DERMATITIDA, EKZÉM

Jak se vyhnout popraskané, nesnesitelně svědící pokožce? A jak otravné onemocnění účinně vyřešit?

EKZÉM, DERMATITIDA

je onemocnění kůže, které vytváří zánětlivé, zarudlé a často se olupující skvrny na kůži.

Ekzém je termín užívaný někdy souhrnně namísto označení "dermatitida", ačkoliv někteří odborníci tvrdí, že jde o specifický typ dermatitidy, který se vyznačuje tvorbou puchýřků naplněných tekutinou, které vytvářejí strupy. 

V tomto příspěvku jsou termíny dermatitida a ekzém používány jako synonyma a jsou zaměnitelné.

Pokožka těla je vnějším odrazem toho, co se děje uvnitř nás.

KŮŽE JE HRANIČNÍ ORGÁN TĚLA

Pokožka těla je vnějším odrazem toho, co se děje uvnitř nás.

Vždy jde o vnitřní záležitost a musí se tedy dostat z těla ven a ne zatlačovat pomocí kortikoidů a jiných chemických léků zpět do těla. 

 Každá porucha vnitřního prostředí se může promítnout do kůže. 

Na příčinu jakékoli nemoci je nutné nahlížet celostně (ze všech úhlů pohledu).  

KŮŽE PATŘÍ K NEJLEPŠÍM ZRCADLŮM NAŠÍ DUŠE.

Příčina kožních onemocnění se skrývá v játrech. 

Oslabená játra již nedokáží přefiltrovat pesticidy, toxiny a jiné nežádoucí složky (přecházejí tak do kůže a způsobují vyrážky, šupinatění, popraskání, podráždění a svědění). V případě zdravého člověka by byly škodlivé látky přefiltrovány stejně jako ostatní odpadní hmota a střevní trakt a ledviny by je vyloučily z těla (bez dalšího poškození kůže). Čím více jsou játra poškozená, tím horší je ekzém či lupénka, jelikož oslabená funkce jater zaznamená, že uniká více toxinů. Lidé se silnějším ekzémem a lupénkou jsou náchylnější k vypadávání vlasů. Problémy vlasů a pokožky hlavy často souvisí také s nedostatkem některých prvků v těle. Proto vám přinášíme jedinečnou minerální terapii a pomoc na vysoké úrovni. 

NÁLEPKA JAKO ODPOVĚĎ

NÁZVY DIAGNÓZ PRO MĚ OSOBNĚ NEMAJÍ ŽÁDNOU VELKOU VÁHU. 

Čím více pozornosti nemoci věnujete, tím méně jste ochotní zachovat si odstup a přemýšlet o nejdůležitějších faktech problému. 

Onemocnění kůže postihuje hlavně vrstvu epidermis. 

S dermatitidou se setkáváme u kojenců. Tedy od dětského věku až do dospělosti. Ekzém se vyskytuje typicky v životních obdobích, která jsou citlivá na prožívání (kojenecké období, nástup do školy, puberta, adolescence, opouštění nebo navazování blízkých vztahů apod.). Projevuje se zčervenáním kůže především na tváři, hrudníku, zádech, oblasti genitálií a dalších místech. Vyvolává pocity velmi intenzivního svědění, silného pálení a vystřelování bolesti nejen do postižené oblasti, ale i do nervových zakončeních v okolní, zdravé pokožce. 

Svědění ekzému způsobuje obrovská muka. Kdo nezažil, nemůže nikdy pochopit. 

 • Ekzém? 
 • Ty máš nějaký ekzém? No co. Vždyť je to jen pár pupínků... 

Ooou jen ten, kdo má osobní zkušenost s ekzémem, by mohl vyprávět, jak červená místa neskutečně svědí a nutí člověka ke škrábání ve snaze si zdánlivě alespoň na chvíli ulevit. 

Rozpraskané, rozbolavělé a nevzhledné tělo tak, že se člověku nechce vůbec NIC. 

Mám osobní zkušenost s dermatitidou a s velmi silným průběhem atopického ekzému u svého malého syna. 

Život mě naučil vždy posuzovat tělesné, psychické a sociální souvislosti velmi individuálně. 

Prošla jsem dlouhým, bolestivým a náročným procesem. 

Když jsem toto období zvládla (já i má rodina), uvědomila jsem si, že díky své osobní zkušenosti a vědomostem mohu pomoci lidem lépe se v problematice zorientovat. 

