PSYCHOSOMATIKA HUBNUTÍ

12.07.2022

Ty, já, jsme jedno a tělo tlusté, vychrtlé, ale i to akorát - je jen věrným zrcadlem a odrazem tvé duše. 

Co symbolizuje nadváha z pohledu psychosomatiky?
Co symbolizuje nadváha z pohledu psychosomatiky?

KAŽDÁ NEMOC (tak i nadváha) JE PSYCHOSOMATICKÁ

Proč je psychosomatický aspekt, trvale udržitelný a účinný? 

Protože pracuje s celým člověkem a komplexem všech možných opatření. Lidé se nerodí obézními, obézními se stávají. Díky nevyváženému životnímu stylu.

Chceš zhubnout efektivně a navždy? Chceš se dostat na svou ideální váhu? To, co potřebuješ spolu s vnější změnou projít zároveň i naprosto zásadní vnitřní transformací!

Důvodů, proč si člověk obaluje svou hmotu (tělo) ničím nepropustnou tukovou vrstvou je mnoho, a psychosomatické příčiny jsou jejich velkou součástí. Logicky vzato: NIC neizoluje tak dobře jako tuk.

 • Jsi spokojený/á? Opravdová a skutečná, žitá spokojenost. Ne, že si na to jen hraješ.
 • Máš se dostatečně rád/a? Absolutní láska a přijetí bez podmínek. U nadváhy jde o vnější, tělesnou plnost namísto vnitřního, duševního naplnění. Kritizování ti nikdy nic dobrého nepřinese, právě naopak.
 • Je tvá nadvláda nad tělem ještě nedostatečná? Stačí ten jev, pocity, emoce jen pozorovat. Za obezitou se často skrývá touha po lásce, bezpečí, péči a touha po naplnění. Útěk do tloušťky z důvodu frustrace, tloustnutí ze žalu, neschopnost řešit určité situace. Co si svým stravovacím chováním nahrazuješ, kompenzuješ? Co ti to přináší  (výhody/nevýhody). 
 • Jak vypadá tvůj životní styl, pohybová aktivita, zdravotní stav, spánek, pitný režim, dech a jídelníček? Objevují se tvém jídelníčku stále stejná jídla a především průmyslově zpracované potraviny? Cvičíš intenzivně každý den nebo naopak necvičíš vůbec? Zanedbáváš své tělo a zdraví a chceš to změnit? Jsi na správném místě!
 • Jak vypadá tvá duševní strava? Mezilidské vztahy, spolupráce, tolerance, velkorysost, dávání, přijímání, umění, věda, hudba, meditace atd. 
 • Snažíš se k sobě přitáhnout pozornost? Čím větší jsi, tím lépe jsi vidět.
 • Vysoké číslo na váze (pokud to neumíš jinak) ti dokáže zprostředkovat pocit uzemnění
 • Je snad kámen úrazu tvá zdravá sexualita? Výchova, náboženství, stud, nízké sebevědomí, nejistota, sexuální obtěžování, znásilnění, domácí násilí, nemožnost uspokojení se. Sexuální touhu je možné přehlušit jídlem, jenomže potřebu tím neuspokojíš a navíc přijímáš další kalorie. Obézní člověk se potýká s nerovnováhou na úrovni požitku a slasti. Jídlo se tak dostává do role náhrady za uspokojení. 

Ty, já, jsme jedno a tělo tlusté, vychrtlé, ale i to akorát - je jen věrným zrcadlem a odrazem tvé duše. 

Chceš-li hubnout, musíš vytvářet NEGATIVNÍ energetickou bilanci! 

Co to znamená v praxi? Přijetí sama sebe, sebeláska, úprava životního stylu včetně jídelníčku. A pak už jen skočit do tenisek a vyběhnout ven (spálíš více energie, než přijmeš a nastartuješ přirozené hubnutí) a je z tebe nové JÁ.

Začni žít vědomě a zajímat se o své zdraví, životní styl a jídelníček: Skutečné potraviny, doplňky stravy, ale i duchovní výživu.

Hlavní otázka, praktická část, se kterou se denně potkávám při své práci výživového poradce:

Proč mi nastavená dieta nefunguje? PROČ NEHUBNU?

