HIT A HORMONÁLNÍ BOUŘE NA TVÁŘI

05.03.2021

Chceš? Říkej tomu třeba hormonální akné, hrbolky, podkožní uzlíky, které bolí, nejdou vytlačit a velmi dlouho se hojí. Neboj, vím, jak to vypadá, vím, jak to bolí a také vím, jak se cítíš..

Potravinová intolerance, alergie, histaminová intolerance, ekzém, hormonální akné... říkej si tomu, jak chceš...
Potravinová intolerance, alergie, histaminová intolerance, ekzém, hormonální akné... říkej si tomu, jak chceš...

.. splašené hormony, oslabené orgány, zanícená a zohavená tvář, nehorázně bolestivý výsev, zánět a reakce na pokožce, kterou nedokážeš za žádnou cenu udržet na uzdě. Proč?

 • Že prý je to způsobeno hormonální nerovnováhou. *Ale já jsem byla v absolutním souladu se svým tělem, neužívala jsem HA, nebyla jsem v přechodu a podle cyklu jsem si mohla řídit hodinky.
 • Že prý za to může nevhodně poskládaný jídelníček. *Ale můj jídelníček byl vyvážený, pestrý. Každý den jsem užívala doporučené, vysoce kvalitní, certifikované doplňky stravy (multivitamíny s multiminerály, Omega-3 nenasycené mastné kyseliny, antioxidanty aj.). Chodila jsem na pravidelné odběry krve a hlídala jsem si další (nad rámec zdravotního pojištění) důležité ukazatele zdraví. Nekonzumovala jsem jednoduché cukry a mléčné výrobky. 
 • Že prý spouštěčem bývá stres, nedostatek odpočinku či partnerské problémy. *Byla jsem vždy velmi pozitivní a spokojená, každé ráno jsem se probouzela absolutně odpočatá, milující a milovaná. 
 • Že prý je to způsobeno nedostatečnou a nevhodnou péčí o pokožku. *Má domácnost byla (téměř) netoxická a v péči o pokožku jsem vždy používala jen ty nejlepší technologie, techniky a přípravky.

 • Že prý za to může obezita, nadváha, zlá životospráva, kouření. *BMI = ideál, nekouřila jsem, nepila jsem, hýbala jsem se každý den, relaxovala, otužovala se a žila podle pravidel zdraví. ⠀ 
 • Že prý, když se pupínků dotýkáš, vymačkáváš je a vůbec... *Nemohla jsem se na sebe podívat, natož se pokožky dotýkat, jak ukrutně by kontakt bolel. 

Jak z toho ven? Používáš správné produkty? Ve správném pořadí? Stačí to? Neexistuje pro tvou pleť něco lepšího? Zastav se teď a zhluboka dýchej. 

Příčin tohoto typu výsevu bývá mnoho a velmi často se kombinují. Vypátrat konkrétní spouštěče ve spolupráci s dermatologem a s pomocí detailního vyšetření krve by ti tu detektivní práci velmi ušetřilo. Ale v praxi to bohužel funguje jinak. V tom lepším případě si odneseš domů mastičku s kortikoidy. Nejvíce používaná léčba podobných problémů jsou léky. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby skutečně účinkovali a řešili příčinu. Nicméně léky mají i mnoho vedlejších účinků. 

Abys předešla svým obtížím je velmi důležitá správná výživa a dostatek všech látek:

 • Z minerálních látek zinek, vápník, hořčík, selen, jód 
 • a nikdy nezapomeň na vyvážený poměr Omega 6:3 nenasycených mastných kyselin. Konkrétní doplnění EPA, DHA kyselin. Nevíš, o co jde? Doporučuji: Udělej si BalanceTest.
 • Dále si zajisti vitamíny A, C, D, E a všechny vitamíny B komplexu (můj typ je: multifunkční doplněk: Xtend)
 • Velmi často ekzémy poukazují na potravinové intolerance a alergie! Proto je dobře vhodné zařadit eliminační opatření a komplexní revizi jídelníčku. Je několik skupin potravin, kterým by se člověk s ekzémem vyhnout. Tou první jsou potraviny, na které byly prokázány alergie, nebo potraviny z zkřížené. Doporučuji snížit popř. úplně vyloučit potraviny podporující zánět. Dále sladká a rafinovaná jídla s vysokým obsahem jednoduchých cukrů, přemíra ovoce, bílé mouky, lepku, smažených pokrmů, nasycených mastných kyselin, ale také například mléčné produkty, kakao, sója, alkohol, kofein, aj..
 • Pokožka je vnějším odrazem toho, co se děje uvnitř tebe. Každý problém na úrovni těla je psychosomatický. 