Okolo mě se pohybuje obrovské množství lidí, kteří řeší problémy své, ale i svých dětí. Ať už je to cokoliv od alergie po atopický ekzém, ale i například běžná chřipka nás i naše děti dokáže pořádně potrápit. 

Nelze ovlivnit to, co se stalo, ale můžeme aktivně pracovat s tím, co se děje právě teď. A to co se odehrává nyní v přítomnosti má obrovský vliv na naši budoucnost a zdraví.  

Neslibuji zázraky na počkání, léčba ekzému je běh na dlouhou trať. Ale výsledky jsou dlouhodobé.

U každého ekzému je v první řadě potřeba zjistit příčinu. Bez toho ho nelze efektivně vyřešit.

Z úst lékařů a specialistů jsem vyslechla nespočet rad, ale žádná dlouhodobě nezabrala. Kombinace různých možností, kdy zoufalý člověk vyzkouší všechny doporučované rady, mastičky, oleje, přípravky, terapie, utratí majlant, ale ekzém se ne a ne pustit (drží se doslova zuby nehty). 

Každodenní péče spočívá v hojném promazávání, je nutné udržet pokožku hydratovanou, hebkou, zamezit jejímu loupání a zlepšit ochrannou funkci, posílit imunitní systém, vyhnout se stresu. Ano, tohle všechno jsem věděla a dělala, ale efekt zlepšení žádný!

Léčivé krémy a masti s obsahem kortikoidů jsou noční můrou pro řadu maminek a ekzematiků. I já jsem v těch nejhorších a akutních stavech byla donucena sáhnout po kortikoidech (po předepsané chemické léčbě). 

Po vysazení se projevy ekzému téměř vždy zhorší a navíc s objevují i na místech, kde dříve vůbec ne. 

Sakra co se to děje, jak z toho kolotoče ven? 

Ať už si o kortikoidech obecně myslíme cokoli, nelze se na lékaře zlobit, když takovou mastičku předepíše. Jeho prvořadým úkolem je, ulevit pacientovi od potíží. To kortikoidní krémy mají v "popisu práce". 
Mám velký respekt a úctu před každým bílým pláštěm. Ovšem také ctím a uznávám přírodu, přírodní zdroje, psychosomatiku a nerada sahám po chemických zbraních. 

U léků platí, že jejich úkolem je zmírňovat příznaky nemoci, nikoli odstraňovat její příčinu. Dnes vím, kde u ekzému v mnoha případech tuto příčinu (přesněji řečeno spouštěč) najít. 

TĚLO JAKO CELEK

MYSL, TĚLO, DUCH jsou jedna věc, měly by být pokud možno v rovnováze. 

Jak hospodaříte s energií? 

O stahování energie se starají naše orgány. Jejich nepohoda se projevuje klidně i ekzémem, kašlem, astmatem, špatnou náladou, vysycháním kůže, strachem, aj..

jedná se o důsledek poruchy jater, imunitního systému, funkce části nervového systému a v neposlední řadě střev (mikrobiom). 

KŮŽE JE ODRAZEM STŘEV  

“JSME TO - CO JÍME”

Zdraví začíná na talíři a v případě ekzému to platí dvojnásob.   

Mnoho kožních nemocí je odrazem toho, jak se člověk stravoval/stravuje. 

V organismu lidí trpících ekzémem je větší množství histaminu, který uvolněním do kůže vyvolává alergickou reakci. Časté jsou i případy, kdy dochází ke vzniku ekzému při styku kůže s alergeny, suchým vzduchem, stresem, sluněním. Je vhodné věnovat pozornost i oblečení. Vyhýbat se látkám, které dráždí kůži (nejvhodnější je bavlna). Ať je dráždivá látka jakékoliv povahy, platí, že pokud s ní zůstává pokožka v trvalém kontaktu, dochází k šíření a zhoršování dermatitidy. Stres může tento typ dermatitidy výrazně zhoršit. Kožní ekzémy různého druhu souvisí se zhoubným působením kyseliny močové a jejich solí, s acidobazickou rovnováhou organismu, obsahem živin v jídelníčku. Pokud je člověk často nemocný, trpí ekzémem, kožními problémy, kvasinkovými infekcemi apod. jeho střevo a mikrobiom zcela jistě není v ideální kondici. V takovém případě je dobré zaměřit se na to, jak mu pomoci se do ní opět vrátit a nastolit rovnováhu. 

