TĚHOTENSTVÍ, KOJENÍ, VÝVOJ DÍTĚTE | OMEGA-3 A JEJICH PŘÍNOSY 

25.05.2021

V posledních několika desetiletích bylo provedeno mnoho vědeckých studií o nesčetných zdravotních výhodách Omega-3 (PUFA). O Omega-3 mastných kyselinách jsi určitě slyšela v souvislosti s prevencí chronických zánětů, zdravou pokožkou, dobrým zrakem, činností mozku, srdíčka, celkovou kondicí, imunitou, protizánětlivým působením, ale věř, že jejich vlastnosti a důležitost přesahují i do dalších oblastí tvého těla. Zejména během těhotenství a v období laktace je velmi důležité navýšit příjem těchto Omega-3 mastných kyselin:

  • Pro správnou výživu maminky, plodu a kojence. 

"Chráním tebe (miminko/plod), chráním sebe (žena)." 

Jsi těhotná, kojíš své dítě? Měla bys každý den konzumovat cca 650 mg Omega-3 (EPA a DHA), z nichž alespoň 300mg by měla tvořit DHA. Jistě mi dáš za pravdu, že získat takové množství pouze ze stravy (konzumace ryb) je téměř nemožné. Doporučuji proto vedle úpravy jídelníčku, zvolit vhodné doplňky stravy

V období kojení přijímá Omega 3 ve formě rybího tuku maminka a dítěti může být podán až s prvními příkrmy. Omega-3 jsou extrémně důležité během prvních let po narození, v době extrémního růstu a vývoje, jsou důležité proto, aby ti nejmenší měli ty nejlepší šance. Omega-3 jsou velmi důležité pro správný vývoj plodu, dětského mozku a očí, včetně nervových, sítnicových a imunitních funkcí. Experti doporučují konzumaci dvou porcí olejnatých ryb týdně kvůli riziku případné kontaminace těžkými kovy, PCB nebo dioxiny. S kvalitním rybím tukem toto řešit nemusíš.

Omega-3 pro zdravé těhotenství

Proč je zdroj Omega3 (zejména EPA, DHA) důležitý v období těhotenství, kojení a pro zdravý vývoj dětí
Proč je zdroj Omega3 (zejména EPA, DHA) důležitý v období těhotenství, kojení a pro zdravý vývoj dětí

Nízký stav Omega-3 během těhotenství je spojován s depresí, krvácením, prodlouženým těhotenstvím nebo dokonce předčasným porodem dalšími nepříjemnými komplikacemi. Jestliže konzumuješ v těhotenství kvalitní rybí tuk, zjistíš, že máš pod kontrolou krevní tlak a také hladinu cholesterolu. 

Suplementace Omega-3 během těhotenství, při kojení a časném vývoji novorozenců může ovlivnit hladinu určitých zánětlivých cytokinů, snížit prozánětlivé cytokiny a podpořit protizánětlivé prostředí. Navíc při příjmu rybího tuku těhotná žena tolik netrpí bolestmi zad, kloubů.

Největší prospěch z rybího tuku v průběhu těhotenství má tvé dítě. Příjem během těhotenství a v období kojení může být příznivý pro pozdější jeho duševní vývoj (zvyšuje IQ dětí). Omega-3 mastné kyseliny jsou mj. významnou součástí mozkové tkáně.

Příjem rybího tuku u těhotných žen souvisí s imunologickými změnami pupeční krve. Studie naznačují, že příjem rybího tuku v těhotenství může snížit senzibilizaci na běžné potravinové alergeny a snížit prevalenci a závažnost atopického ekzému a astmatu. 

