DERMATITIDA | EKZÉM PSYCHOSOMATIKA A VÝŽIVA

22.09.2019

Pokožka je vnějším odrazem toho, co se děje uvnitř těla

Jen člověk, který má osobní zkušenost s ekzémem, by mohl vyprávět, jak červená místa neskutečně svědí a nutí ke škrábání ve snaze si zdánlivě alespoň na chvíli ulevit. Rozpraskané, rozbolavělé a nevzhledné tělo tak, že se vám nechce vůbec NIC.

Mám vlastní zkušenost s periorální dermatitidou a s velmi silným průběhem atopického ekzému u svého mladšího syna. Život mě naučil vždy posuzovat tělesné, psychické a sociální souvislosti velmi individuálně. Prošla jsem dlouhým, bolestivým a náročným procesem.

Když jsem toto období zvládla (já i má rodina), uvědomila jsem si, že díky své osobní zkušenosti a vědomostem certifikovaného výživového poradce mohu pomoci svému okolí lépe se v problematice zorientovat. 

Nelze ovlivnit to, co se stalo, ale můžeme aktivně pracovat s tím, co se děje právě teď. A to co se odehrává nyní v přítomnosti má obrovský vliv na naši budoucnost a zdraví. Neslibuji zázraky na počkání, nejsem lékař a nikoho neléčím! Řešení ekzému je běh na dlouhou trať a jen takové výsledky jsou dlouhodobé a efektivní. 

Svědění ekzému způsobuje obrovská muka. Kdo nezažil, nemůže nikdy pochopit
Svědění ekzému způsobuje obrovská muka. Kdo nezažil, nemůže nikdy pochopit
 • S dermatitidou (ekzémy) se lidé potkávají od dětského věku až do dospělost.
 • Ekzém se vyskytuje typicky v životních obdobích, která jsou citlivá na prožívání (kojenecké období, nástup do školy, puberta, adolescence, opouštění, navazování blízkých vztahů, rozchody apod.).
 • Ekzém se přímo váže na dlouhodobě negativní psychický stav. Je úzce spjat s psychosomatickou příčinou.
 • Dnes víme, že jde o poruchu tvorby lipidové vrstvy kůže - epidermy a nedostatek její stavební složky. Krom integrity epidermis bariéry se podílejí také epitelové bariéry sliznice dýchacího a trávicího traktu, kdy tyto bariéry hrají svou úlohu v imun. odpovědi, potravinových alergií, zánětlivých onemocnění střev, astmatu atd..
 • I když onemocnění kůže postihuje hlavně vrstvu epidermis. Vyvolává pocity velmi intenzivního svědění, silného pálení a vystřelování bolesti nejen do postižené oblasti, ale i do nervových zakončeních v okolní pokožce.

Ekzém je termín užívaný souhrnně namísto označení "dermatitida", ačkoliv odborníci tvrdí, že jde o specifický typ dermatitidy (v tomto textu jsou termíny dermatitida a ekzém používány jako synonyma a jsou zaměnitelné). NÁZVY DIAGNÓZ PRO MĚ NEMAJÍ VELKOU VÁHU (naštěstí nejsem lékař). Čím více pozornosti nemoci věnuješ, tím méně je člověk ochoten zachovat si odstup a přemýšlet o nejdůležitějších faktech problému a třeba i psychosomatických příčinách problému.

Každá porucha vnitřního prostředí se může promítnout do kůže

Na příčinu jakékoli problému je nutné nahlížet celostně. Celostně: Ze všech úhlů pohledu. MYSL, TĚLO, DUCH jsou jedna věc, měly by být pokud možno v rovnováze. Kůže je hraniční orgán těla. Vždy jde o celostní a vnitřní záležitost a musí se tedy dostat z těla ven. Ne zatlačovat pomocí chemických léků zpět do těla, jak se s tím často setkáváme.

Ekzém, dermatitida, atopická dermatitida atd.. nemoc, kterou je velmi náročné (pro laika) pochopit. Lékař ti nemůže věnovat více než obligátní čtvrt hodinku a ty odcházíš z ordinace s kusem papíru, co vše si budeš muset nastudovat a naučit. 