Co může projevy atopického zhoršovat?

Stres, napětí, strach, nepřijetí, emoční problémy (výbušné a negativní, odmítavé chování), slunění, alergie, intolerance, nedostatek spánku, pohybu, čerstvého vzduchu, pocení, sladkovodní koupele a časté mytí, pěny do koupele, chemické přípravky, krémy, chlorovaná voda, kontakt se saponáty, nevhodné oblečení, povlečení, prašné, vlhké, nevhodné prostředí, znečištěný vzduch, alkohol, kosmetika, plísně, práce s hlínou.

Stavy ekzematiků se zhoršují na podzim, na jaře, při oslabené imunitě, při chřipkách, rýmě, zvýšené teplotě, zažívacích potížích, střevních parazitech, atd.. Nezanedbatelný vliv má genetika, vrozené dispozice také velké množství toxických látek. Úzkostlivá snaha o 100% čisté prostředí, ve kterém žijeme, bohužel vede k omezování diverzity bakterií, se kterými je člověk ve styku a vůči kterým má šanci vybudovat si obranyschopnost. 

ALERGIK, ATOPIK 

trpí přehnanou imunitní reakcí. 

CO POMÁHÁ?

Zázraky se nikdy nekonají bez vlastního úsilí. Začněte úpravou stravy a nastavením ideálního, pestrého jídelníčku.

Je několik skupin potravin, kterým by se člověk s ekzémem vyhnout. Tou první jsou potraviny, na které byly prokázány alergie, nebo potraviny z zkřížené. Doporučuji snížit popř. úplně vyloučit potraviny podporující zánět. Dále sladká a rafinovaná jídla s vysokým obsahem jednoduchých cukrů, přemíra ovoce, bílé mouky, lepku, smažených pokrmů, nasycených mastných kyselin, ale také například mléčné produkty, kakao, sója, alkohol, kofein, aj.. Bezlepková a bezmléčná dieta je častým léčebným prostředkem v případech dermatitidy.

DOPORUČENÍ PRO VÝŽIVU:

Některé užívané doplňky stravy mohou účinně urychlovat hojení a hrát důležitou roli v prevenci vzniku tohoto onemocnění. 

 • Omega-3 mastné kyseliny podporují imunitní systém a posilují funkce kůže (Ravseen dlouhodobě).
 •  Přírodní forma vitamínu E + Lecitin může zmírnit svědění i zánět a suchost kůže (optimální dávkování nastavím individuálně).
 • Zinek podporuje procesy hojení a současně posiluje funkce imunitního systému. Je nezbytný při zpracování esenciálních MK (optimální dávkování nastavím individuálně).
 • Také pravidelné užívání vitamínu C může potlačovat negativní reakce.
 • Gonseen bylinná kůra

 • Karoteny urychlují hojení (Pulmoseen)

U dermatitidy záleží vždy na tom, jaká je příčina problému, od tohoto zjištění by se následně měly odvíjet konkrétní postupy. Rozdílné doporučení dostanete u stresových příčin vzniku potíží, jiné pak bude u hormonálních změn nebo u mykotických problémů atd.. Pokud chcete zařadit suplementaci, vždy pouze jako doplnění k upravenému režimu stravování. 

ELIMINAČNÍ DIETA

Správně vedenou eliminační dietou lze zjistit, na co člověk skutečně reaguje. Často jde doslova o detektivní práci, neboť reakce na potraviny mohou být různě silné, každý jedinec i potravina je originál. Obecně platí, že se přebytek některých potravin skrze zásah do acidobazické rovnováhy se projevuje různými dysbalancemi na kůži. V tomto směru je potřeba se okamžitě rozhodnout, zda dáte přednost zdraví a nebo nemocné a nevzhledné pokožce. Pokud potíže s kůží sledujete dlouhodobě, je potřeba najít jejich příčinu, což znamená pátrat v oblastech nastavení stravy vůči svému metabolickému profilu, spánkového režimu, stresu, pohybové aktivitě, úrovni pocení, obsahu aditiv ve stravě či množství alkoholu, kávy a slazených nápojů.

