PORUCHA PŘÍJMU POTRAVY | OD TVÉHO ZDRAVÉHO SEBEVĚDOMÍ AŽ NA DNO

04.10.2020
poruchy příjmu potravy, anorexie, bulimie, nadváha a obezita, ortorexie, posedlosti zdravou výživou
poruchy příjmu potravy, anorexie, bulimie, nadváha a obezita, ortorexie, posedlosti zdravou výživou
 • Nezdravý vztah k jídlu, nespokojenost s vlastním tělem, 
 • posedlost štíhlostí, excesivní cvičení,
 • držení nesmyslných diet, užívání projímadel,
 • neustálé přemýšlení o jídle, nepřirozené restrikce v jídle,
 • obezita, přejídání, zvracení,
 • nevyvážený jídelníček, obava z nezdravých potravin atd..

Není žádným tajemstvím, že čím dál více lidí řeší nezdravý vztah ke svému tělu,  jídlu a pohrávají si s velmi nepříjemnou diagnózou "porucha příjmu potravy"

Mezi poruchami příjmu potravy (PPP) se objevují  jakékoliv dlouhodobé, nepřirozené potíže se stravou. Anorexie, bulimiezáchvatovité přejídání (někteří odborníci do skupiny PPP řadí i nadváhu a obezitu), plus méně známou ortorexii (tzv. posedlost zdravou výživou), bigorexii, drunkorexie, syndrom nočního přejídání a nibbling (konzumování malých dávek potravin během dne mezi hlavními jídly).

Objevuje se u tebe nějaká tělesná slabost, která se vztahuje ke stravování? Je velmi pravděpodobné, že se taková negativní reakce odrazí později na psychickém stavu (fyzická i psychická oblast jsou vzájemně propojené).  

Zásadní pro úspěšnou terapii je přijetí! 

Přijmi své tělo (fyzickou schránku) a duši jako celek. Raději dříve než později, protože je jen otázkou času, kdy se potíže zvrhnou. "PPP" není potřeba věnovat tolik pozornosti jako samotné příčině. "PPP" tě odvádí od skutečného problému a nevhodný režim ti v dlouhodobém horizontu velmi uškodí. Neléčené poruchy příjmu potravy mohou být smrtelné.

Poruchy příjmu potravy se netýkají jen žen, ale i mužů. Neustálé tréninky (gym fanatic) low-carb a fastingy přerostou normu a zdravý životní styl a při touze po dokonalosti (svalnaté figuře) spadnou i pánové lehce do PPP.

Diety nefungují! Dieta není skutečným řešením a dlouhodobě se upínat na diety je škodlivé. DIETA je krátkodobý program, který v konečném důsledku ovlivňuje dlouhodobý zdravotní stav. 

Všechno co člověk dělá určitou a omezenou dobu, má jen omezeně trvající účinky. Vadou na kráse u nesprávně zvoleného "dietního stravování" je riziko nedostatku živin. Řekni si dost, protože dodržování diet je stresující, omezující, vyčerpávající. Ty chceš delší život, méně vrásek, kvalitní spánek, dobrý sex a k tomu potřebuješ jen určité kroky a transformaci vědomí.

Porucha příjmu potravy nikdy nevzniká bez hluboké psychosomatické příčiny

Dle mého skromného názoru by na 1. místě měla být dobrá psychoterapie. Kromě léčby je nutné dodávat tělu kvalitní stravu s vyváženou nutriční hodnotou. Lidé s PPP se často potýkají s žalostně nízkým sebevědomím, pocity studu, neschopnosti, špinavosti. Mohou mít za sebou velmi komplikovanou minulost (dětství). Často se setkávám u lidí s PPP s prožitou frustrací z nefunkčních partnerských vztahů (nevěra, domácí násilí, psychický teror). Lidé s PPP se nesmyslně srovnávají s ikonami krásy (modelka, svalovec). 