"Mnoho kožních problémů se dá vyřešit, když se naučíš sebelásce, odbouráš vnitřní bloky, zažiješ si základy pestrého, vyváženého jídelníčku a naučíš se správně o kůži pečovat."

 U každého ekzému je v první řadě potřeba zjistit příčinu. Bez toho ho nelze efektivně vyřešit. U každého ekzému je v první řadě potřeba zjistit příčinu. Bez toho ho nelze efektivně vyřešit.
U každého ekzému je v první řadě potřeba zjistit příčinu. Bez toho ho nelze efektivně vyřešit. U každého ekzému je v první řadě potřeba zjistit příčinu. Bez toho ho nelze efektivně vyřešit.

Každý, kdo řeší nějaké kožní problémy, musel slyšet o terapeutických účincích Mrtvého moře. Ne každý má však možnost vycestovat do Izraele. Proto moc ráda využívám know-how produkce Dr. Nona

V těchto výrobcích je ukryta ohromná síla Mrtvého moře a Archaebakterie (celý sortiment Dr. Nona nalezneš v e-shopu zde).

Proč Dr. Nona? 

Protože je to PRECIZNÍ A CÍLENÁ PÉČE O CELÉ TĚLO A DUŠI. Kosmetické a výživové doplňky nabízí holistický (celostní), aktivní, vysoce účinný přístup k jednotlivci a jeho individuálním potřebám. 

Pouze spojením buněčné výživy a stimulace přirozených schopností regenerace organismu, je možné zpomalit proces stárnutí pleti a zachovat její přirozenost, krásu, pružnost a podpořit přirozené funkce.

"Používání a fungování přípravků Dr. Nona je tak jednoduché a přitom dokonalé a účinné! Kdybych sama na vlastní kůži nevyzkoušela sílu produkce Dr. Nona, nikdy bych nebyla tam, kde jsem dnes. Život je nádherná a neopakovatelná hra." 

I když postupy tohoto webu mohou být užitečné, dávají se k dispozici s tím, že autor neposkytuje žádné konkrétní lékařské, psychologické, emocionální, duchovní poradenství. V textu není nic zamýšleno jako diagnóza, lékařský předpis, doporučení nebo lék na jakýkoliv zdravotní, psychický, emocionální, duchovní problém. Zdravotní stav "vždy" konzultuj s lékařem! 

KŮŽE PATŘÍ K NEJLEPŠÍM ZRCADLŮM DUŠE 

Příčina kožních onemocnění se skrývá ve vnitřních orgánech

Jak hospodaříš se svou energií? O stahování energie se starají tělesné orgány. Jejich nepohoda se projevuje klidně i ekzémem, kašlem, špatnou náladou, vysycháním kůže, strachem, aj.. 

Jedná se o důsledek poruchy jater, imunitního systému, funkce části nervového systému a v neposlední řadě střev (mikrobiom). 

Je velice pravděpodobné, že tvá oslabená játra již nedokáží přefiltrovat pesticidy, toxiny a jiné nežádoucí složky, které přecházejí do kůže a zatěžují ji vyrážkami, šupinatěním, popraskáním, podrážděním, svěděním. 

V případě zdravého člověka by byly škodlivé látky přefiltrovány stejně jako ostatní odpad a střevní trakt a ledviny by je vyloučily z těla a to bez dalšího poškození kůže. Čím více jsou játra, střeva a vnitřní orgány poškozené, tím horší je ekzém. 

Problémy často souvisí také s nedostatkem některých prvků v těle. Proto doporučuji vyzkoušet jedinečnou minerální terapii, řízenou suplementaci a přechod na netoxickou péči a domácnost. 

Z úst lékařů, specialistů, ze stohu odborných studií jsem praktikovala nespočet rad a doporučení, ale nic dlouhodobě nezabíralo. 

Kombinace různých možností, kdy zoufalý člověk vyzkouší všechny rady, mastičky, přípravky, terapie, detoxikační kúry, diety, utratí majlant, ale ekzém se ne a ne pustit (drží se doslova zuby nehty).

V ČEM SPOČÍVÁ KAŽDODENNÍ PÉČE? 

