMINAČNÍ DIETĚ

Co je velmi podstatné a na co každého upozorním je:

  • dodržování pravidelného pitného režimu 
  • optimální je čistá voda (filtrovaná, osmotická, určitě NE ta z vodovodního řádu). 

Napadlo tě někdy, že organismus reaguje i na obyčejnou vodu? NE? přemýšlej o tom prosím, něco si k tématu nastuduj. Možná i to je důvod přidat se do mé uzavřené skupiny

Odborníci mají za to, že některá strava vyvolává reakci jen zřídka nebo vůbec ne. 

Mezi tyto bezpečné potraviny patří...

... a teď bych mohla jmenovat, ale sama za sebe bych odborníkům za pravdu nedala, protože každý organismus bude reagovat na úplně jinou složku, jinou potravinu. Ovšem také vím, že někdo ještě potřebuje seznam a tak pro začátek doporučuji například: 

Bohužel v té naší každodenní praxi a životě neexistuje žádný seznam, žádné přesné vodítko, které by ukázalo, jak a která potravina bude právě a v určitý okamžik s tělem rezonovat. Proto pokud se organismus ozve a objeví se jakákoliv nežádoucí reakce = je nutné tělo ihned uposlechnout a respektovat to, co říká (NEmoc = informace, že není něco v pořádku a je nutná změna).

VĚTŠINA LIDÍ SI PLETE SVÉ TĚLO S POPELNICÍ A PAK SE DIVÍ, ŽE MÁ JEJICH TĚLO PROBLÉM

Pokud se má člověk rád, nebude své tělo systematicky ničit a hazardovat se svým zdravým, nebude se cpát nezdravými potravinami, a nenechá se ovládat ani jídlem ani svým okolím.  

Pokud ještě stojíš o rozumné a racionální rady do praxe: Pokud jsi na začátku, pokud možno nekombinuj příliš mnoho potravin. Nebude to dělat dobře rozhozenému trávicímu ústrojí. 

Vždy mysli na to:

  • že trávení potravin má svá specifika a pravidla, 
  • stejné je to u nákupu a další přípravy potravin,
  • že každý organismus má své limity, které musíme jako jedinci vždy respektovat.

Jakmile je ve stravě nedostatek jakékoliv živiny či deficit příjmu energie, dochází k výraznému odklonu od rovnováhy. Není účelem eliminačního programu dostat se do deficitního stavu živin. 

Mám na mysli nedostatek základních makroživin (bílkovin, sacharidů a tuků) i mikroživin (vitamíny, minerály, fytonutrienty). 

POŘIĎ SI KVALITNÍ DOPLŇKY STRAVY,

které pomohou tvému tělu při zvýšené zátěži a eliminačních dietách 

  1. Omega-3 mastné kyseliny |zejména BalanceOil, kdy jádrem všeho je vyváženost Omega6:3. Když v každé buňce vyvážíš poměr Omega6:3, buňka pak začne fungovat normálně! Všechny ostatní tuky a živiny zapadnou na svá místa v těle a celé je to pak prostě mnohem efektivnější. Najednou máš všechno, co potřebuješ, optimální zdraví, optimální krásu, duševní i fyzický výkon.
  2. Vitamín D3 + K2.
  3. Multivitamín s multimerály.
  4. Další možnosti jsou například skvělé Betaglukany, Mediciální houby, Adaptogeny.

Velmi ráda zodpovím veškeré tvé otázky: Jak začít? Co je to vylučovací dieta? Jak s ní pracovat? Co jíst? Co pít? Co suplementovat? Žádné otázky bohužel nejde moc dobře zobecnit a vždy je nutné pracovat s jednotlivcem a nastavit velmi individuální plán.  

Mám zkušenosti z praxe, že mnoho lidí trpí podvýživou a jedou na omezeném jídelníčku velkou část svého života. Důvody proč tomu tak je, jsou různé a zde kladu velký důraz na psychosomatiku (na bloky, zlozvyky, zajeté vzorce chování, návyky z dětství, prostředí ve kterém žijete atd.). Pokud se chcete vyhrabat z problémů, jde to, ale je nutností komplexní řešení všech problémů. Nejen samotného jídelníčku byť je nesmírně důležitý. 

Tvé tělo nechce mléko? Respektuj ho. Nemáš jediný důvod ho konzumovat. Ovšem je nutností zmínit, že jde vždy o individuální nastavení a přístup. Diagnostika v tomto oboru velmi pokulhává a je často nepřesná, nevypovídající. Sama jsem toho důkazem. Osobně se mi velmi osvědčila v eliminační, očistné, ale i následné kúře spolupráce Archebakterie. O tom jak pracuje Archaea se můžeš dozvědět více na webu a pořádaných seminářích. 

Pokud trpíš na nějaké skryté formy nemocí (např. od zánětu žaludku až po konečník) tak buď v kontaktu s lékařem a při zařazování problémových potravin vždy velmi obezřetná/ý. Asi nemá cenu specifikovat různá další možná související onemocnění jako je Cronova choroba, ucelózní kolitida, SIBO, celiakie, borelióza, chlamydie, hormonální poruchy, snížená fce štítné žlázy, psychické problémy. Vždy je nutný zdravý selský rozum a investice dostatečně velké časové jednotky k regeneraci organismu. Nic nelze zjednodušit, i když se na první pohled může eliminační dieta velmi jednoduchou zdát (není tomu tak). Všude a tak i zde jsou pravidla, řád a velmi velký důraz kladu (pokud tedy chcete být úspěšní) na důslednost. 

Pomocí stravy a se změnou životního stylu je možné cíleně zjednat nápravu. Nevíš jak na to? Sama jsem se ve stejně zoufalých situacích nacházela a tyto osobní zkušenosti jsou k nezaplacení. 

I když postupy tohoto webu mohou být užitečné, dávají se k dispozici s tím, že autor neposkytuje žádné konkrétní lékařské, psychologické, emocionální, duchovní poradenství. V textu není nic zamýšleno jako diagnóza, lékařský předpis, doporučení nebo lék na jakýkoliv zdravotní, psychický, emocionální, duchovní problém. Nestavte, prosím, účinky doplňků stravy před účinky léků. POZOR! veškeré uvedené postupy mají pouze informativní charakter, jsou souhrnem zkušeností lékařů, vědců, klientů. NEMOHOU BÝT NIKDY NÁHRADOU ZA KLASICKOU LÉKAŘSKOU PÉČI. Zdravotní stav "vždy" konzultujte s lékařem!     

KONTAKTUJ MĚ