Jaký je ten tvůj spouštěč PPP? S dovolením vkládám následující odstavce, které jsou ze života a z vašich životů:

Moje mamka byla celý život hodně silná (dopřávala si), já jsem ji za to odsuzovala a říkala si "tak takhle já nikdy vypadat nebudu". Jako by to bylo včera, pamatuji si, jak sedím u stolu v kuchyni, mamka stojí u lednice, já ji tajně pozoruji a u toho pojídám večeři (poznámka: základ našeho jídelníčku tvořila poctivá, česká, mastná a masitá strava, kterou jsem bytostně nenáviděla, aby ne, když z těžkých jídel mi bylo těžko). Najednou můj taťka povídá "necpi se tolik, budeš tlustá". Klapka a střih na mamku...

Další aha moment a spouštěcí okamžik vedoucí k PPP. Jednoho rána na autobusové zastávce. Bylo mi 17 let, měla jsem na sobě sexy bílé kalhoty. Měla jsem zdravé sebevědomí, ale jen do té doby než mi kluk, který se mi strašně moc líbil řekl "ty se nám začínáš pěkně tvarovat a zakulacovat". Tohle nechce slyšet žádná puberťačka. A jak šel čas.. Kamarádka se mi jednou svěřila, že když má chuť na sladké, sní celou čokoládu pak tubu sušenek a jde na záchod, vyzvrací se a takhle nikdy nepřibere. Tak jsem to jednoho dne také vyzkoušela. A období poruchy vnímání těla bylo na světě...

Po rozvodu jsem se psychicky zhroutila, dostala antidepresiva, přestala jíst a vnímat svět. Po roce jsem se otřepala, spíš mě prášky utlumily a bylo mi krásně, bohužel jsem přestala poslouchat své tělo, které mne všemožně upozorňovalo od alergie až po kroucení nehtových lůžek, že bych se měla zastavit a začít myslet na sebe. Je to celoživotní stres, který začal s rozvodem rodičů, poté problémy spojené s alkoholem a mamkou, dále několik zklamání ve vztahu včetně rozvodu a v neposlední řadě práce, která byla víc jak stresová..  

Lékař mi diagnostikoval HIT. Najela jsem na doporučenou eliminační dietu. Stále vyřazuji potraviny, ale už je nemohu zařadit zpět. Jsem zoufalá. Mé zdravotní problémy jsou tady pořád (ne-li ještě horší). Popravdě raději NIC nejím, aby mi nebylo zase špatně. Nikdo mi nedokáže pomoci. Lékaři jen krčí rameny. Prošla jsem všechna vyšetření a oddělení v nemocnici. Několik měsíců jsem v péči nutričního specialisty a psychologa. Já nejsem blázen, nevymýšlím si své symptomy, které se po konzumaci jídla objevují. Chci být zase normální, chci se dobře najíst, ale má histaminová intolerance mě drží v šachu. Mám asi jen 4 potraviny, které toleruji. Vyzkoušela jsem všechny diety, ale po čase přestanou působit a je mi zase zle. Nemám energii pouštět se do dalších dietních režimů. Poslední dobou jsem začala mít velké deprese a objevují se u mě sebevražedné sklony..

Nedošlo u tebe v poslední době k úbytku hmotnosti? Ať už z důvodu nějakého dietního opatření, velkého stresu, HIT, prodělané infekce, velké fyzické zátěže (nadměrné cvičení), či PPP? 

Existuje přímá souvislost mezi intolerancemi, které vznikají na základě nedostatečného energetického příjmu.

Organismus je vybaven úžasnými mechanismy a pokud mu nedáš, vše to, co ke správnému fungování potřebuje: 

 • začne výrazně šetřit energií, zpomalí se celé tvé trávení, nebude ani docházet k plnohodnotné produkci trávicích enzymů 

 a objeví se různé nežádoucí reakce:  

 • dysbióza (změna střevního mikrobiomu), plynatost, křeče, pálení žáhy, průjmy, zácpa, kožní problémy, psychické problémy, intolerance aj.  

Projdeš si mnoho lékařských vyšetření, ale často se vůbec neřeší příčina. A to, že by za tvými problémy mohla být PPP. Možná zaplatíš (zaplatilas) desítky tisíc za různé testy, analýzy, seznamy a rádoby zázračné potraviny. Zastav se a..

