PŘÍČINY HISTAMINOVÉ INTOLERANCE

19.06.2020
Histaminová intolerance - co budu jíst, co budu pít, budu ještě někdy sportovat?
Histaminová intolerance - co budu jíst, co budu pít, budu ještě někdy sportovat?

Jaké jsou příčiny histaminové intolerance a na co bychom si při HIT měli dát pozor?

Je Vaše histaminová intolerance skutečnou hrozbou a nebo jen symptom jiného onemocnění? 

SIBO

 • SIBO = syndrom bakteriálního přerůstání: některé střevní mikroby produkují velké množství histaminu jako vedlejší produkt jejich metabolismu.

LEAKY GUT SYNDROM

 • Leaky Gut syndrom = syndrom zvýšené propustnosti střev: střevní permeabilita vytváří v těle hlavní zánětlivý stres, který může přispívat ke špatné funkci DAO.

ZÁNĚTLIVÉ STAVY A INFEKCE

 • Zánětlivé stavy gastrointestinálního traktu - Crohnova choroba, zánětlivé onemocnění střev (IBS), kolitida aj.

CELIAKIE

 • Celiakie a lidé s nesnášenlivostí lepku

               NESNÁŠENLIVOST SACHARIDŮ

 • Laktóza, fruktóza, glukóza, atd.

LÉKY 

 • Léky = chemická zátěž pro tělo: např. léky blokující kyseliny, antidepresiva, látky potlačující imunitu, mnoho různých diuretik, hormonálních léčiv, statinů a dalších..
 • Pozor na vedlejší účinky léků. 

ALERGIE

 • V situacích, kdy se vyskytují "skutečné" alergie , tělo uvolňuje histamin. Tento histamin vyvolá reakci, která se považuje za alergickou reakci. HIT musí být oddělena od pravých potravinových alergií i dalších pseudo-alergických reakcí.

POTRAVINOVÉ INTOLERANCE

 • Nežádoucí reakce spojené s příjmem potravy. Reakce nejsou vyvolány imunitními mechanismy. 
 • Neimunologickou intolerancí potravin trpí velké % populace (aniž o tom víme).

PSYCHOSOMATIKA

 • Nezapomeňte, že každá nemoc začíná na poli myšlenky a souvisí s psychosomatikou (tématu se věnuji podrobně při osobních konzultacích). 

DEFICIT DŮLEŽITÝCH PRVKŮ

 • Železo, vápník, hořčík, vitamín D, B6, B12 a další prvky.

Víte jaká je skutečná příčina histaminové intolerance? 

Pro většinu lidí je histamin jen další chemickou sloučeninou, kterou si mnozí spojují například s alergiemi. Ale pro pár "vyvolených" se stává vážnou hrozbou. Pokud neznáte skutečný důvod svých problémů a současně i vztahy a souvislosti mezi kvalitou Vašeho stravování a zdravotními pochody organismu, je jakákoli slepě aplikovaná náprava obyčejnou ruskou ruletou.

Trvejte na odhalení a diagnostikování příčiny skutečné histaminové intolerance, zaměřte svou pozornost na psychosomatiku, práci se stresem, kvalitní, rozmanitou stravu, doplnění důležitých prvků a všímejte si také dalších podstatných vlivů. Spolupracujte s odborníky, zaveďte si potravinový deník s přesným zápisem potravin a reakcemi. Velmi důležité je znovuzavedení rovnováhy živin v těle. 

Nesnášenlivost histaminu by určitě neměla být diagnostikována samostatně, protože příznaky jsou podobné jiným nemocem, poruchám nebo infekcím. Pokud si myslíte, že byste mohli mít histaminovou intoleranci a nebo se u vás vyskytují nepravidelné příznaky, promluvte si se svým lékařem. Nezapomeňte, že DAO není samostatně vhodný marker k určení histaminové intolerance. Snížená produkce enzymu DAO může být pouze přechodná, ale mění se i v čase. 

NESPOKOJTE SE S "HIT" NÁLEPKOU" 

Přestože na poli klasické medicíny je stále rovnice o mnoha neznámých, jsem osobně přesvědčena, že člověk dokáže téměř každý problém překonat (případně příznaky výrazně eliminovat). 

HISTAMINOVÁ INTOLERANCE SE STALA FENOMÉNEM DNEŠNÍ DOBY.
HISTAMINOVÁ INTOLERANCE SE STALA FENOMÉNEM DNEŠNÍ DOBY.

Histaminová intolerance je důsledkem nepoměru mezi přísunem a odbouráváním histaminu v těle. 

