DERMATITIDA, EKZÉM

Onemocnění kůže postihuje hlavně vrstvu epidermis. Pokožka je vnějším odrazem toho, co se děje uvnitř nás.

 • S dermatitidou se setkáváme od dětského věku až do dospělosti. 
 • Ekzém se vyskytuje typicky v životních obdobích, která jsou citlivá na prožívání (kojenecké období, nástup do školy, puberta, adolescence, opouštění nebo navazování blízkých vztahů apod.). 
 • Projevuje se zčervenáním kůže především na tváři, hrudníku, zádech, oblasti genitálií a dalších místech. 
 • Vyvolává pocity velmi intenzivního svědění, silného pálení a vystřelování bolesti nejen do postižené oblasti, ale i do nervových zakončeních v okolní pokožce.

Ekzém je termín užívaný souhrnně namísto označení "dermatitida", ačkoliv odborníci tvrdí, že jde o specifický typ dermatitidy. V tomto článku jsou termíny dermatitida a ekzém používány jako synonyma a jsou zaměnitelné. NÁZVY DIAGNÓZ PRO MĚ NEMAJÍ ŽÁDNOU VELKOU VÁHU. Čím více pozornosti nemoci věnujeme, tím méně jsme ochotní zachovat si odstup a přemýšlet o nejdůležitějších faktech problému.

KŮŽE JE HRANIČNÍ ORGÁN TĚLA

Vždy jde o vnitřní záležitost a musí se tedy dostat z těla ven a ne zatlačovat pomocí kortikoidů a jiných chemických léků zpět do těla. 

Každá porucha vnitřního prostředí se může promítnout do kůže. 

Na příčinu jakékoli nemoci je nutné nahlížet celostně (ze všech úhlů pohledu).  MYSL, TĚLO, DUCH jsou jedna věc, měly by být pokud možno v rovnováze.

KŮŽE PATŘÍ K NEJLEPŠÍM ZRCADLŮM DUŠE 

Příčina kožních onemocnění se skrývá ve vnitřních orgánech. 

Jak hospodaříte se svou energií? O stahování energie se starají naše orgány. Jejich nepohoda se projevuje klidně i ekzémem, kašlem, astmatem, špatnou náladou, vysycháním kůže, strachem, aj.. Jedná se o důsledek poruchy jater, imunitního systému, funkce části nervového systému a v neposlední řadě střev (mikrobiom). Oslabená játra již nedokáží přefiltrovat pesticidy, toxiny a jiné nežádoucí složky, které přecházejí do kůže a způsobují vyrážky, šupinatění, popraskání, podráždění, svědění. V případě zdravého člověka by byly škodlivé látky přefiltrovány stejně jako ostatní odpad a střevní trakt a ledviny by je vyloučily z těla - bez dalšího poškození kůže. Čím více jsou játra a vnitřní orgány poškozené, tím horší je ekzém. Problémy často souvisí také s nedostatkem některých prvků v těle. Proto doporučuji zařadit jedinečnou minerální terapii a řízenou suplementaci. 

Svědění ekzému způsobuje obrovská muka. Kdo nezažil, nemůže nikdy pochopit.  

Jen člověk, který má osobní zkušenost s ekzémem, by mohl vyprávět, jak červená místa neskutečně svědí a nutí ke škrábání ve snaze si zdánlivě alespoň na chvíli ulevit.

Rozpraskané, rozbolavělé a nevzhledné tělo tak, že se vám nechce vůbec NIC. 

Mám osobní zkušenost s dermatitidou a s velmi silným průběhem atopického ekzému u svého malého syna. Život mě naučil vždy posuzovat tělesné, psychické a sociální souvislosti velmi individuálně. Prošla jsem dlouhým, bolestivým a náročným procesem. Když jsem toto období zvládla (já i má rodina), uvědomila jsem si, že díky své osobní zkušenosti a vědomostem mohu pomoci svému okolí lépe se v problematice zorientovat. 

Nelze ovlivnit to, co se stalo, ale můžeme aktivně pracovat s tím, co se děje právě teď. A to co se odehrává nyní v přítomnosti má obrovský vliv na naši budoucnost a zdraví. Neslibuji zázraky na počkání, nejsem lékař a nikoho neléčím. Řešení ekzému je běh na dlouhou trať a jen takové výsledky jsou dlouhodobé a efektivní. 