.. řekni mi:

 • Jak vypadá tvůj jídelníček?
 • Jak vypadá tvůj cvičební plán a pohyb celkově?
 • Vážíš si jídlo, počítáš kalorie? Pravidelně se vážíš, měříš, sleduješ v zrcadle, výkladních skříních? 
 • Porovnáváš své tělo s ostatními? 
 • Držíš hladovky, očisty, detoxy, užíváš suplementy na hubnutí? 

Mám pro tebe řešení. A tím je pravidelný, pestrý a vyvážený jídelníček. Tvé dosavadní trávení a mysl v podvýživě (při PPP) není v pořádku a je důležité s tím pohnout.

Přestaň se omezovat a začni přidávat!

Lékař jako autorita v léčbě PPP má ohromný vliv na pacienta. 

Relaps je u PPP velmi běžný a vyskytuje se u mnoha lidí zotavujících se z PPP. Pacientovi stačí velmi málo.. Člověk s PPP vyžaduje naprosto individuální a precizní přístup k jeho jedinečnosti. Mnohdy se opravdu nestačím divit, jaké věty si člověk musí vyslechnout z úst svého ošetřujícího lékaře. Tělo a duše se po dlouhodobém a nedostatečném příjmu potravy dává velmi dlouho do pořádku. Buďte prosím k lidem s PPP velmi ohleduplní a láskyplní..

Poprosila jsem Zdeňku, aby se mnou probrala mé problémy a mrkla na můj brutálně omezený jídelníček. Pomoc u lékařů jsem bohužel nenašla. Byla jsem zoufalá a potřebovala jsem nadhled a pomoc při hledání příčiny mé nemoci a neustálého strachu z konzumace jídla. Po půl roce intenzivního koučingu jsem se dostala z nejhoršího a vlastně stačilo tak málo, pomoc od někoho, kdo o mě opravdu stál. Dnes vím, že se každý může vyléčit, když jsem to dokázala já. Na mé cestě mi velmi pomohla také Dr. Nona. Konkrétně Yamseen a Newseen, Kvartet solí z Mrtvého moře - přírodní lázně a ideál na mou poraněnou psychiku. 

Eva J.

V zoufalství jsem po mnohaletém trápení s HIT zadala do Googlu výraz, který vystihuje můj neustálý boj s jídlem. Do té doby jsem vyzkoušela vše, včetně psychoterapie a služeb několika nutričních poraden. Nemohla jsem jít do restaurace, nešlo svěřit se s problémy kámoškám a bohužel už ani v rodině mě nikdo nedokázal pochopit. Styděla jsem se a nenáviděla zároveň. Snad po každém jídle mi bylo zle. Zdeňku jsem dlouho sledovala. Líbí se mi její optimismus a přehled o výživě. Napsala jsem jí zprávu přes messenger a domluvila individuální konzultace. Můj život má zase smysl a během pár týdnů vidím výsledky. 

Klára F.

Jediné co mi pomáhá je sport, který mi lékařka zakázala. Jediné co mi přinášelo radost byl můj manžel, který mi před 5ti lety zemřel. Zůstalo mi už jen to jídlo a kočka. Vlastní děti jsem kvůli kariéře odložila a teď už vím, že na ně nikdy nedojde. Zavřela jsem se do své ulity a nikoho k sobě nepouštěla. Na co jsou mi peníze, když to, co potřebuji si za ně nekoupím. Když jsem na jedné akci potkala Zdeňku už po krátkém rozhovoru mi bylo jasné, že s ní chci spolupracovat. Teď se konečně léčím. Jídlo extrémně neřeším, zařadila jsem pravidelnost a upravila porce, plus pár jednoduchých triků, které mi Zdeňka představila, přestala jsem se také vážit a začala jsem opět pravidelně cvičit, odstěhovala jsem se a užívám si sama se sebou, začínám se mít RÁDA. 

Klára L. 

Psychosomatická příčina PPP:

totální nepřijetí, nespokojenost, vnitřní agrese a zloba! 