TESTY

Co takové testy potravinových alergií? Bohužel ty nejsou vždy zcela průkazné. Není výjimkou, že nevyjde žádná reakce a i přesto organismus na potravinu reaguje. Je nutné se intenzivně zaměřit na stravu, stav střev, pečovat o střevní mikrobiom, aby střevo nebylo propustné, narušené a dařilo se v něm prospěšným střevním bakteriím. Ty se budou množit za předpokladu, že je správně "nakrmíme". U malých dětí se testy zpravidla neprovádějí (pokud k tomu nejsou pádné důvody), neboť výsledky mohou být neprůkazné, střevo a imunita dítěte je ve vývinu. 

POZOR na SAMODIAGNOSTIKU! Zbytečně se tak můžete vyhýbat potravinám, které ve skutečnosti nejsou nebezpečné a současně mohou znamenat určitou oporu metabolismu.

Alergické reakce jsou zdrojem HISTAMINU a tím se zhoršují i projevy ekzému.

 • Zajímají Vás možnosti výživy při zdravotních potížích? 
 • Při projevech ekzému? 
 • Uvažujete o změně jídelníčku, ale nevíte, jak na to? 

Dietu nelze držet v kuse několik měsíců, docházelo by tak vlivem jednostranného stravování k nutričním deficitům. Můžeme společně probrat možné i nemožné a velmi ráda Vám poradím, jak zvládnout nástrahy všedních dní malého i velkého ekzematika. 

Nabízím alternativní cestu a především možnou, jednoduchou a každodenní pomoc na velmi vysoké úrovni vhodnou pro každého bez omezení (těhotná, kojící žena, miminko, dítě, senior, muž). 

Jsem nesmírně vděčná, že Vám mohu být oporou a jsem schopná zasáhnout i tam, kde se nám pomoci nedostávalo. 

ŽIVÁ SÍLA MRTVÉHO MOŘE

Mrtvé moře je skutečný zázrak přírody. 

Je považováno za nejstarší a největší přírodní lázně na světě. Všem bez rozdílu doporučuji koupele a procedury se Solí z vod Mrtvého moře Dr. Nona : https://www.hitzdravi.cz/p/soli-mrtveho-more-dr-nona/

Pouze a jen tato produkce zárukou patentované technologie Halo-komplexu™ a v něm obsažených Archebakterií, které dokáží z dlouhodobého hlediska restrukturalizovat poškozenou DNA a řešit problémy na úrovni příčin. 

Úspěchy v léčbě pacientů trpících psoriázou vedly lékaře k aplikaci léčby i na jiné kožní choroby, např. atopický ekzém, vitiligo, akné, psoriatická artritida a další. Každý člověk s ekzémem ví, že u Mrtvého moře až u 97 % pacientů dochází ke zlepšení stavu, z toho u 70 % pacientů k dramatickému zlepšení stavu. Mrtvé moře nabízí vzácnou kombinaci přírodních prvků, které nám pomáhají řešit mnohé kožní a další nemoci.

NECHTE SE UNÁŠET NA LÉČIVÝCH VLNÁCH MRTVÉHO MOŘE s produkty Dr. Nona.

KRÉM JE HLAVNÍ PILÍŘ PÉČE O NEMOCNOU POKOŽKU

Soli a bahna Mrtvého moře jsou právem nazývané "Svaté dary ze svatých míst". 

Know-how ukryté v produktech snižuje intenzitu alergické reakce, potlačuje probíhající zánětlivé procesy, dává do pořádku metabolismus, imunitní systém a snižuje se vliv stravovacích chyb. Působí na úrovni DNA a intenzivně pracují také s psychikou. 

To vše ruku v ruce s respektem k pokynům lékaře a průvodce (sponzora) mé maličkosti ohledně stravování, hygienických návyků, pohybových aktivit, rovnováhy, pozitivního myšlení, pochopení dalších psychosomatických a jiných souvislostí. 

SOLARIS TĚLOVÉ MLÉKO je vynikajícím přípravkem, který má ochranné a vysoce regenerační schopnosti. 

PORADENSTVÍ DR. NONA ZDARMA 

NIKDY nedoporučuji kupovat produkty v lékárnách, drogeriích ani na noname e-shopech. Zpravidla neposkytují vhodné složení výrobků (obvykle obsahují PARABENY a neslučují se specifickými požadavky problematické pleti). 

Navíc žádný e-shop neposkytuje bezplatnou osobní podporu, konzultace a bohaté zkušenosti.

Speciální podpora a aktivní řešení ekzému v individuálním programu 

"HIT ZDRAVÍ".

Každý touží po tom, aby jeho tělo bylo "NEMOCEMODOLNÉ". Pokud máte zájem o řešení problematického stavu pokožky.