IMUNITNÍ SYSTÉM

 • ALERGIK, ATOPIK trpí přehnanou imunitní reakcí. 

HISTAMIN 

 • V organismu lidí trpících ekzémem je větší množství histaminu, který uvolněním do kůže vyvolává alergickou reakci.

ALERGENY, INTOLERANCE 

 • Potravinové alergie (IgE), intolerance (např. laktóza, histamin).
 • Časté jsou i případy, kdy dochází ke vzniku ekzému při styku kůže s alergeny, suchým vzduchem, stresem, sluněním, po očkování, vlivem chemické zátěže.

NEROVNOVÁHA ORGANISMU

 • Kožní ekzémy různého druhu souvisí se zhoubným působením kyseliny močové a jejich solí, acidobazickou rovnováhou organismu, obsahem živin v jídelníčku. 

OBLEČENÍ

 • Je vhodné věnovat pozornost i oblečení. Vyhýbat se látkám, které dráždí kůži (nejvhodnější je bavlna). Ať je dráždivá látka jakékoliv povahy, platí, že pokud s ní zůstává pokožka v trvalém kontaktu, dochází k šíření a zhoršování ekzému. 

PROMAZÁVÁNÍ

 • Je nezbytné udržet pokožku hydratovanou, hebkou, zamezit jejímu loupání a zlepšit ochrannou funkci, posílit imunitní systém (ano, pokožka má svou imunitu). Nejlepší krém na celosvětovém trhu je Solaris tělové mléko v balení 250 ml.

CHEMICKÉ ZATÍŽENÍ

 • Odstranit chemii, používat bezpečnou kosmetiku, vyhýbat se parabenům, zbytečným konzervantům atd. (důvod, proč roky používám produkty Dr. Nona).

ŽIVOTOSPRÁVA A JÍDELNÍČEK | JSME TO CO JÍME

 • Upravit jídelníčekZdraví začíná na talíři a v případě ekzému to platí dvojnásob.   
 • Mnoho kožních nemocí je odrazem toho, jak se člověk stravoval/stravuje. 
 • Kritické potraviny: Čokoláda, kakao, citrusy, jahody, banán /latex/, morské plody, ryby, mléčné výrobky, lepek, rizikové ořechy, semínka slunečnice, tropické ovoce, kiwi, mango, ananas, dále vysoce-histaminové, prokázané alergie (IgE), intolerance (IgG) aj. 

STŘEVO, MIKROBIOM

 • Pokud je člověk často nemocný, trpí ekzémem, kožními problémy, kvasinkovými infekcemi apod. jeho střevo a mikrobiom zcela jistě není v ideální kondici. V takovém případě je dobré zaměřit se na to, jak mu pomoci se do ní opět vrátit a nastolit rovnováhu.
 • Viníkem pravděpodobně bude narušená mikrobiota, nedostatek přátelských bakterií, nevyvážená strava, nedostatek protizánětlivých Omega3 kyselin (zejména EPA, DHA), nedostatek pohybu, spánku atd.. Velmi se ti uleví, když vyloučíš klinicky diagnostikovatelné patologie (SIBO, záněty střev, jiné chronické záněty, IBS, reflux, apod.), zaměříš se na jídelníček, suplementaci a psychosomatiku! 

DOPLŇKY STRAVY

PSYCHOSOMATIKA, STRES

 • Vyhnout se stresu. Každý ekzém má svou psychosomatickou příčinu

CO MŮŽE PROJEVY EKZÉMU ZHORŠOVAT?

Stres, napětí, strach, nepřijetí, emoční problémy (výbušné a negativní, odmítavé chování), slunění, alergie, intolerance, nedostatek spánku, pohybu, čerstvého vzduchu, pocení, sladkovodní koupele a časté mytí, pěny do koupele, chemické přípravky, krémy, chlorovaná voda, kontakt se saponáty, nevhodné oblečení, povlečení, prašné, vlhké, nevhodné prostředí, znečištěný vzduch, alkohol, kosmetika, plísně, práce s hlínou.

Stavy ekzematiků se zhoršují na podzim, na jaře, při oslabené imunitě, při chřipkách, rýmě, zvýšené teplotě, zažívacích potížích, střevních parazitech, atd.. 