Toť má definice PPP, pojď s tím něco udělat..

Možné důsledky PPP na metabolismus:

 • snížená hladina důležitých prvků (vitamíny, minerály, antioxidanty), zvětšení příušních žláz, zpomalené vyprazdňování žaludku, zácpa, záněty slinivky břišní, hypotenze, srdeční arytmie, anémie, suchá, praskající kůže, hormonální nerovnováha, ztráta menstruace a následné problémy s plodností, dehydratace, nízký tlak, zvýšená kazivost zubů, křeče, svalová slabost.

Kromě fyzických problémů se u PPP objevují i potíže psychické: 

 • pocity smutku, osamocení, zoufalství, bezmoci, deprese, sebevražedné sklony a další.
Všechny poruchy příjmu potravy jsou velmi vážné a rozhodně bys je neměla podceňovat. Častým předpokladem pro vznik poruchy příjmu potravy je snížená sebeúcta, následovaná nízkým sebevědomím. 

Z mé pozice poučeného "poradce ve výživě" je třeba brát v potaz fakt, že řešení těchto problémů bys měla VŽDY KONZULTOVAT S LÉKAŘEM (specialista v oblasti PPP). Kromě léčby je nutné dodávat tělu kvalitní stravu s vyváženou nutriční hodnotouPoohlédni se po odborné psychologické a nutriční pomoci.

Zdraví a pohoda není číslem, které ukazuje váha, ale tvou žitou pokorou a vnitřní spokojeností.

Restrikce, omezení živin, poruchy příjmu potravy, poruchy střevní integrity, trávící a další zdravotní potíže, anorexie, bulimie, nadváha a obezita, ortorexie, posedlost zdravou výživou
Restrikce, omezení živin, poruchy příjmu potravy, poruchy střevní integrity, trávící a další zdravotní potíže, anorexie, bulimie, nadváha a obezita, ortorexie, posedlost zdravou výživou

Jedna věc je mluvit o tom, co dělat, ale další a o moc důležitější věcí je, co uděláš TEĎ a tady. Obecně je velmi těžké až nemožné vyléčit PPP bez profesionální pomoci. Můžeš pro sebe udělat několik věcí, které pomohou tvému terapeutickému plánu. Nic si nezakazuj a dělej POZITIVNÍ ZMĚNY:

 1. zamysli se, co ti nemoc dává a co naopak bere (napiš si to)
 2. napiš si seznam potravin, které toleruješ, které netoleruješ (tedy zajímají tě primárně potraviny, na kterých chceš postavit svůj budoucí jídelníček)
 3. během jednoho celého týdne si piš detailní jídelníček (podklad k analýze: skladba, pestrost, kvalita, zastoupení vitamínů, minerálů, kalorická hodnota, pocity, které zažíváš)
 4. kontaktuj dobrého lékaře a navštiv kvalitní laboratoř (detailní rozbor krve), analýza profilu Omega.
 5. zařaď do svého jídelníčku protokol zdraví (tj. BalanceOil+, Zinobiotic+, Xtend+) včetně Viva+
 6. dobře si promysli, co tě baví a dej se do toho, přestaň řešit jídlo (odreaguj se, jdi se hýbat, na masáž, tvoř a přestaň přežívat - ŽIJ)
 7. PPP je multifaktoriální onemocnění, často vycházející z osobních či rodinných potíží, pátrej po příčinách
 8. nezneužívej svou diagnózu (jinou nepříjemnou situaci) jako omluvu za svou PPP, je důležité si problém připustit a vyhledat pomoc (lékař, nutriční terapeut atd.)
 9. vyber si ve svém okolí přítele, někoho, kdo pohodově jí, někoho, kdo se má rád, někoho s kým je ti dobře - nemáš takového přítele, nevadí, napiš mi.

Zdravé stravování vyžaduje kromě spokojenosti také ohromný nadhled. 