Ojedinělé nebo různě kombinované projevy Vašeho těla nemusí vůbec ještě znamenat histaminovou intoleranci. Většina příznaků je způsobena řadou pochodů v těle či patologických stavů, které musejí být nejdříve VYLOUČENY.

 • Je nezbytné vyloučit jiné potravinové intolerance, alergie, nesnášenlivost sacharidů (laktóza, fruktóza, glukóza, atd.), sorbitolovou malabsorbci, bakterie, parazity, viry, záněty (chronické i akutní), celiakii, SIBO, deficit důležitých prvků (jako je železo, vápník, vitamín D, B12 a další prvky). Přehled diagnostických přístupů k nahlédnutí například zde.

Ne Vy, ale Váš lékař musí znát správný postup diagnostiky histaminové intolerance. Praxe bývá opakem a doufám, že zrovna Vy máte to štěstí na skutečného lékaře s velkým "L". Lékaře se zájmem o danou problematiku a Vaší jedinečnost. Já jsem to štěstí neměla. Nenatrefila jsem na žádného skutečného specialistu v oboru a obávám se, že ani žádná vhodná a přesná diagnostika HIT u nás zatím neexistuje. 

 • Nevzdávejte se nikdy bez boje, 
 • nechte se odbýt autoritami, 
 • trvejte vždy na důkladném vyšetření, vysvětlení výsledků, 
 • odhalení skutečné příčiny té Vaší HIT nálepky. 

Točíte se v začarovaném kruhu? Pokud nemáte hlubší znalosti a praktické zkušenosti, vyhledejte pomoc. Přidat se můžete také do mé uzavřené skupinky na Facebooku zdeVelkou výhodou skupiny je, že na jednom místě najdete lidi se zájmem o podobná témata. Snáze se můžete zapojit do otevřené komunikace a rozvinout pro všechny přínosnou konverzaci, získat odpovědi na otázky, nalézt přátele, motivaci, načerpat pozitivní energii a inspiraci. 

HISTAMINOVÁ INTOLERANCE SE STALA FENOMÉNEM DNEŠNÍ DOBY. 

S touto diagnostikou jakoby se roztrhl pytel. Pokud čtete tyto řádky pravděpodobně také vlastníte "HIT nálepku" a nebo znáte někoho ve svém okolí. Někoho komu by se mohla má podpora a nabízené služby hodit. 

Můj HIT je být zdravá.
Můj HIT je být zdravá.

Žádný lékař ani pilulka Vás nevyléčí. Ruku na srdce. Ono mnohdy není ani co léčit. Jediným a skutečným lékařem je člověk sám sobě a tou dokonalou pilulkou je Vaše strava, opředená pozitivní myslí, zdravým, pravidelným pohybem, dobrými vztahy a celkovým dobrým životním stylem. 

Věřte mi, že konečném důsledku není prioritou hlídat si příjem histaminu, ale člověk se musí zaměřit na celostní skladbu svého jídelníčku. Názvy diagnóz pro mě nemají žádnou velkou váhu. Dokonce špatně diagnostikovaná histaminová intolerance napáchá mnohem více škod než by si kdokoliv pomyslel. HIT se dokonce někdy vyřeší i sama od sebe. Není-li na podkladě jiného onemocnění, ale například došlo-li k poškození a narušení střev vlivem léčby, pod vlivem stresu, únavy, jiného zátěžového období, nevhodného stravování, dehydratace aj.. Mám osobní zkušenost, že po změně stravovacích návyků a změně životního stylu se střevo zregeneruje samo.

SCHÉMA NEŽÁDOUCÍCH ÚČINKŮ, KE KTERÝM MŮŽE DOJÍT PO KONTAKTU S JÍDLEM
SCHÉMA NEŽÁDOUCÍCH ÚČINKŮ, KE KTERÝM MŮŽE DOJÍT PO KONTAKTU S JÍDLEM

Čím více pozornosti HIT věnujete, tím méně jste ochotní zachovat si odstup a přemýšlet o nejdůležitějších faktech problému. Neužíváte, neužívali jste například některé léky? Neprošli jste vakcinací? Ctím a uznávám přírodu, přírodní zdroje, psychosomatiku a nerada sahám po chemických zbraních. 

Vím, že negativní reakce organismu je stavem, kdy se tělo brání. Nelze řešit nepohodu pouze chemickým práškem, ale je nutno systematicky pracovat i na jiných úrovních. Bráníte se, děje se něco, co nechcete? Nefungují Vám správně tělesné orgány (imunitní systém, endokrinní systém, játra, střeva, ledviny, plíce, neproudí správně energie vaším čakerním systémem, máte nezpracované bloky a emoce)? Cesta za spokojeností je velmi zdlouhavá a plná překážek. Proto každý tak nějak experimentuje. S jídelníčkem, potravinami, suplementy, bylinami, ale také s LÉKY.