Velký vliv má genetika, vrozené dispozice také velké množství toxických látek. Úzkostlivá snaha o 100% čisté prostředí, ve kterém žijeme, bohužel vede k omezování diverzity bakterií, se kterými je člověk ve styku a vůči kterým má šanci vybudovat si obranyschopnost.

Ekzém u mého malého syna | AE | Dr. Nona
Ekzém u mého malého syna | AE | Dr. Nona

Léčivé krémy a masti s obsahem kortikoidů jsou noční můrou pro řadu ekzematiků. I já jsem v těch nejhorších a akutních stavech byla donucena sáhnout po kortikoidech (po předepsané chemické léčbě). Po vysazení se projevy ekzému téměř vždy zhoršují a navíc s objevují i na místech, kde dříve vůbec ne. 

Ať už si o kortikoidech obecně myslíme cokoli, nelze se na lékaře zlobit, když takovou mastičku předepíše. Jeho prvořadým úkolem je, ulevit pacientovi od potíží. Právě toto mají kortikoidní krémy v "popisu práce". 

Mám velký respekt a úctu před každým bílým pláštěm. Ovšem také ctím a uznávám přírodu, přírodní zdroje, psychosomatiku a nerada sahám po chemických zbraních. U léků platí, že jejich úkolem je zmírňovat příznaky nemoci, nikoli odstraňovat její příčinu. Dnes vím, kde u ekzému v mnoha případech tuto příčinu (přesněji řečeno spouštěč) hledat. 

Eliminační, bezlepková a bez-mléčná dieta je častým a velmi účinným prostředkem v případech dermatitidy.
Eliminační, bezlepková a bez-mléčná dieta je častým a velmi účinným prostředkem v případech dermatitidy.

CO POMÁHÁ?

Začni okamžitě s úpravou stravy a nastavením ideálního, pestrého jídelníčku.

Je několik skupin potravin, kterým by se člověk s ekzémem vyhnout. Tou první jsou potraviny, na které byly prokázány alergie, nebo potraviny zkřížené. Doporučuji snížit popř. úplně vyloučit potraviny podporující zánět. A zdroje s vysokými hodnotami IgG. Dále sladká a rafinovaná jídla s vysokým obsahem jednoduchých cukrů, přemíra ovoce, bílé mouky, lepku, smažených pokrmů, nasycených mastných kyselin (Omega6), ale také například mléčné produkty, kakao, sója, alkohol, kofein, aj.. Eliminační, bezlepková a bez-mléčná dieta je častým a velmi účinným prostředkem v případech dermatitidy.

JAKÁ JSOU DOPORUČENÍ PRO VÝŽIVU

I některé doplňky stravy mohou pomoci: 

 • Omega-3 mastné kyseliny (BalanceOil, nebo Halo Ravseen Dr. Nona dlouhodobě).
 •  Přírodní forma vitamínu E + Lecitin může zmírnit svědění i zánět a suchost kůže (optimální dávkování individuálně).
 • Vitamín D3 + K2. 
 • Zinek a přírodní zdroje vitamínu C (Halo Imunseen)
 • Karoteny (Halo Pulmoseen).
 • Vitamíny skupiny B (Hala Phase9).
 • Vyvážený poměr hořčíku s vápníkem
 • Selen a křemík (Halo Okseen).

U dermatitidy záleží vždy na tom, jaká je příčina problému, od tohoto zjištění by se následně měly odvíjet konkrétní postupy. Rozdílné doporučení dostaneš u stresových příčin vzniku potíží, jiné pak bude u hormonálních změn nebo u mykotických problémů atd.. Pokud chceš zařadit suplementaci, vždy pouze jako doplnění k upravenému režimu stravování a po dohodě s lékařem. 

ELIMINAČNÍ DIETA

Správně vedenou eliminační dietou lze zjistit, na co člověk skutečně reaguje. Často jde doslova o detektivní práci, neboť reakce na potraviny mohou být různě silné, kdy každý jedinec i potravina je originál. 