Z úst lékařů, specialistů, odborných studií jsem praktikovala nespočet rad a doporučení, ale nic dlouhodobě nezabíralo. Kombinace různých možností, kdy zoufalý člověk vyzkouší všechny rady, mastičky, přípravky, terapie, detoxikační kúry, diety, utratí majlant, ale ekzém se ne a ne pustit (drží se doslova zuby nehty).

V ČEM SPOČÍVÁ KAŽDODENNÍ PÉČE?

IMUNITA


 • ALERGIK, ATOPIK trpí přehnanou imunitní reakcí.

 • posílit imunitní systém

PROMAZÁVÁNÍ
  • je nutné udržet pokožku hydratovanou, hebkou, zamezit jejímu loupání a zlepšit ochrannou funkci
   

CHEMICKÉ ZATÍŽENÍ
 • odstranit chemii 

ŽIVOTOSPRÁVA A JÍDELNÍČEK

DOPLŇKY STRAVY
 • zařadit vhodnou a řízenou suplementaci
   

PSYCHOSOMATIKA, STRES
 • vyhnout se stresu
 • každý ekzém má i svou psychosomatickou příčinu

CO MŮŽE PROJEVY EKZÉMU ZHORŠOVAT?

Stres, napětí, strach, nepřijetí, emoční problémy (výbušné a negativní, odmítavé chování), slunění, alergie, intolerance, nedostatek spánku, pohybu, čerstvého vzduchu, pocení, sladkovodní koupele a časté mytí, pěny do koupele, chemické přípravky, krémy, chlorovaná voda, kontakt se saponáty, nevhodné oblečení, povlečení, prašné, vlhké, nevhodné prostředí, znečištěný vzduch, alkohol, kosmetika, plísně, práce s hlínou.

Stavy ekzematiků se zhoršují na podzim, na jaře, při oslabené imunitě, při chřipkách, rýmě, zvýšené teplotě, zažívacích potížích, střevních parazitech, atd.. Nezanedbatelný vliv má genetika, vrozené dispozice také velké množství toxických látek. Úzkostlivá snaha o 100% čisté prostředí, ve kterém žijeme, bohužel vede k omezování diverzity bakterií, se kterými je člověk ve styku a vůči kterým má šanci vybudovat si obranyschopnost.

Léčivé krémy a masti s obsahem kortikoidů jsou noční můrou pro řadu ekzematiků. I já jsem v těch nejhorších a akutních stavech byla donucena sáhnout po kortikoidech (po předepsané chemické léčbě). 

Po vysazení se projevy ekzému téměř vždy zhoršují a navíc s objevují i na místech, kde dříve vůbec ne. 

Ať už si o kortikoidech obecně myslíme cokoli, nelze se na lékaře zlobit, když takovou mastičku předepíše. Jeho prvořadým úkolem je, ulevit pacientovi od potíží. To kortikoidní krémy mají v "popisu práce". 

Mám velký respekt a úctu před každým bílým pláštěm. Ovšem také ctím a uznávám přírodu, přírodní zdroje, psychosomatiku a nerada sahám po chemických zbraních. U léků platí, že jejich úkolem je zmírňovat příznaky nemoci, nikoli odstraňovat její příčinu. Dnes vím, kde u ekzému v mnoha případech tuto příčinu (přesněji řečeno spouštěč) hledat. 

"JSME TO - CO JÍME"


 • Mnoho kožních nemocí je odrazem toho, jak se člověk stravoval/stravuje.
 • Zdraví začíná na talíři a v případě ekzému to platí dvojnásob.   

HISTAMIN
 • V organismu lidí trpících ekzémem je větší množství histaminu, který uvolněním do kůže vyvolává alergickou reakci. 

ALERGENY, INTOLERANCE
 • Potravinové alergie, intolerance.
 • Časté jsou případy, kdy dochází ke vzniku ekzému při styku kůže s alergeny, suchým vzduchem, stresem, sluněním, chemická zátěž, očkování.

OBLEČENÍ
 • Je vhodné věnovat pozornost i oblečení. Vyhýbat se látkám, které dráždí kůži (nejvhodnější je bavlna). Ať je dráždivá látka jakékoliv povahy, platí, že pokud s ní zůstává pokožka v trvalém kontaktu, dochází k šíření a zhoršování ekzému. 