Vyvaruj se jednou provždy fanatickému jednání. Poruchy příjmu potravy jsou skryty pod egoismem. Během svého dospívání jsem prošla jedním z poučných období, kdy jsem řešila svůj nedokonalý vzhled (stačila mi tenkrát nevýznamná hláška na "zvětšující se zadek"). Odstartovala jsem to tukožroutskou polévkou a vyzkoušela jsem si na vlastní kůži i různé výživové směry, abych mohla dnes propagovat "nutričně vyvážený jídelníček" a odrazovat od hrany normálnosti, mnohých fám propagujících fanatické diety a výživové směry. Přála bych si, aby ve výživě bylo méně extrémů a módních trendů a přibývalo více logického myšlení, aby lidem konečně docvaklo, že ne vše, co je raw, bio atd. musí být automaticky také to nejlepší pro jejich individualitu a nejzdravější. Dokud nedokážeš najít svůj střed, přepnout svou mysl a v neposlední řadě jídelníček postavit na opravdových potravinách a kvalitních živinách - nikdy se ze začarovaného kruhu nedostaneš.

Co je to zdravé a co je to dobré

Pohyb je prospěšný, zdravě jíst je nesmírně důležité, voda je součástí našich těl a přírodní léky fungují, každá nemoc je psychosomatická. Dává ti to smysl? Určitě také víš, jak obrovský vliv má nastavení tvé mysli na všechno, co teď děláš. Pokud zapojíš pozitivní myšlení - můžeš okamžitě zlepšit svůj život (potvrzeno praxí). 

Jíst dobře a výživně není žádný módní trend, ale nutnost prevence a možnost starat se o sebe s láskou. 

Pokud se rozhodneš PPP řešit, musíš se připravit, že mimo výstupu z komfortní zóny, přijde i změna tělesných proporcí (pravděpodobně přibereš), setkáš se s hladem, kdy hormony sytosti a hladu jsou v nerovnováze a budou potřebovat nějaký čas než se srovnají. Není žádným tajemstvím, že se u tebe mohou objevit nepříjemné trávicí problémy, nedostatek enzymů sebou přináší různé intolerance (histaminová, laktózová atd.). Nepropadej panice a hlavně nevyhlížej do budoucnosti. Pracuj s přítomným okamžikem. Vše je dobré!

PPP tě ovládají a obelhávají. 

Vyhladovělé tělo má bystřejší smysly, kdy veškerou svou pozornost soustředí na hledání potravy. Proto i nechutná jídla, jsou pro tebe extází. Ale y nechceš jíst odpad, ty nejsi popelnicí..

Děj je daný. Nemoc, lidé, věci a různé situace přicházejí sami (bez pozvání). Tak jako jsem vstoupila do tvého života teď já, vstoupila jsi i ty do toho mého. Nemusíš už nikde hledat, protože VŠECHNY ODPOVĚDI MÁŠ V SOBĚ. Žádný obecný manuál na pevné zdraví neexistuje. Je důležité se zastavit, ztišit a s otevřeným srdcem naslouchat. Je potřeba přestat chtít, přestat tlačit na pilu a k něčemu se stále nutit, nepředstírat, být přirozená, být šťastná. Být v pohodě i s tím, že máš PPP, a že ti tato nemoc přišla ukázat skutečné hodnoty žití. Přijmi ji, poděkuj jí. Zní to trochu divně (přiznávám), ale když s čímkoliv budeš bojovat - nikdy nezvítězíš!

Srdce, mozek a střevo je naším centrem, kde se vše odehrává. A tělo nám jen formou různých nemocí ukazuje, že máme něco změnit, dělat třeba jen trochu jinak. Kéž by i lékař vciťoval své pacienty a koukal se na zdravotní problémy také trochu jinak... 

Vše se děje z nějakého důvodu a nakonec všichni pochopí, že ty nejhorší a nejtěžší okamžiky v životě nás nejvíce posílí a posunou k výšinám! 