Z mých zkušeností:

 1. Máš špatně nastavenou energetickou bilanci.
 2. Máš nedostatečný příjem makroživin (bílkoviny, tuky, sacharidy).
 3. Máš nedostatečný příjem mikroživin (vitamíny, minerální látky). 
 4. Máš špatně nastavený režim vůči svému metabolickému profilu.
 5. Máš nedostatek pohybu (jsi líný/á, časově zaneprázdněný/á, máš nedostatek energie, motivace).
 6. Máš zdravotní omezení (nejčastěji poruchy štítné žlázy, záněty střevního traktu)
 7. Máš stres.
 8. Projevují se u tebe vedlejší účinky užívaných léků (antikoncepce, antidepresiva, kortikoidy aj.).
 9. Psychosomatika a tvé bloky. 

Jestliže máš pocit, že tvá dieta nefunguje, spoj se s odborníkem! A nebuď na své problémy sám/sama. 

Hubnutí bez odhalení psychosomatické příčiny je velmi neefektivní

Dieta ve smyslu omezování se je neoblíbeným, krátkozrakým a hlavně nefunkčním řešením. 

Hubnutí bez odhalení psychosomatické příčiny je velmi neefektivní
Hubnutí bez odhalení psychosomatické příčiny je velmi neefektivní

Pokud budeš pouze držet drastické diety, pokud budeš pouze fyzicky makat, donekonečna upravovat a ladit jídelníček, nebudeš nikdy spokojený/á. A Možná se ti i zadaří, něco shodíš, ale okamžitě, když povolíš, "přestaneš se chovat disciplinovaně" začne se tvé tělo navracet do původního stavu a často se k tomu přidá i něco navíc (jojo efekt). Co si v životě zakazuješ, to nabírá na síle a o to více si toho přivoláš (co nechceš, to dostaneš).  

To co potřebuješ, je: Vyvážená, plnohodnotná strava (s převahou rostlinného), vynechání lepku a rafinovaného cukru. Důležitý je režim a stravování odpovídající tvému vnitřnímu nastavení. 

Jídlo si chceš vždy vychutnat, vnímat ho jako krásný, naplňující rituál, potřebuješ jíst pomalu, vědomě, pestře, dobře, zdravě, chutně.

Přidej se do mé uzavřené skupiny na Facebook a rovnou se také přihlas k odběru novinek ze světa "HIT ZDRAVÍ" klikni zde.

Nad nikým se nepovyšuj, ale ani se před nikým neponižuj. Vždy se chovej k lidem tak, jak nejlépe umíš. Všechno se ti vrátí zpátky. 

Nekontrolované přibírání kilogramů je tzv. platbou za odsudky jiných těl, jiných lidí (nejčastěji v minulosti).
Nekontrolované přibírání kilogramů je tzv. platbou za odsudky jiných těl, jiných lidí (nejčastěji v minulosti).

Nekontrolované přibírání kilogramů je tzv. platbou za odsudky jiných těl, jiných lidí (nejčastěji v minulosti). 

Jedná se o určitou karmickou splátku/vratku. 

Příklad: Nikdy nebudu vypadat, jako moje máma (babička, kamarádka, sousedka, kolegyně v práci). Ty její špeky jsou odporné, strašně se potí a smrdí, funí i při sebemenším pohybu, neustále něco jí, mlaská u toho, když spí tak nesnesitelně chrápe atd. 

Pamatuj si, nikdy a nikoho neodsuzuj, nehodnoť a nekritizuj. Nech sousedce její nadváhu, kámošce velkou prdel a ségry cecky taky nejsou tvé a nemáš právo řešit, pátrat, cokoliv kritizovat.

Neřeš kraviny a zahal se do módu pozitivního myšlení a spokojenosti. Co k tomu potřebuješ? Hormon štěstí, který si jednoduše dodáš a pocítíš. 

