TERAPIE VÝŽIVOU PŘI EKZÉMU
Kůže, podobně jako oči, vydává důležité svědectví o tvém zdravotním stavu. Problém na kůži, má svou příčinu ukrytou hluboko v těle. Vedle vnější péče o pokožku je nejdůležitějším krokem k vyřešení problému tvá strava, životní styl a mysl. Nezapomínej, že každý problém má i svou psychosomatickou příčinu.
Existuje množství rozdílných návrhů a dietních doporučení, založených na vědeckém bádání, ale i spekulacích a osobním mínění. Co však vím jistě, že kožní problémy jsou signálem těla, že uvnitř není něco v pořádku. A pokud je někde nepořádek, uklidím ho a nebo tam nechám bordel?
Zdravý selský rozum mi říká:
- Začít uklízet na všech úrovních (tělo i mysl).
- Postavit kvalitní jídelníček. Vyvarovat se škodlivých potravin a zařadit ty vhodné. Propracovat se k protizánětlivému stravování a "Zdravotnímu protokolu s Omega-3".
- Zároveň posilovat imunitu a harmonizovat funkce všech orgánů.
- Přejít na netoxickou domácnost.
Stačí se vrátit ke zdrojům. Jde o základní potraviny, které jsou minimálně průmyslově upravené. Vesměs jsou to potraviny, které z tebe neudělají "OTROKA JÍDLA".
Většinu z nich máš nadosah. Jsou ti k dispozici v podobě přirozených a naprosto běžných potravin, které začneš každodenně zařazovat do svého jídelníčku. Některé jsou ve formě blahodárných doplňků stravy.
Terapie tuky bohatými na Omega-3 nenasycené mastné kyseliny
Metabolismus polynenasycených mastných kyselin je významný pro pochopení příčiny i pro terapii neurodermatitidy, jiných dermatitid a ekzémů. Z těchto kyselin se vytváří řada antimikrobiálně působících lipidů. Při problémech s pokožkou je jejich syntéza snížena, a to je příčinou poměrně vysoké četnosti mikrobiálních, virových i mykotických kožních infekcí.
Omega-3 mastné kyseliny mají vliv na vznik a průběh koních problémů. Například u dětí s alergickými onemocněními - astmatem nebo neurodermatitidou - se ve srovnání se zdravými dětmi našla ve frakci sérových fosfolipidů jen nízká koncentrace Omega-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, kyseliny dokosahexaenové, a dále byl poměr Omega-3:6 mastným kyselinám posunut ve prospěch Omega-6 mastných kyselin. Řada klinických studií dokládá terapeutický účinek Omega-3 mastných kyselin. Denní podávání 10g rybího tuku ve srovnání s podáváním olivového oleje po 12 týdnech významně zlepšilo klinické příznaky neurodermatitidy. (*Výživa v medicíně a dietetika, překlad 11. vydání, Heinrich Kasper).
Žádoucí přívod tuků
Kdo maže, jede. Tuky (triglyceridy) představují nejdůležitější energetickou rezervu v lidském organismu. Nadto mají důležité funkce jako složky buněčných membrán a jako výchozí látky při sytnéze biologicky účinných sloučenin.
Doporučuji sledovat výzkum SZÚ a třeba i další zahraniční weby, které se detailněji věnují problematice Omega-3. Bude pro tebe zajímavým zjištěním, jak Omega-3 ovlivňují procesy v našem organizmu na úrovni buněk. Potřebujeme je od narození až do stáří! Dnes naštěstí máme i mnoho dobrých zkušeností s okamžitou úlevou při navýšení EPA, DHA kyselin v jídelníčku ekzematika. Zdravé tuky vyživují, regenerují a zvlhčují pokožku zevnitř, což je klíčem ke krásné kůži.
Význam Omega 3 mastných kyselin je zásadní pro zdraví (zejména EPA a DHA). Jsou převážně v tuku ryb ze studených vod. Je zřejmé, že mohou být součástí prevence řady civilizačních onemocnění. Uplatňují se například při rozvoji a regulaci chronických zánětů. Bohužel jimi trpí většina populace. Správná dieta může předcházet poškození či dokonce může zlepšit stav organizmu. Např. od depresí až po ozdravující spánek. Existuje laboratorní diagnostika z malé kapky kapilární krve z prstu. Z té se dá zjistit, jak na tom tělo je, jaké je složení buněčných membrán a jak se tělo chová. Zda má tendenci k rozvoji prozánětlivých procesů, které vedou k zdravotním problémům. Vhodnou dietou a životosprávou je pak možné stav těla postupně zlepšovat. Zlepšení se obvykle dostaví asi za půl roku. Stojí za to o své tělo pečovat. (*SZÚ, Omega-3 a zdraví)
Na ekzém se dá vyzrát, pomůže ti změna stravy a kvalitní rybí tuk.
Při kožních potížích obvykle dochází k poškození kožních buněk, nedostatečné produkci potřebných proteinů, lipidů, kyseliny mléčné a dalších látek, které tvoří takzvanou kožní bariéru. Kůže pak není schopna zabránit průniku škodlivin a alergenů z vnějšího prostředí, uniká z ní voda i další minerály, stává se velmi citlivou, dochází k jejímu vysušování, zdrsnění, je šupinatá a popraskaná.
Kromě vhodných krémů a staletími osvědčené minerální terapie Mrtvého moře (koupele a další procedury s Kvartetem Solí Dr. Nona) je třeba myslet i na to, že kůži musíš vyživovat také "zevnitř". Základem této výživy by měla být pestrá strava, která nebude kůži dráždit ani vysušovat.
Nikdy bys neměl/a zapomínat, že tvé vleklé potíže mohou být způsobeny jednak zvýšeným množstvím škodlivin v ovzduší či kosmetice (přejdi okamžitě na netoxickou domácnost), špatným životním stylem, chemikáliemi, příliš suchým či vlhkým prostředím, jednak také specifickými chorobami. Odolnost kůže může ovlivnit i stres, nedostatek spánku, hydratace atd..
Ke každému problému je důležité přistupovat komplexně, zdravotní stav konzultovat s lékařem a podstoupit důležitá vyšetření včetně doporučeného stanovení indexu Omega nenasycených mastných kyselin, hladiny vitamínu D a dalších důležitých prvků.
Ve světě je to naprosto běžná věc. Jen mentalita lidí v té naší malé zemi stále ještě pokulhává. Lidé nejsou zvyklí převzít odpovědnost za sebe a své zdraví a čekají až jim vše spadne samo do klína. Nerozumí tomu, proč mají každý měsíc vynaložit prostředky za kvalitní doplňky stravy. Nehýbou se, neřeší skladbu jídelníčku, deficit minerálních látek, antioxidantů, zdravých tuků, bílkovin, vlákniny atd.. Změn alespoň ty své dobré návyky.
Tento článek slouží pouze k obecným informacím a nesmí být používán jako náhrada za lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu jakéhokoli zdravotního stavu nebo problému.