NEROVNOVÁHA ORGANISMU
 • Kožní ekzémy různého druhu souvisí se zhoubným působením kyseliny močové a jejich solí, acidobazickou rovnováhou organismu, obsahem živin v jídelníčku. 

STŘEVO, MIKROBIOM
 • Pokud je člověk často nemocný, trpí ekzémem, kožními problémy, kvasinkovými infekcemi apod. jeho střevo a mikrobiom zcela jistě není v ideální kondici. V takovém případě je dobré zaměřit se na to, jak mu pomoci se do ní opět vrátit a nastolit rovnováhu.

CO POMÁHÁ PŘI EKZÉMU?

Začněte úpravou stravy a nastavením ideálního, pestrého jídelníčku.

Je několik skupin potravin, kterým by se člověk s ekzémem vyhnout. Tou první jsou potraviny, na které byly prokázány alergie, nebo potraviny z zkřížené. Doporučuji snížit popř. úplně vyloučit potraviny podporující zánět. Dále sladká a rafinovaná jídla s vysokým obsahem jednoduchých cukrů, přemíra ovoce, bílé mouky, lepku, smažených pokrmů, nasycených mastných kyselin, ale také například mléčné produkty, kakao, sója, alkohol, kofein, aj.. Bezlepková a bez-mléčná dieta je častým a velmi účinným prostředkem v případech dermatitidy.

JAKÁ JSOU DOPORUČENÍ PRO VÝŽIVU PŘI EKZÉMU?

Některé užívané doplňky stravy mohou účinně urychlovat hojení a hrát důležitou roli v prevenci vzniku tohoto onemocnění. 

 • Omega-3 mastné kyseliny podporují imunitní systém a posilují funkce kůže (Ravseen dlouhodobě).
 •  Přírodní forma vitamínu E + Lecitin může zmírnit svědění i zánět a suchost kůže (optimální dávkování nastavím individuálně).
 • Zinek podporuje procesy hojení a současně posiluje funkce imunitního systému. Je nezbytný při zpracování esenciálních MK (optimální dávkování nastavím individuálně).
 • Také pravidelné užívání vitamínu C může potlačovat negativní reakce.
 • Gonseen bylinná kůra

 • Karoteny urychlují hojení (Pulmoseen)

U dermatitidy záleží vždy na tom, jaká je příčina problému, od tohoto zjištění by se následně měly odvíjet konkrétní postupy. Rozdílné doporučení dostanete u stresových příčin vzniku potíží, jiné pak bude u hormonálních změn nebo u mykotických problémů atd.. Pokud chcete zařadit suplementaci, vždy pouze jako doplnění k upravenému režimu stravování.

ELIMINAČNÍ DIETA

Správně vedenou eliminační dietou lze zjistit, na co člověk skutečně reaguje. Často jde doslova o detektivní práci, neboť reakce na potraviny mohou být různě silné, kdy každý jedinec i potravina je originál. Obecně platí, že se přebytek některých potravin skrze zásah do acidobazické rovnováhy se projevuje různými dysbalancemi na kůži. V tomto směru je potřeba se okamžitě rozhodnout, zda dáte přednost zdraví a nebo nemocné a nevzhledné pokožce. Pokud potíže s kůží sledujete dlouhodobě, je potřeba najít jejich příčinu, což znamená pátrat v oblastech nastavení stravy vůči svému metabolickému profilu, spánkového režimu, stresu, pohybové aktivitě, úrovni pocení, obsahu aditiv ve stravě či množství alkoholu, kávy a slazených nápojů.

Co takové testy potravinových alergií?

Bohužel ty nejsou vždy zcela průkazné. Není výjimkou, že nevyjde žádná reakce a i přesto organismus na potravinu reaguje. Je nutné se intenzivně zaměřit na stravu, stav střev, pečovat o střevní mikrobiom, aby střevo nebylo propustné, narušené a dařilo se v něm prospěšným střevním bakteriím. Ty se budou množit za předpokladu, že je správně "nakrmíme". U malých dětí se testy zpravidla vůbec neprovádějí (pokud k tomu nejsou pádné důvody).

Pozor na samodiagnostiku.