 1. Prakticky například suplementací. Můj typ: Užívej ráno (ihned po probuzení) 1-2 tobolky Halo Phase-9 | Dr. Nona, které obsahují účinnou látku L-tryptofan. Jde o esenciální aminokyselinu, kterou si tělo neumí samo vyrábět a musíme ji přijímat ze stravy nebo formou potravinových doplňků. V krevním oběhu se tato aminokyselina, s pomocí vitamínu B6, mění na serotonin. Serotonin, někdy také nazýván "hormon štěstí", funguje jako přenašeč nervových vzruchů v centrální nervové soustavě a má přímý vliv na dobré naladění člověka. Jeho nedostatek proto může být příčinou zvýšené nervozity a deprese. Serotonin také nepřímo ovlivňuje sklon k závislostem na cigaretách, cukru atd..
 2. Emočně v absolutním přijetí a spokojenosti. 

Stav trvalé spokojenosti zajistí, že se harmonizuje celé tvé tělo, celý čakerní systém, kdy se dostaneš do rovnováhy a stavu, kdy se tvé tělo necítí ohroženo. Nebudeš už potřebovat žádnou nepropustnou tukovou bariéru. Pamatuj, že stres dovádí tělo k větší produkci tukových zásob (jako ochranu před stresem).

Kvalitní doplňky stravy, které pomohou:

 1. Omega-3 mastné kyseliny |zejména BalanceOil, kdy jádrem všeho je vyváženost Omega6:3. Když v každé buňce vyvážíš poměr Omega6:3, buňka pak začne fungovat normálně! Všechny ostatní tuky a živiny zapadnou na svá místa v těle a celé je to pak prostě mnohem efektivnější. Najednou máš všechno, co potřebuješ.
 2. Vitamín D3 + K2.
 3. Multivitamín s multimerály.
 4. Další možnosti jsou například skvělé Polyfenoly, Betaglukany, Mediciální houby, Adaptogeny a další (každý potravinový doplněk bys měl/a konzultovat s lékařem a přistupovat k zavádění opatrně, protože stejně jako u léků se mohou vyskytnout vedlejší příznaky).
 5. Halo Slimseen zde a Aroma-lipstick zde.

MILUJ BEZ PODMÍNEK 

Stále a dokola omílané, pravdivé téma sebelásky. Aneb, když své tělo miluješ takové je.

Když své tělo miluješ takové jaké je, miluješ i všechny ty své tukové buňky. V přijetí a sebelásce nikdy nebudeš vědomě ubližovat sama sobě (svému okolí), trýznit se odmítáním, nechutenstvím, nesmyslnými dietami, každodenním vážením, počítáním kalorií, porovnáváním se se zbytkem světa.

Pokud své tělo skutečně miluješ, nedovolíš mu, aby extrémně přibralo.
Pokud své tělo skutečně miluješ, nedovolíš mu, aby extrémně přibralo.

Tvé tělo (hmota) má svou vlastní inteligenci. A ty máš nekonečnou moc a právo své tělo vést tím správným směrem. Ano, pokud své tělo skutečně miluješ, nedovolíš mu, aby extrémně přibralo

A pokud už se stalo: Domluvíš si individuální konzultace s odborníkem, uděláš revizi svého dosavadního jídelníčku, budeš pravidelně pod odborným dohledem monitorovat své životní funkce, vyhodíš potraviny, které ve tvém novém životním stylu nemají místo, přidáš takové, které jsou v souladu a přinášejí jen samé benefity. Přidáš řízenou suplementaci důležitých prvků a dovolíš si jen to, co chceš a co ti prospívá. 

Naštěstí dnes existují  funkční potraviny a přípravky, které ti pomohou k rychlejší transformaci, odbourávání a které ti budou pomáhat například i při zvládání tvých nezvladatelných chutí. 

Můj typ: 

 • Začni praktikovat pravidelné vědomé půsty. Zvu tě do své skupinky na Faceook: PŮST pro zdraví, kde se pravidelně potkáme každý jeden den v týdnu. A to vždy na fáze měsíce: 1) Nov 2) První čtvrt 3) Úplněk 4) Poslední čtvrt. Půst je krásným transformačním nástrojem. Zatímco se čistí fyzické tělo, přirozeně odchází i duševní balast. 

Když změníš své myšlení a vnímání světa, když dojde ke změně tvého vnitřního nastavení, když se začneš mít konečně rád/a, změní se i tvé chutě, výběr potravin, začneš vnímat přirozené potřeby své těla..