8 JEDNODUCHÝCH KROKŮ, JAK SE KONEČNĚ ZBAVÍŠ PROBLÉMŮ S TRÁVENÍM A HIT

11.11.2020
  • Jsi otrávená po každém jídle?
  • Chceš vědět, jak si postavit jídelníček, když ti nefunguje trávení?
  • Co bys kromě jídla měla určitě změnit, aby došlo ke změně?
Máte trávicí problémy?  Trpíte histaminovou intolerancí?
Máte trávicí problémy? Trpíte histaminovou intolerancí?

Pokud chceš vytěžit maximum ze stravy, být plná energie a spokojená na všech úrovních: "POZNEJ SVÉ VLASTNÍ TĚLO | TRÁVENÍ OD ÚST AŽ PO KONEČNÍK." Trávicí trakt se podílí na řadě procesů a jeho součástí je množství žláz, které napomáhají, jak s trávením, tak vstřebáváním a štěpením jednotlivých látek. 

Co je potřeba udělat pro správnou funkci trávicího traktu? Respektuj sama sebe a přistupuj ke svému tělu s láskou a pokorou. Víš, co se děje s jídlem v ústech, v žaludku? Následně ve střevech? Víš, proč vznikají alergie, intolerance a další problémy? Tušíš, jak jsou pro člověka užitečné střevní bakterie? Proč jsi po jídle unavená? A proč máš třeba neovladatelnou chuť na sladké?

Nebudu tě nudit obsáhlou teorií a výkladem anatomie. Vím, že dnešní doba je zrychlená a ty potřebuješ okamžité řešení. Člověka nudí (k pochopení) nezbytná a důležitá teorie, ale pokud opravdu chceš se svými problémy pohnout:

  • Studuj, uč se, vař si místo instantních polévek kvalitní vývar z čerstvých (ideálně BIO) potravin a ten sáček s polotovarem si už nikdy nekupuj, zásoby, které máš doma vyhoď do koše. 

Není nic lepšího než pestrá, domácí strava z dobrých a přirozených potravin |tj. potraviny, které nejsou polotovarem, které pocházejí z farem a z maloobchodů, které jsou jednodruhové, které jsou přirozeně vypěstované, chemicky neošetřené atd..|. S rozvojem ultra zpracovaných potravin, které charakterizují dnešní jídelníčky, v posledních několika desetiletích prudce vzrostl počet potravinářských přídavných látek, sladidel, emulgátorů, které nechceš a nepotřebuješ.  

Není na místě ochuzovat svůj jídelníček o skutečné potraviny, protože si to žádá dnešní moderní doba a diktát internetového prostředí, který ovládá zdravý selský rozum. Člověk na této planetě ještě stále potřebuje ke svému vývoji dostatečně pestrý jídelníček, kdy mimořádně důležitý je příjem a doplnění esenciálních mastných kyselin |Omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA|, zdravých tuků, bílkovin, sacharidů, vlákniny, vitamínů, minerálních látek atd.. Mikroživiny hrají důležitou roli. Vitamíny a minerály hrají klíčovou roli v regulaci energetického metabolismu, buněčného růstu a diferenciaci a imunitních funkcí. 

Takto pestrá a různorodá strava přispívá k optimální biodiverzitě lidského mikrobiomu a je cestou jak se vyhnout brilantně mnohým problémům.  

1. VELIKOST PORCE

NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ 

Velikost porce má zásadní roli, kterou bys měla mít vždy pod kontrolou. Drž se pravidla střídmosti. Toto chování se ti vyplatí. 

VELIKOST PORCE = když si dáš ruku v pěst, máš před očima svůj žaludek (cca přibližná velikost) . Tak by měla vypadat velikost jedné porce. Pokud se ti zdá tvá pěst příliš malá, doporučuji na talíři zvětšování množství zeleniny. Zvětšíš si tak objem, podíl vlákniny, živin, ale ne energii. 

Pokud se chceš řídit smysly, doporučuji ti přestat jíst v momentě, kdy se cítíš, že můžeš sníst ještě o trochu víc. Určitě se nesmíš dostat do bodu, kdy nepozřeš už ani sousto. To není správný postup. 

Má rada zní: Soustřeď se na přidávání, ne na ubírání. Při snaze vylepšit životní styl a stravování, se snaž přidávat jen ty prospěšné věci:

  • zeleninu, ovoce, bílkoviny, vodu, zdravé tuky, pohyb atd.

Je logické, že když začneš přidávat dobré věci, přirozeně omezíš přísun těch méně vhodných. Soustředění se na přidávání je prospěšnější než na omezování čehokoliv. Nebudeš mít pocit, že se něčeho vzdáváš!