Obecně platí, že se přebytek některých potravin skrze zásah do acidobazické rovnováhy se projevuje různými dysbalancemi na kůži. V tomto směru je potřeba se okamžitě rozhodnout, zda dáš přednost zdraví a nebo nemocné a nevzhledné pokožce. Pokud potíže s kůží sleduješ dlouhodobě, je potřeba najít jejich příčinu, což znamená pátrat v oblastech nastavení stravy vůči svému metabolickému profilu, spánkového režimu, stresu, pohybové aktivitě, úrovni pocení, obsahu aditiv ve stravě či množství alkoholu, kávy a slazených nápojů.

Co takové testy potravinových alergií

Není výjimkou, že nevyjde žádná reakce a i přesto organismus na potravinu reaguje. Je nutné se intenzivně zaměřit na stravu, stav střev, pečovat o střevní mikrobiom, aby střevo nebylo propustné, narušené a dařilo se v něm prospěšným střevním bakteriím. Ty se budou množit za předpokladu, že je správně "nakrmíme". Je smutné, že u malých dětí se testy zpravidla vůbec neprovádějí (pokud k tomu nejsou pádné důvody). Proč a jaké testy nefungují, čti zde.

Pozor na samodiagnostiku

Zbytečně se tak můžeš vyhýbat potravinám, které ve skutečnosti nejsou nebezpečné a současně mohou znamenat určitou oporu metabolismu. 

Alergické reakce jsou zdrojem HISTAMINU a tím se zhoršují i projevy ekzému

 • Zajímej se možnosti výživy!
 • Pokud uvažuješ jsi připraven/a na změnu jídelníčku a nevíš, jak na to, vyhledej odborníka. 

Žádnou dietu nelze držet v kuse několik měsíců, docházelo by tak vlivem jednostranného stravování k nutričním deficitům. Můžeme společně probrat možné i nemožné a velmi ráda ti poradím, jak zvládnout nástrahy všedních dní malého i velkého ekzematika. 

Nabízím alternativní cestu a především možnou, jednoduchou a každodenní pomoc na velmi vysoké úrovni. Jsem nesmírně vděčná, že mohu být svému okolí oporou a jsem schopná zasáhnout i tam, kde se mě samotné před x lety pomoci nedostávalo. Veškeré postupy je vždy nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem. 

KRÉM JE HLAVNÍ PILÍŘ PÉČE O TVOU POKOŽKU

Soli a bahna Mrtvého moře jsou právem nazývané "Svaté dary ze svatých míst"

Know-how ukryté v produktech Dr. Nona snižuje intenzitu alergické reakce, potlačuje probíhající zánětlivé procesy, dává do pořádku metabolismus, imunitní systém a snižuje se vliv stravovacích chyb.  

To vše ruku v ruce s respektem k pokynům lékaře a výživového poradce v otázkách ohledně stravování, hygienických návyků, pohybových aktivit, rovnováhy, pozitivního myšlení, pochopení dalších psychosomatických a jiných souvislostí. 

SOLARIS TĚLOVÉ MLÉKO je vynikajícím přípravkem, který má ochranné a vysoce regenerační schopnosti. NIKDY nedoporučuji kupovat produkty v lékárnách, drogeriích, na noname e-shopech, kde zpravidla nenaleznete vhodné složení výrobků. Navíc žádný e-shop neposkytuje bezplatnou osobní podporu, konzultace a bohaté zkušenosti. NECHTE SE RADĚJI UNÁŠET NA LÉČIVÝCH VLNÁCH MRTVÉHO MOŘE s produkty Dr. Nona.

Mrtvé moře je skutečný zázrak přírody a je také právem považováno za nejstarší a největší přírodní lázně na světě. Všem bez rozdílu doporučuji koupele a procedury se Solí z vod Mrtvého moře Dr. Nona. Každý člověk s ekzémem ví, že u Mrtvého moře až u 97 % pacientů dochází ke zlepšení stavu, z toho u 70 % pacientů k dramatickému zlepšení stavu. Mrtvé moře nabízí vzácnou kombinaci přírodních prvků, které nám pomáhají řešit různé kožní a další problémy. 

POKUD MÁŠ ZÁJEM O DLOUHODOBÉ ŘEŠENÍ