Zbytečně se tak můžete vyhýbat potravinám, které ve skutečnosti nejsou nebezpečné a současně mohou znamenat určitou oporu metabolismu.

Alergické reakce jsou zdrojem HISTAMINU a tím se zhoršují i projevy ekzému.

 • Zajímají Vás možnosti výživy při zdravotních potížích?
 • Při projevech ekzému?
 • Uvažujete o změně jídelníčku, ale nevíte, jak na to?

Dietu nelze držet v kuse několik měsíců, docházelo by tak vlivem jednostranného stravování k nutričním deficitům. Můžeme společně probrat možné i nemožné a velmi ráda Vám poradím, jak zvládnout nástrahy všedních dní malého i velkého ekzematika. Nabízím alternativní cestu a především možnou, jednoduchou a každodenní pomoc na velmi vysoké úrovni vhodnou pro každého bez omezení. Jsem nesmírně vděčná, že mohu být svému okolí oporou a jsem schopná zasáhnout i tam, kde se nám pomoci nedostávalo. Veškeré postupy je nutno konzultovat s ošetřujícím lékařem. 

KRÉM JE HLAVNÍ PILÍŘ PÉČE O NEMOCNOU POKOŽKU

Soli a bahna Mrtvého moře jsou právem nazývané "Svaté dary ze svatých míst". 

Know-how ukryté v produktech Dr. Nona snižuje intenzitu alergické reakce, potlačuje probíhající zánětlivé procesy, dává do pořádku metabolismus, imunitní systém a snižuje se vliv stravovacích chyb.  

To vše ruku v ruce s respektem k pokynům lékaře a výživového poradce v otázkách ohledně stravování, hygienických návyků, pohybových aktivit, rovnováhy, pozitivního myšlení, pochopení dalších psychosomatických a jiných souvislostí. 

SOLARIS TĚLOVÉ MLÉKO je vynikajícím přípravkem, který má ochranné a vysoce regenerační schopnosti. 

NIKDY nedoporučuji kupovat produkty v lékárnách, drogeriích ani na noname e-shopech, kde zpravidla nenaleznete vhodné složení výrobků. Navíc žádný e-shop neposkytuje bezplatnou osobní podporu, konzultace a bohaté zkušenosti.

NECHTE SE UNÁŠET NA LÉČIVÝCH VLNÁCH MRTVÉHO MOŘE s produkty Dr. Nona.

Mrtvé moře je skutečný zázrak přírody a je také právem považováno za nejstarší a největší přírodní lázně na světě. Všem bez rozdílu doporučuji koupele a procedury se Solí z vod Mrtvého moře Dr. Nona. 

Úspěchy v léčbě pacientů trpících psoriázou vedly lékaře k aplikaci léčby i na jiné kožní choroby, např. atopický ekzém, vitiligo, akné, psoriatická artritida a další. Každý člověk s ekzémem ví, že u Mrtvého moře až u 97 % pacientů dochází ke zlepšení stavu, z toho u 70 % pacientů k dramatickému zlepšení stavu. Mrtvé moře nabízí vzácnou kombinaci přírodních prvků, které nám pomáhají řešit různé kožní a další problémy. 

I když postupy tohoto webu mohou být užitečné, dávají se k dispozici s tím, že autor neposkytuje žádné konkrétní lékařské, psychologické, emocionální, duchovní poradenství. V textu není nic zamýšleno jako diagnóza, lékařský předpis, doporučení nebo lék na jakýkoliv zdravotní, psychický, emocionální, duchovní problém. Nestavte, prosím, účinky doplňků stravy před účinky léků. POZOR! veškeré uvedené postupy mají pouze informativní charakter, jsou souhrnem zkušeností lékařů, vědců, klientů. NEMOHOU BÝT NIKDY NÁHRADOU ZA KLASICKOU LÉKAŘSKOU PÉČI. Zdravotní stav "vždy" konzultujte s lékařem!     

POKUD MÁTE ZÁJEM O AKTIVNÍ A DLOUHODOBÉ ŘEŠENÍ PROBLEMATICKÉHO STAVU POKOŽKU

JAK SE VYHNOUT POPRASKANÉ, NESNESITELNĚ SVĚDÍCÍ POKOŽCE? JAK OTRAVNÉ ONEMOCNĚNÍ ÚČINNĚ ŘEŠIT?