2. POČET PORCÍ ZA DEN

Správné stanovení počtu porcí jídla za den je pro každého člověka klíčové. Z čeho budeš vycházet? 

  • Od úrovně pohybové aktivity, 
  • od tvého metabolického profilu, 
  • od "závislosti" na sladkém atd. 

Množství porcí za den a jejich velikost bývá často velkým problémem (nejen z hlediska HIT). Nebudu zde psát žádná obecná výživová doporučení, protože často vůbec nekorespondují s praxí a životem. Kdo chce přečte si takový článek v časopise. PORCE JE PRO KAŽDÉHO JINÁ, proto vždy preferuji individuální přístup. Znám jedince, kterým vyhovují 2 porce za den, ale jsou i lidé, kteří budou nejlépe fungovat při 5-7 porcích denně. Často se setkávám i s lidmi, kteří něco konzumují nonstop a své denní porce nejsou ani schopni spočítat. Doufám, že ty už máš ve svých porcích pořádek a jasno. Pokud ne, přemýšlej a zaměř svou pozornost tímto směrem. 

Můj typ: Zařaď do svého jídelníčku zdroje Omega-3 nenasycených mastných kyselin (EPA a DHA), které plní své nezastupitelné a důležité funkce. Pokud nepřijmeš dostatečné množství EPA a DHA ze stravy, nemáš šanci dosáhnout doporučený poměr omega NMK 6/3 | můj typ: Halo Ravseen |

Obecně nejsem zastánce chemických doplňků:

  1. Buď jde o něco, co tvoří organismus a ten to tvoří na nějakém principu.
  2. Nebo je využívána dokonalá syntéza z celých potravin.

Doplňuj pouze ty prvky, které jsou pro tvou individualitu deficitní a nelze jejich přísun dohnat skutečnými potravinami! Vyrovnaný, zdravý organismus má daleko větší pravděpodobnost, že zůstane odolný vůči různým druhům virů a bakterií z vnějšího okolí. Vždy hraje velkou roli také psychický stav člověka. Mysl a tělo jsou vzájemně propojené. 

Doplň si minerální látky namíchané přírodou a objev Halo Complex™ v patentované produkci Dr. Nona, která obsahuje mikroprvky a cenné aromaterapeutické složky, organické sloučeniny z bylin, minerály z Mrtvého moře obsahující anorganické soli a aktivní látky jílového bahna, vysoce kvalitní éterické a esenciální oleje a silice z Francie, ekologicky čisté rostlinné extrakty bohaté na bioaktivní látky a především to nejpodstatnější deriváty archebaktérií/halobaktérií/. HALO KOMPLEX™ = know-how, vypracované vědci kliniky LENOM:

3. KOMBINOVÁNÍ POTRAVIN

je dalším dílkem puzzle do tvé skládačky s respektem ke správnému fungování organismu. Dodržováním důležitých principů ve stravování docílíš:

  • optimálního trávení, získáš z potravy mnohem více živin,
  • nebudeš si ubírat energii, podpoříš zdraví,
  • odstraníš pocity těžkosti, plynatosti, nafouknutého břicha, alergických reakcí,
  • docílíš kvalitního spánku a regenerace organismu.

Přestaň dělat školácké chyby, vyhýbej se nevhodným kombinacím a vylaď si svůj jídelníček. Každá potravinová kategorie má své vlastní místo v trávícím systému. Každá potravina vyžaduje určitý typ trávicích enzymů, který se doplňuje s dalšími faktory. Každá potravina má jinou rychlost při trávení. Doba trávení potravin je velmi ovlivněna kombinací potravin, dostatečným rozžvýkáním a aktuálním stavem organismu, včetně probíhajících emocí.

Záleží na pořadí, času, kombinaci, hydrataci, kdy, jak a proč se strava konzumuje. Celková doba pasáže od požití potravy po odstranění zbytků je v rozmezí 30 až 120 hodin. Z toho průchod žaludkem trvá cca 3 hodiny, tenkým střevem 7 - 9 hodin a ostatní čas připadá na tračník. Trávení jednotlivých živin závisí na funkčnosti fyziologických systémů.

Nespouštěj si hned stopky při každém soustu. Lidské tělo je dokonalé a je uzpůsobené, aby trávilo naráz různorodou potravu a není nutné se stresovat časem. Důvěřuj svému tělu. Pokud dopřeješ tělu dobrou kombinaci, hydrataci a časové rozestupy mezi jídly - jídlo se bude pohybovat hladce celou trávící cestou a trávení živin bude velmi efektivní a přirozené. POSLOUCHEJ SVÉ TĚLO! Jedině tak nalezneš nejvhodnější kombinace potravin.