Často se mi stává, že se na mě obracejí holky s dotazy na restrikce v jídelníčku, ale i na různé výrobky, které používají. Každá žena je jedinečná, a každá pleť je jiná. Vždy budou existovat ženy, které jsou na tom s kvalitou pleti lépe než ty. Netrap se proto a nepropadej zoufalství. 

Vím, že není dobré s tělem bojovat a stresovat se svým vzhledem. Ale také vím, že každý zanícený pupínek se hojí velmi dlouho a často v místě zůstává zarudnutí a nevzhledná pigmentace. Někdy i hrbolky nebo prohlubně. Víš proč?

péče o pokožku
péče o pokožku

Čištění pleti

Nejdůležitějším krokem v péči o pleť je čištění |dvoufázové|. Doporučuji důkladně čistit, hydratovat a chránit! Pleť čisti 2x denně a poté zlehka ošetři přírodní kosmetikou. 

Neodborná doporučení

Nebuď na své problémy sama. Vyhledej odbornou pomoc. Zapomeň na přesušování pokožky a nadužívání aktivních látek. Své pokožce dopřej kvalitu, péči a dostatek času. 

Tvá pokožka potřebuje čas (efekt účinné kosmetiky lze zhodnotit po několika měsících) a řešení problémů jde ruku v ruce s tvou celkovou životosprávou.  

Hydratace

Každá citlivá a suchá pokožka potřebuje dostatek hydratace. Když máš ten správný přípravek, odcházejí s ním i další nepříjemné pocity a olupování. Každý, kdo řeší nějaké kožní problémy, musel slyšet o terapeutických účincích Mrtvého moře. Ne každý má však možnost vycestovat do Izraele. Proto doporučuji know-how produkce Dr. Nona. V těchto výrobcích je ukryta ohromná síla Mrtvého moře a Archaebakterií (celý sortiment Dr. Nona naleznete v e-shopu zde).

Maskování

Znáš účinky pleťové bahenní masky z Mrtvého moře s Archaebakterií? Ne? Je na čase řešit své problémy komplexně. Nepoužívej makeup, ale BB krém (dermokosmetiku) s UV minerálním filtrem. 

Zelený čaj

Antioxidant, který je živou vodou pro pleť i vlasy. Právem jsou zelené čaje označovány za tzv. zázrak v hrnku. Svým složením totiž prospívají v mnoha ohledech. 
Jsou tvé problémy s pletí opravdu vyvolány hormonálními změnami? Jaká je skutečná příčina?
Jsou tvé problémy s pletí opravdu vyvolány hormonálními změnami? Jaká je skutečná příčina?

Vyskytuje se tvé akné pravidelně každý měsíc v rámci cyklu? Máš ho téměř vždy na stejném místě? Pokud je tvá odpověď na tyto otázky "ano", je vysoká pravděpodobnost, že tvé problémy s pletí budou vyvolány hormonálními změnami. 

Jaká je příčina tvého problému? 

Vždy záleží na tom, jaká je příčina problému, od tohoto zjištění by se následně měly odvíjet konkrétní postupy. Rozdílné doporučení dostaneš u stresových příčin vzniku potíží, jiné pak bude u hormonálních změn nebo u mykotických problémů atd.. 

Řešení ekzému je běh na dlouhou trať a jen takové výsledky jsou dlouhodobé a efektivní.  

KONTAKTUJ MĚ?