V celém životě jde hlavně o přijetí, pochopení a poučení se. Nesmíš se dál dějem trápit, hodnotit ho, že byl špatný, pomlouvat, či svalovat vinu na rodiče, okolí, nezdravé potraviny atd... Přestaň chtít něco jiného než máš. Je přece úplně jedno jak vypadáš. Osobnost neutváří kilogramy, je jedno jestli máš o kilo, 10 víc nebo méně. Nesmíš se už trestat. Ubližuješ tím nejen sama sobě, ale i svému okolí. Nejsi zlá, nechceš nikomu vědomě ublížit, nechceš ani zemřít. Začni se mít "sakra konečně ráda". Máš šanci naučit se reagovat jinak. Pokud opravdu chceš něco ve svém dosavadním životě měnit, můžeš začít hned teď. 

PRVNÍ KROK JE POLOVINA CESTY

Výživový specialista by měl postupovat s ohledem na hodnotu bazálního metabolismu a také stanovit obsah tuků, svalů, vody a udělat skutečně důkladnou analýzu, spolupracovat ruku v ruce s lékařem a požadovat ke své práci důležité krevní a další testy...

V jídelníčku je pak nezbytné zaměřit se na dostatečný příjem kvalitních bílkovin. Důležitý je také příjem sacharidů a zdravých tuků. Žádná ze složek potravy by tak neměla být podceňována! Doporučuje se užívat 100 % doporučené denní dávky všech vitamínů, minerálů a stopových prvků. Nezapomínat na antioxidanty, přírodní adaptogeny a prostředky zklidnění psychiky.  

Uždibování či zobání nekontrolovaného množství potravin v průběhu dne. Kvůli nibblingu ztratíš přehled nad tím, co po celý den sníš. Může navíc přejít do chronické formy, kdy už má příznaky poruchy příjmu potravy. V naší společnosti se nibbling částečně považuje za běžný a u spousty lidí, kteří nemají pevný jídelníček či stravovací plán, se spojuje s normálními stravovacími návyky. Toto není cesta a rychle pryč od neřízeného stravování. Jez pravidelně, nastav si režim, který dodržuj. 

Všeho s mírou. To platí i o zdravém stravování. Obavy z jídla škodí tělu většinou více než samotné (často údajně nezdravé) potraviny. Přehnaný důraz na zdravé stravování může mít negativní dopady na celkové zdraví člověka. Pokud se až fanaticky zaměřuješ na zdravou stravu, můžeš se na zdravých potravinách stát závislá (přešlap z bláta do louže). Tvá strava musí být rozmanitá a pestrá, neopakuj stále dokola stejné potraviny a jídla. 

Zajímej se o složení potravin a omez ty průmyslově zpracované s dlouhým seznamem ingrediencí na etiketě. Při posuzování jednotlivých potravin vždy používej zdravý selský rozum. Rozhodně nevynechávej určité potraviny z důvodu, že to někdo řekl a některý moderní výživový směr doporučuje. Klíčem k pevnému zdraví a dobré kondici je vyvážený jídelníček. Jedinou výjimkou jsou lidé trpící potravinovou alergií, intolerancí (či jiným zdravotním omezením), kteří v zájmu svého zdraví musejí některé potraviny vyloučit.

Pokud chceš svému tělu dát všechny potřebné živiny a chceš po něm, aby fungovalo na plné obrátky, je zdravá a vyvážená stravě nezbytná! Co si pod těmito pojmy představit? A jak si sestavit hodnotný jídelníček pro každý den? S tím ti poradí kvalifikovaný výživový poradce.  Problémy jsou od toho, aby se řešily. Cílem je najít takový životní styl a jídelníček, aby pro tebe změny nebyly alespoň zpočátku příliš radikální. Na postupné změny se přece jen zvyká mnohem snáze. Nikdo ti nebude nic zakazovat či nařizovat. Změna začíná ve tvé hlavě. 

I když postupy tohoto webu mohou být užitečné, dávají se k dispozici s tím, že autor neposkytuje žádné konkrétní lékařské, psychologické, emocionální, duchovní poradenství. V textu není nic zamýšleno jako diagnóza, lékařský předpis, doporučení nebo lék na jakýkoliv zdravotní, psychický, emocionální, duchovní problém. Zdravotní stav "vždy" konzultujte s lékařem!  

CHCEŠ MĚ KONTAKTOVAT?