4. VLÁKNINA

Mnoho lidí stále ještě nedbá na dostatečný příjem vlákniny a toto negativní chování v konečném důsledku přispívá k rozvoji civilizačních onemocnění. I když všichni víme o existenci probiotik, vlákniny, balastních látek. Víme také, že vláknina je mimořádně důležitá pro rozvoj diverzity střevního mikrobiomu |resp. střevní mikroflóry| a tedy i napomáhá dobrému trávení, kdy početné klinické studie uvádějí, že rozmanitější mikrobiom odpovídá lepšímu zdraví. 

Doporučený denní příjem vlákniny u dospělého člověka se uvádí v rozmezí 25-35 g (muži 30-35 g, ženy 25 - 30 g), u dětí pak množství gramů odpovídající jejich věku + přičtená hodnota 5.

Vláknina je nevyhnutným ,,jídlem" pro tvé probiotické bakterie. 

5. PROBIOTIKA

Bohužel, velmi často se setkávám s lidmi, kteří místo příjmu přirozené a rozmanité vlákniny dávají přednost náhražkám a chemickým doplňkům stravy |probiotika|.  Dostatečně se neorientují a nechají se ještě zlákat reklamou. Nevědí, že nestačí jen užívat probiotika, ale že se musí naučit vyživovat probiotické bakterie přijaté jídlem. Příjem pestřejší stravy bohaté na vlákninu je nevyhnutelný pro vývoj a udržitelnost funkčního mikrobiomu. Milióny lidí pravděpodobně zbytečně suplementují dávky probiotik, protože nekonzumují rozmanitou škálu potravin bohatých na vlákninu. V praxi to znamená, v každém jídle musí být složka zeleniny, ovoce nebo obilniny. 

6. FODMAP

V roce 2004 vytvořila Univerzita Monash termín "FODMAP" (fermentovatelné oligo-, di-, monosacharidy a polyoly) k popisu skupiny vysoce fermentovatelných, ale špatně absorbovaných sacharidů a polyolů. V posledních letech se tato alternativní strava zviditelnila u lékařů, zejména pro její použití jako možnosti léčby u IBD a IBS. Zdá se, že integrace stravy s nízkým obsahem FODMAP s probiotiky působí proti nerovnováze střevní mikrobioty. Je zapotřebí větších studií k dalšímu pochopení potenciálních příspěvků suplementace probiotik a dlouhodobých účinků diet s nízkým obsahem FODMAP na složení střevní mikroflóry. 

Obecně jakákoliv radikální změna stravy může organismus svou změnou dostat z nějaké obtížné situace, ale čím více je radikální a čím dlouhodobější tím více rizik vzniká. Mysli na to a pracuj, prosím, i s touto informací.  

Nesprávně vedená dieta může více uškodit než ulevit!

Problém by mohl vzniknout:

  • pokud zvolíš nevhodnou potravinu
  • zvolíš špatný postup při přípravě jídla
  • budeš prožívat negativní emoce

Zaměř pozornost výhradně na kvalitu, čerstvost, obsah a složení komplexního jídelníčku. Celý článek k FODMAP PROTOKOLU zde.

7. ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA

Středomořská strava dodnes zůstává stále zlatou střední cestou a řešením pro optimální modulaci rozmanitosti a stability mikrobioty, jakož i pravidelné propustnosti a aktivity imunitních funkcí lidského organismu. 

Úprava stravovacích návyků a přijetí může být řešením. Tvůj nový výživový přístup, zdravý selský rozum a vědomé stravování se zařazením důležité suplementace (prvků, které nelze získat ze stravy), aby bylo možné modulovat a obnovit zdravou střevní mikrobiotu. 

Pracuj s přírodou a jejím bohatstvím, příčinou, řeš celek. Neexistuje pro všechny jedna univerzální rada. Nech si proto poradit na míru

8. PRAXE

Nezbývá nic jiného než studovat, hledat si data a získané poznatky aplikovat do praxe. Vnímat přitom vlastní tělo, emoce a vést si třeba i stravovací deník (seznam potravin, jídelníček, emoce, pohybová aktivita, spánek atd.). Následně doporučuji vyhodnocovat zkušenosti z praxe a běžného života. Pokud to někde drhne, kontaktovat odborníka. 

Věřím, že budoucnost přinese výuku o základech výživy, potravinách, prospěšných látkách do škol. Naše děti se už budou učit, jak si doma uvařit terapeuticky přesně podle individuální diagnózy, když by byla omylem zanedbána prevence. 

Přeji dobrou chuť k životu Zdeňka Prušáková Řepová

Zdroje: https://horecka.sk/2020/12/preco-vsetci-potrebujeme-pestru-stravu, https://www.mdpi.com/2072-6643/11/10/2393/htm, https://www.hitzdravi.cz/blog, https://www.healthline.com/nutrition/low-fodmap-diet