HIT JE BÝT AKTIVNÍ A V POHYBU

28.01.2020

Každý ví, že POHYB = ZDRAVÍ

Jak je to s pohybem při histaminové intoleranci?

  • Nebudu tě přesvědčovat o výhodách pohybu. 
  • Nebudu tě ani přemlouvat, abys chodila pravidelně cvičit a konečně zvedla svůj HIT zadek z gauče.  
  • Mnozí z nás (lidé s histaminovou intolerancí) jsou nuceni vzdát se na začátku své cesty pohybu nedobrovolně. 

Každý má zodpovědnost a zdraví ve svých rukou. A každé malé dítě ti řekne, že pohyb je základ, na kterém se musí stavět (bez toho to zkrátka nejde). Vystup okamžitě ze své komfortní zóny, protože pohyb je lékem (ne Daosin a ani jiná tabletka). Pokud se nehýbeš, nečekej, že s pouhou úpravou jídelníčku tvá HIT zmizí. To je iluze a sen. Pokud se chceš zbavit svých problémů musíě své tělo trénovat a dostat do absolutní rovnováhy, kondice (to z gauče není reál).

Aby bylo jednou provždy jasno:
HISTAMINOVÁ INTOLERANCE NENÍ SMRTELNÁ NEMOC. Nepotřebuješ mít nohy vysoko ve vzduchu, potřebuješ se hýbat a začít na sobě makat.

POHYB PŘI HIT

V žádném případě se nesmíš nechat vystrašit. Sama jsem velmi aktivní a vnímám, že kardio-cvičení je při oslabení a histaminové intoleranci náročnější, protože dochází k aktivaci žírných buněk. Ovšem ze své osobní zkušenosti a praxe také vím, že histaminová intolerance NENÍ KLASICKÁ NEMOC a tak není důvod přerušit a ukončit sportovní aktivitu, kterou člověk miluje. 

Pokud aktivně sportuješ, znáš své limity, znáš také svou tepovou frekvenci, se kterou doporučuji aktivně pracovat. 

Každá činnost má své zásady. Nejen jídlu, ale i sportu při HIT je potřeba věnovat se s maximální pozorností. 

NA ZAČÁTKU UBER, ZPOMAL A DBEJ NA PRAVIDELNOST

Věř, že ubrat a zpomalit není nikdy na škodu. Poté se zaměř na pravidelnost. 

Na začátku si uvědom, že život není o EXTRÉMECH. Zvol si tempo na pohodu. Určitě ne každý pohyb, každá forma cvičení bude pro tu tvou HIT ideální. Nevzdávej se ihned po prvním neúspěchu, netlač na pilu a poslouchej své vlastní tělo. 

Začni klidně obyčejnou procházkou. 

Pokud zvýšíš tempo, stoupá tepová frekvence, tělo začíná jinak pracovat, dostává se do anaerobního pásma a při výkonu se uvolňuje HISTAMIN. Doporučované pohybové aktivity u HIT jsou pomalejší a volnější typy cvičení 

  • jóga (slyšíš prvně o léčbě střevních a zažívacích problémů pohybem? Odpověď je "jóga".),
  • jogging, 
  • jízda na kole, 
  • wallking a další.
  • POZOR, MINIMUM JE 10.000 KROKŮ DENNĚ.

Vše je o tréninku a postupně se každé tělo krásně vytrénujete na ideální počet tréninků 4 x týdně. Protože tyto 4 tréninky ti mohou zaručit, že tvé tělo kvůli delší pauze nezapomene, co má dělat, jak se má chovat, pracovat se svaly, spalovat atd.. Člověk se samozřejmě nebude dřít do morku kostí (to by ani nešlo a pozor, na přetrénování). Stačí jen, když zvolníš, nasadíš klidnější tempo, pohlídáš si svůj tep, jídelníček, pravidelnost. 

Před sportem si klidně dej vitamín C, který ti bude pomáhat odbourávat histamin. 

Před každým sportem se zaměř na správné načasování jídla a pití (a to před a po tréninku). Výživa při sportu je NESMÍRNĚ DŮLEŽITÁ. Před tréninkem, ať už je v jakoukoli denní dobu, je potřeba jíst takovou stravu, která se snadno tráví. Z hlediska zastoupení živin to znamená, že by měly převažovat sacharidy, méně pak tuky a bílkoviny. 

