PROBIOTIKA

05.04.2024
Suplementace HIT probiotik v prášku, kapslích, kapkách má i svá úskalí.
Suplementace HIT probiotik v prášku, kapslích, kapkách má i svá úskalí.

Probiotika jsou v kurzu a já se nemohu ubránit dojmu, že právě tato skupinka významně podléhá módním výživovým výstřelkům a marketingovým propagandám.

Pokud trpíš histaminovou intolerancí, vyhýbej se kmenům, které produkují histamin a takových je v probiotických doplňcích většina.

Probiotika se stala velkým byznysem. O probioticích a jejich prospěšnosti se mluví stále více i mezi širokou veřejností. Doporučují je lékaři, lékárníci a z reklam na nás skáčou "zaručené" probiotické přípravky. 

Ovšem suplementace probiotik v prášku, kapslích, kapkách má i svá úskalí.

Nebudu zde popisovat jednotlivé KMENY, ani problematiku PRAVO a LEVO-točivosti chemických struktur a neblahého dopadu na zdraví, které nesmíš v celém kontextu PROBIOTIK opomenout.

V lidském organismu se nacházejí obě formy, přirozená je pouze pravotočivá L+. Levotočivé formy nejsou součástí přirozených metabolických pochodů, jsou rychle vylučovány ledvinami a existuje podezření, že jsou pro organismus metabolickou zátěží. Nebudu zabíhat do detailů, ale budu raději mířit přímo: Čím více má člověk zkušeností, čím více se učí o fungování lidského těla, dochází k názoru, že uměle vytvořená probiotika v laboratořích nejsou zatím pro lidstvo žádnou spásou.

Je to jako sázka do loterie. Živé organismy a jejich účinky na člověka, jejich interakce s jinými mikroorganismy, o tom nevíme (jako koncoví uživatelé) zhola nic. V žádném případě však nechci nikoho odradit. Setkala jsem se s mnoha případy, kdy vhodná volba doplňků stravy lidem pomohla.

Vláknina a polyfenoly jsou nepostradatelné

Pro podporu zdravého mikrobiomu využívej prebiotika.
Pro podporu zdravého mikrobiomu využívej prebiotika.

Strava je na vlákninu bohužel chudá, když tělu nedodáváš dostatek vlákniny, přátelské bakterie umírají hlady a na jejich místo se dostávají patogeny. Kromě toho trpí střevní výstelka a jsi náchylnější (především) k zánětlivým onemocněním. Deficity důležitých živin ve tvém jídelníčku jsou častou příčinou tvých obtíží (včetně HIT).

Pokud nedokážeš stravou zajistit dostatečný přísun vhodné vlákniny, sáhni po prebiotickém přípravku

Pro podporu zdravého mikrobiomu využívej prebiotika. Prebiotika jsou krmivo, kterým se živí prospěšné bakterie v mikrobiomu. Jedná se tedy o složky potravy, které stimulují růst zdraví prospěšných mikroorganismů. V podstatě jde o vlákninu a další nestravitelné složky potravy. Pro nás jsou nestravitelné, takže projdou přes žaludek až do střev, kde na ně čekají prospěšné bakterie.

Nakrm si svůj mikrobiom! Dovyživ tělo na buněčné úrovni.

Na trhu je mnoho produktů, které obsahují rozmanité spektrum kultur (kmenů probiotik). Jsou to "ty správné bakterie", ale rostou ve špatném prostředí (jsou uměle vytvářeny). Nebo jinak rostou ve velmi kontrolovaném a optimálním prostředí. Líbí se mi přirovnání: "Jsou jako bohaté děti, které nemusely nikdy pracovat." Tyto uměle vytvořené kmeny se nemohou nikdy porovnávat s ostřílenými bojovníky, kteří žijí ve tvém trávicím traktu. A navíc: 

Nikdy jich nemůžeš zkonzumovat dostatek. A v den, kdy přestaneš konzumovat probiotika - tak je KONEC.
Probiotika jsou definována jako živé mikroorganismy, jejichž aplikace vede ke změnám ve složení střevní mikroflóry s příznivými důsledky na zdravotní stav člověka.
Probiotika jsou definována jako živé mikroorganismy, jejichž aplikace vede ke změnám ve složení střevní mikroflóry s příznivými důsledky na zdravotní stav člověka.

Probiotických kmenů jsou stovky druhů. Každý z nich má jiné vlastnosti a jinou funkci. Pokud trpíš histaminovou intolerancí, jinými zdravotními potížemi či nerovnováhou mikrobiomu, vybírej probiotika pečlivě.

Výrobci kvalitních probiotických přípravků uvádí přesné indikace (i kontraindikace) a celé názvy probiotických kmenů, které používají. Zajímej se o složení a účinky kmenů, které preparáty obsahují. Špatně zvolené kmeny někdy v organismu neúčinkují, v krajním případě mohou i uškodit.

Pokud trpíš histaminovou intolerancí, vyhýbej se kmenům, které produkují histamin (a takových je v probiotických doplňcích většina)!

Klíčovými technickými vlastnostmi kvalitního probiotického přípravku jsou:

  • stabilita, přežívání v trávicím traktu, metabolická aktivita.

Nemá smysl užívat probiotický doplněk, když většina bakterií před konzumací zemře a nebo když bakterie přežijí, ale již nejsou aktivní.

PROCES ROZHODOVÁNÍ

  • Vždy zjisti všechny plusy a mínusy a použij zdravý selský rozum.
  • Neposlouchej rady v diskuzních fórech, ale řiď se vlastním tělem, naslouchej jeho potřebám a reakcím. 
  • Spoj se s odborníkem dané problematiky. 

