JAK NA ZDRAVÉ VYPRAZDŇOVÁNÍ

15.05.2021

Doktore, já už jsem se tak dlouho dobře nevykakal/a, co proto mám udělat? Jen málo lidí mluví o svých problémech a řeší je, raději tiše trpí. 

Zdravé vyprazdňování probíhá ve dřepu.
Zdravé vyprazdňování probíhá ve dřepu.

Zdravé vyprazdňování probíhá ve dřepu

Já používám na své toaletě "stoličku" už více než 20 let a mohu ji každému jen doporučit.  

Přirozeným způsobem vykonávání potřeby je poloha ve dřepu. Až s rozvojem civilizace jsme si vymysleli záchod. Pokrok nezastavíš, ale můžeš se ještě dnes vrátit k přirozenosti - ve stravování, ale i vyprazdňování. 

Proč? Při použití stoličky se napřímí anorektální úhel - řádně se otevře rektální kanál a dojde k vyprázdnění. Stolička (podpora nohou) je vhodná ke každodennímu použití, jak v rámci prevence tak i při léčbě již vzniklých poruch vyprazdňování. 

Při vyprazdňovaní (stolice) je velmi důležité zaujetí SPRÁVNÉ POLOHY, kdy kyčelní kloub svírá nejlépe pětatřicet stupňů s osou těla, což při sezení na klasické toaletě není umožněno. 

Tato nepřirozená poloha pak může vést k poruchám vyprazdňování.

Objev zdravější a přirozenější způsob vyprazdňování
Objev zdravější a přirozenější způsob vyprazdňování

Objev zdravější a přirozenější způsob vyprazdňování

Jak si na stoličku člověk zvykne, tak už není cesta zpět. Stolička (podpěra nohou na tvé toaletě) kombinuje zdravotní výhody přirozeného vyprazdňování (polohy dřepu) s pohodlím moderního záchodu. 

 • Poloha dřepu je anatomicky nejpřirozenější a nejzdravější poloha pro vyprazdňování. 
 • Při sezení je tlusté střevo staženo svalem, který pomáhá zadržovat stolici v těle. Vyprazdňování v sedě je proto těžké a nutí nás to tlačit. V podřepu se tento sval uvolní a tlusté střevo se zarovná s konečníkem. Cesta je tak volná pro vyprázdnění bez námahy.

Nejlepším řešením, jak předejít problémům s vyprazdňováním, je začít správnou sedící pozicí. Co ty na to? Není těžké změnit své návyky, ale samotná stolička však nezmůže všechno. Důležitá je tvá mysl, psychosomatika a pravidelný denní režim, dostatek spánku, pohybu i odpočinku. Nevystavuj se nadměrnému stresu a měj dobrý vztah sám/sama se sebou a svým okolím. Nezapomeň, že na zdravé vyprazdňování má vliv i tvůj každodenní životní styl. 

HIT typy pro lepší trávení

 • Přehodnoť svůj jídelníček. Přidej vlákninu v podobě zeleniny, ovoce či cereálií, omez Omega-6 nenasycené mastné kyseliny a přidej ty zdravé Omega-3 (zejména EPA, DHA) v podobě rybího tuku, oleje z mikroskopických mořských řas s vysokým obsahem kyselin EPA, DHA a DPA, z řas zde
 • Fermentované potraviny 
 • HIT regenerační polévka
 • Halo Cleanseen Dr. Nona Působení Cleanseenu se začíná projevovat druhý až třetí den užívání. Dochází k příjemnému uvolnění. Není potřeba se bát větších komplikací, jak bývá často zvykem u chemických preparátů či projímadel. Halo Cleanseen pročišťuje organismus, vylučuje z něj toxické látky a navrací jej do původního harmonického stavu. Důležité je, že Halo Cleanseen není projímadlo, ale peristaltiku střev obnovuje přirozenou cestou.
 • Pitný režim
 • Pohyb
 • Řádné žvýkání 
 • Nikdy nepotlačuj nutkání na stolici 
 • Pomůže ti obyčejná stolička na tvé toaletě

Pokud tam ještě nejsi, pak tě z srdečně zvu do FB skupinky HIT ZDRAVÍ | Celostní výživové poradenství, kde pravidelně sdílím zajímavosti týkající se výživy, fungování lidského těla, psychosomatiky, zvýšení obranyschopnosti a toho, jak můžeš tělo posílit a být s ním více v kontaktu.

Jsem certifikovaná výživová poradkyně, co ráda využívá metody a postupy, které začínají tam, kde rozum a klasické postupy zůstávají stát , zabývající se stavem člověka z celostního pohledu a praktických psychosomatických souvislostí. Potřebuješ řešit problémy přirozenou a přírodní cestou? Ozvi se!