Příklady potravin před HIT tréninkem: 

  • ovoce 
  • domácí pečivo (bílé i celozrnné - obě varianty mají svůj význam)
  • tepelně upravená zelenina, ořechy a semena aj.
  • veganský proteinový koktejl (bez laktózy, bez lepku, bez sóji, bez chemie)

Množství je závislé od časového odstupu od fyzické zátěže, typu zátěže, intenzitě a délce tréninku. 

Po tréninku je nezbytně nutné dodat tělu sacharidy i bílkoviny. Tady dělá většina sportujících naprosto zásadní chybu, která kazí veškeré snažení.

Dlouho jsem na našem i zahraničním trhu hledala nadupaný PROTEINOVÝ KOKTEJL pro sportovce, který splňuje veškeré mé náročné požadavky na kvalitu a čistotu. To znamená:

  • BEZ LAKTÓZY
  • BEZ LEPKU
  • BEZ SÓJI
  • BEZ CUKRU
  • VEGAN (bílkoviny rostlinného původu mají přednost před těmi získávanými ze zvířat a obaly jsou průmyslově kompostovatelné)

To co při sportu NABĚHÁŠ, nemůžeš nikdy DOBĚHNOUT NESPRÁVNOU STRAVOU!

Aktivní pohyb je přirozeným lékem i při histaminové intoleranci. SPORTUJ, HÝBEJ SE VŽDY PRO RADOST

Ukážu ti, jak se vrátit zpět do hry, jak dosáhnout skutečných a reálných výsledků.

Často se setkávám s lidmi, kteří by velmi rádi cvičili, ale nedaří se. Snad každý, kdo se o něco podobného snaží, je v takové situaci zoufalý. A přitom řešení je velmi jednoduché. Už víme, že při výkonu se uvolňuje HISTAMIN. A proto v situacích, kdy začneš vyvíjet jakoukoli fyzickou námahu a slibuješ si od ní zdraví, postupné ubývání tukových polštářů, posílení svalové hmoty, odchod HIT..

..je opravdu potřeba směřovat pozornost k POHYBU a s pohybem se kloubí tvá TEPOVÁ FREKVENCE.

Ideální počet tréninků je 4 x týdně. Protože jen tyto 4 tréninky zaručí, že tělo kvůli delší pauze nezapomene, co má dělat, jak se má chovat, jak má spalovat, pracovat se svaly atd..
Ideální počet tréninků je 4 x týdně. Protože jen tyto 4 tréninky zaručí, že tělo kvůli delší pauze nezapomene, co má dělat, jak se má chovat, jak má spalovat, pracovat se svaly atd..

Tepová frekvence (TF) je něco, co zná každý, ale mnoho lidí bohužel TF vůbec ve svém životě nevyužívá.

Znám svou tepovku dokonale, ale vyžaduje to praxi (jako ostatně vše). Tato velmi jednoduchá berlička mi velmi pomohla k lepšímu zdraví. Žádný učený z nebe nespadl. Pojď se mnou poodhalit tajemství úspěchu. Vy zkušení mě můžete doplnit, opravit, podělit se o své zkušenosti, výsledky (děkuji).

Tepová frekvence udává počet tepů (stahů) srdce za jednu minutu. Její výsledná hodnota záleží na intenzitě fyzické zátěže a celkové trénovanosti. Pokud jsi v klidu a nic neděláš, pohybuje se TF mezi 60-75 tepy za minutu. Čím více jsi trénovaná, tím je TF nižší (u některých sportovců může klesnout až na 50). 

Měření přesné klidové tepové frekvence doporučuji ráno a to ihned po probuzení.

Klidová tepová frekvence je jedním z významných ukazatelů tvé fyzické trénovanosti. Maximální tepová frekvence (MTF)

MTF = 220 - věk. Jak ti tato čísla pomohou? Každá činnost a to i sport při HIT má své zásady. IDEÁLNÍ TEPOVÁ FREKVENCE JE 55-65 % maximální TF - proto začínej u těchto čísel.

Nebudu ti radit, jaký druh sportu je pro tebe ideální, vyber si sama dle svých možností, dle toho co tě skutečně naplňuje a baví.

TEMPO A TEPOVÁ FREKVENCE PŘI HIT

Je to tempo při kterém můžete mluvit, tkz. "tempo na pohodu".