SUPLEMENTACE

  • Jestliže budeš doplňovat probiotika musíš v takových případech zařadit primárně i zdroje prebiotik, které slouží jako potrava probiotickým kulturám (byl by nesmysl dotovat střevo bakteriemi, když se nemají čím živit).

POSLOUCHEJ TĚLO

  • Pokud ti někdo řekne, že probio-výrobek XY je top produkt - pozor, je zde miliarda dalších faktorů, proč u jednoho zabere a u druhého vůbec ne. 

Nevím jak vy, ale já si do střev nevidím a tak jedna z možností by možná byla, nechat si udělat důkladné vyšetření mikrobiomu. 

Problém doplňků stravy s obsahem probiotik=složení, které je orientováno na dodávání monokultur ve VYSOKÝCH MNOŽSTVÍCH, hrozí tělu RIZIKO PORUCHY DIVERZITY střevní mikroflóry, tj. faktor, na kterém u střevního biomu záleží nejvíce!
Problém doplňků stravy s obsahem probiotik=složení, které je orientováno na dodávání monokultur ve VYSOKÝCH MNOŽSTVÍCH, hrozí tělu RIZIKO PORUCHY DIVERZITY střevní mikroflóry, tj. faktor, na kterém u střevního biomu záleží nejvíce!

Proto je dobré ke správnému zacílení a výběru probio/prebio podstoupit vyšetření stolice, kde se vše podrobně analyzuje. Máš možnost poslat vzorky své stolice do světa. Mikrobiom je neznámá a navíc velká proměnná. Než přijdou výsledky a stanoví se postup na míru, může být prostředí ve střevech už úplně někde jinde. 

Problém doplňků stravy s obsahem probiotik = složení, které je orientováno na dodávání monokultur ve VYSOKÝCH MNOŽSTVÍCH = hrozí tělu RIZIKO PORUCHY DIVERZITY střevní mikroflóry, tj. faktor, na kterém u střevního biomu záleží nejvíce!!! (tři vykřičníky) 

Protože probiotika obsahují živé kmeny, vyžadují také specifické podmínky na uchování, uskladnění, užívání. 

Probiotika jsou podle definice živé mikroorganismy, a proto je třeba zajistit počet životaschopných bakteriálních buněk a udržet probiotické bakterie stabilní (naživu) až do konce jejich trvanlivosti. V tradičních probiotických produktech velké množství bakterií umírá během skladování v důsledku vystavení podmínkám prostředí, jako je voda, kyslík a teplota. 

Aby mohly probiotické bakterie uplatnit svůj příznivý účinek, potřebují přežít i přechod přes nepřátelské prostředí trávicího traktu. V tradičních probiotických produktech umírá velký počet životaschopných buněk v důsledku nízkého pH v žaludku a trávicích enzymů a produktů v trávicím traktu. 

Potřebujeme probiotické bakterie (ve střevě) nejen živé, ale musí být také metabolicky aktivní. V běžných probiotikách v důsledku specifického ošetření (tyndalizace), vystavení určitým faktorům prostředí nebo přidání nevhodné složky do přípravku, mohou být probiotické bakterie poškozeny nebo ovlivněny takovým způsobem, že nepřežijí nebo přežijí, ale už nedosáhnou plné úrovně své aktivity.

PROČ SI PROBIOTIKA NEKOUPÍM

ÚČINNOST

  • Mnohé výzkumy ukazují, že některé bakterie používané, jako součást uměle vytvořených kultur, slouží pouze jako zdroj mléčného kvašení a nepřežívají průchod žaludkem do střevního traktu, to znamená, že NEŠKODÍ ZDRAVÍ - minou se však s účinkem.

SYMBIOTICKÁ ROVNOVÁHA

  • Jiné výzkumy to rozporují a poukazují na fakt, že určitá část z nich žaludkem projde a rozvrací symbiotickou rovnováhu střevní přirozené mikroflóry.

ŠKODY

  • Každá probio-bakterie se bude chovat specificky dle mikroprostředí. Tj. jedna je neškodná u zdravého střeva, ale ta samá v zánětlivém prostředí se začne chovat vysoce zánětlivě (napáchá mnoho škod).

Vždy je naprosto nezbytné zabývat se konkrétním tématem, konkrétním člověkem a důvodem, proč a za jakým účelem chce užívat nějaké potraviny, byliny, doplňky stravy a jaké to jsou (původ, složení, další složky, pojiva, aditiva, účinnost, kombinace, atd..). 

Dokonale a možná ještě lépe než s doplňky PROBIO můžeš podpořit svůj organismus (své dítě) pomocí přírodních zdrojů. Ne všechno živé je automaticky probiotické. 

Živé mikroorganismy z fermentovaných potravin, např. jogurtu, kefíru, kysaného zelí, pickles, tempehu, misa, rozhodně mají pozitivní vliv na mikrobiom. Nelze je ale nazvat probiotiky, protože se nedá změřit, kolik a jakých kmenů v nich je a jaké mají účinky. Jejich obsah je totiž proměnlivý.

  • jogurt (pozor pasterizací dochází k vyhubení všech bakterií a to i těch prospěšných),
  • kefír,
  • kysané zelí, kysaná zelenina, kvašené okurky,
  • kimchi,
  • bryndza,
  • kombucha,
  • mateřské mléko,
  • natto,
  • jablečný ocet,
  • tempeh,
  • miso a další..