Důvodů, proč bys si nastávající maminko měla hlídat dostatečný příjem Omega-3 je nekonečně, můžeme citovat z tisíce nezávislých studií, které proběhly a věřím, že budou probíhat i další. Podtrženo, sečteno = Omega-3 jsou esenciální látky pro tělo naprosto nepostradatelné:

  • Tvé tělo si je nedokáže samo vytvořit, a proto je musíš přijímat v jídelníčku
  •  Miminko je v jejich příjmu zcela odkázáno na životosprávu maminky. 
Těhotné ženy (stejně jako zbytek populace) by měly přijímat Omega-3 nenasycené mastné kyseliny a minimalizovat příjem Omega-6. 

Omega-3 je několik druhů a ne všechny mají pro tebe a vývoj tvého dítěte stejný význam. Zaměř se na EPA a DHA, které mají vysoký bioaktivní účinek a získáš je z přírodních mořských zdrojů (ryba, výtažky z řas a mořských plodů). 

S konzumací ryb buď opatrná

Těhotné ženy se právem obávají konzumace ryb kvůli obsahu rtuti a dalších nežádoucích látek. Dbej především na kvalitu, doporučuji ti ryby z volného lovu a v jídelníčku cca 2 porce za týden. 

Zajisti sobě a svému dítěti dostatek kvalitních Omega-3 mastných kyselin

Zvol si přírodní doplněk stravy, doporučuji Balance Oil | Zinzino. Jedná se v současném trendu o nejkvalitnější zdroj (ryb nebo řas) s přídavkem polyfenolů a vitamínu D3. 

Použité polyfenoly získávané z olivového oleje jsou velmi silným antioxidantem a olej chrání před znehodnocením oxidací. Díky tomu se účinná látka Omega-3 dostane do buněčné membrány.

Období těhotenství je pro ženu velmi náročným obdobím. Pro správný vývoj plodu a novorozence potřebuješ mnoho stavebních látek a Omega-3 hodně pomáhají:

  • Mají vliv na vývoj mozku, zraku, přispívají také ke správné činnosti srdce a jsou součástí buněčné membrány

Nezapomínej, že dítě a jeho vývoj je zcela odkázáno na to, co od tebe přijme. Jak ukázaly i nedávné studie, velké procento českých matek má v mateřském mléce méně DHA než doporučuje Světová zdravotnická organizace. Právě DHA (dokosahexaenová kyselina) je přitom společně s EPA (eikosapentaenová kyselina) nejdůležitější z Omega-3 nenasycených mastných kyselin.  Sjednej si individuální konzultaci. Jsem celostní výživový poradce a projdu s tebou detailně jídelníček v těhotenství, jaké potraviny jsou vhodné při kojení, zastoupení důležitých prvků (Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou jen jedním dílkem z celého spektra živin), životní styl atd..  

To nedám. Vždyť rybí olej je tak nechutný!

AquaX | Zinzino | doplněk stravy s Omega-3, EPA, DHA pro děti
AquaX | Zinzino | doplněk stravy s Omega-3, EPA, DHA pro děti

Možná ti pomůže náš příběh: U nás byl ten největší kámen úrazu malý syn. Než jsem mu začala dávat AquaX, vymačkávala jsem mu obsah tobolek s rybím tukem na lžičku.

Bylo to neekonomické, bylo to všude, ale hlavně jsem dítěti tímto aktem vytvořila totální odpor k rybám. Nejen že nechtěl rybí olej, ale začal odmítat i ryby v jídelníčku. Musela jsem proto najít alternativu. Můj syn Darek a výpadek zboží Dr. Nona mě v loňském roce přivedl k dalším nekonečným příležitostem, účinným látkám, chutím, ale i báječným výdělkům. Navíc AquaX kromě svých chuťových a dalších kvalitativních požadavků splňuje ty nejdůležitější kritéria mého výběru a to je vysoký obsah DHA a EPA v dávce. 

Nezávislý Independent Partner Zinzino
České Budějovice

Celostní výživové poradenství

Zdeňka Prušáková Řepová, Dis.
Celostní výživová specialistka
TEL.: +420 773 670 306

ODHAL TAJEMSTVÍ ŽIVOTA V ROVNOVÁZE