Toto pásmo se taky nazývá anaerobní a spaluješ při něm tuky. Pokud zvýšíš tempo, tvá TF stoupá, tudíž tělo začíná úplně jinak pracovat, dostává se do anaerobneho pásma a tam se můžeš dostat do možného konfliktu s HIT. Určitě si pořiď hodinky (přístroj) na měření tepu a dalších funkcí, které jsou velmi užitečné. 

Je klíčové a v praxi se mi to krásně osvědčilo, hlídat si tepovou frekvenci. Během fyzického výkonu si pohlídám, ve kterém pásmu se pohybuji a přizpůsobím tomu i svůj výkon. Nemusím se pak bát, omezovat se, krátit čas cvičení, ale v pohodě zvládnu třeba i hodinovou a delší aktivitu. Začni ještě dnes a pokud tě baví číst, řeknu ti ještě něco o výdeji energie. I tvá cesta k úspěchu a uzdravení se, je otevřená.

Nejde jen o samotný POHYB, ale také o vědomé vnímání okolního světa, které doporučuji každému. Nejde o to, kolik kilometrů dnes běžíš a za kolik to budeš mít. 

JDE O POCIT, SPOKOJENOST A ZDRAVÍ

ROVNOVÁHA |PŘÍJEM = VÝDEJ|

Výdej energie. Existuje nespočet návodů, aplikací, propočtů a tabulkových hodnot na množství vydané energie při různých činnostech (rozšiř si své obzory a najdi si tu svou cestu). Ať už ti bude vycházet jakékoli hodnota, měj na paměti, že celkový výdej energie závisí na mnoha faktorech:

  • na trénovanosti (trénovanější člověk vydává při stejném výkonu méně energie než lenoch),
  • na hmotnosti (čím jsi těžší, tím máš větší výdej energie),
  • na tělesné konstituci,
  • na pohlaví (žena má při stejné činnosti menší energetický výdej než u muž),
  • rychlosti pohybů.

Příjem i výdej energie měříme v kaloriích (nebo kilojoulech - 1 kcal = 4,2 kJ). Energii vydáváme i v absolutním klidu (spánku). Je to tzv. bazální metabolismus.

Jaká je tvá práce? Denní činnost? Úředník za hodinu v kanceláři spálí necelých 50 kcal, zedník až přes 350 kcal za hodinu. Jaký je tvůj POHYB?

Chůze (5 km/h) - 840 kJ
Běh (10 km/h) - 2940 kJ
Jízda na kole (20 km/h) - 2310 kJ
Chůze do schodů - 1680 kJ
Tenis - 2310 kJ
Tanec - 1260 kJ
Plavání - 1680 - 2520 kJ
Fotbal - 2100 - 2520 kJ
Lyžování sjezd - 2100 kJ
Lyžování běžky - 2940 kJ

Hodnoty jsou uvedeny pro průměrného 70 kg člověka za 1 hodinu sportování. Hodnoty jsou pouze orientační, určitě se ti nebude chtít sledovat každou spálenou kalorii (to je totální hovadina). Příspěvek upozorňuje na POHYB a na to, že nemusíte lámat rekordy, popravdě to ani s HIT (alespoň na začátku) nelze. Proto ti v úvodu postačí pochopit a třeba každý den místo jedné hodiny sezení u TV, jít na svižnější procházku, kterou jsi schopna spálit 850 - 1000 kJ. Za měsíc se dostaneš na 25 000 - 30 000 kJ, což znamená významné číslo pro tvé zdraví (redukce tuku 1 kg), posílení svalové tkáně, srdce, trénování metabolismu, psychiky a tvých systémů v těle. 

NALEZNI SVOU ROVNOVÁHU V POHYBU

NIC SE NEDĚJE NÁHODOU

Vše souvisí se vším a tak jedna věc se nabaluje na druhou. Jak se chováme, jednáme, myslíme, působíme na naše hmotné tělo, které nám v životě odráží každý čin, každou myšlenku a postoj. Chceš vědět, proč se "TO" děje?

  • Jak se motivovat? Postav se a jdi něco dělat.  Není nutné příliš myslet, stačí se zeptat: CHCI TO? Jsou dvě možnosti: ANO - jdu to rovnou udělat. NE - musím se smířit s prohrou. 
  • Vyber si sport, který tě baví. POHYB = RADOST A FUNKČNÍ TĚLO (hubnutí je jen vedlejší efekt pravidelného cvičení).

  • Každý může být fit, ale chce to čas. Nevzdávej se.

OZVI SE MI