Léky, které ovlivňují DAO:

 • Nesteroidní protizánětlivá léčiva (Ibuprofen, KAS, Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin) naproxen (Etrixenal, NAPSYN, Emoxen)
 • Antidepresiva (Cymbalta, Effexor, Prozac, Zoloft, Amitriptylin, Cymbalta, Olwexya, Fluoxetine)
 • Diazepam (Slovakofarma) - při úzkosti, napětí, strachu a neklidu
 • Imunitní modulátory (Humira, Enbrel, Plaquenil)
 • Antiarytmika (Propanolol, Metaprolol, Cardizem, Norvasc, DIACORDIN, Agen, Amlessa)
 • Antihistaminika (Allegra, Zyrtec, Benadryl, Zyrtec, CALMABEN, QUAMATEL, Famotidín, Ranisan) - některé však mohou být nápomocné
 • Blokátory histaminu (H2) (Tagamet, Pepcid, Zantac)
 • Antibiotika - Cefuroxim (Zinnat) a některé jiné cefalosporiny, jako např. Cefotiam,
  Ciprofloxacin (CIPHIN, Ciplox, Ciprinol)
 • Antihypertenziva - Amilorid (Amicloton), Verapamil (TARKA)
 • Mukolytika - usnadňují vykašlávání hlenu - Acetylcystein (ACC Long, Solmucol), Ambroxol (Ambrobene, Ambrosan)
 • Léky bývají potenciálními spouštěči. Pozor, toto není impulz k panice a vysazení nějakého předepsaného léčiva! Pokud tápete a trápíte se, poraďte se vždy se svým lékařem. Podobně jako není žádný přesný a spolehlivý seznam tolerovaných potravin, narazíme i u seznamu léků |zde si však není radno zahrávat|.
Spouštěče HIT: 

 • alergeny, antigeny, bakterie, zánět (akutní, chronický), patologické procesy v tkáních, poškozený mikrobiom, vzorce chování, chemie, alkohol, nevhodné stravování, nevhodné potraviny, vliv prostředí, léky, stres, emocionální stres (pláč, smutek, negativní emoce, blokace a prožitky), poruchy spánku, fyzická námaha, změny tlaku, sluneční svit, ostré světlo, hormonální změny, kouření (pasivní, aktivní), dehydratace (přirozeně je histamin uvolňován při dehydrataci, tj. žízeň je jako neurotransmiter), nedostatek živin, deficit vitamínů, minerálů, poruchy příjmu potravy, atd.. 

NEZAMĚŘUJTE SVOU POZORNOST NA TO, CO NEMŮŽETE, ALE NA TO CO MŮŽETE A CHCETE

Co se doporučuje na zmírnění příznaků HIT


 • ZINEK inhibuje uvolňování histaminu ze žírných buněk. Doporučuje se jeho doplnění.
 • VITAMÍN C je známý pro své antihistaminické působení. Víte, že v mnoha případech hladina histaminu v krvi přímo koreluje s hladinou vitaminu C a Váš řízený příjem tohoto prvku povede k menšímu množství histaminu.
Není divu, že se mému synovi |i mě| vždy velmi ulevilo s doplňkem Halo Imunseen |výrobce Dr. Nona|. Účinné látky toho produktu jsou: extrakt z plodů černého bezu, zinek, vitamín C, Halo-komplex s Archeou. 

Pokud chcete zařadit suplementaci, vždy po dohodě s lékařem a pouze jako doplnění k upravenému režimu stravování. Jen takový postup má smysl a je pro Vaše dobro. Nikdy nepotřebujete najednou všechny vitamíny, minerály. Nevhodně zvolenými doplňky stravy či jejich "megadávkami" si křehkou rovnováhu těla můžete poškodit.  

Nabízím podporu a pomoc lidem, kteří o to stojí a nacházejí se v náročných životních situacích. Jsem certifikovaný výživový poradce a odborný konzultant zdravého životního stylu se zaměřením na posílení imunitního systému, psychosomatiku, individuální výživu, pohyb, suplementaci a histaminovou intoleranci. 

Má práce je srdeční záležitostí a životním posláním. Opakuji, že nejsem lékařka a nepodporuji žádné fanatické jednání a hazard se životem. Buďte na sebe vždy a za každých okolností opatrní a zůstávejte pod lékařským dohledem. 

I když postupy tohoto webu mohou být užitečné, dávají se k dispozici s tím, že autor neposkytuje žádné konkrétní lékařské, psychologické, emocionální, duchovní poradenství. V textu není nic zamýšleno jako diagnóza, lékařský předpis, doporučení nebo lék na jakýkoliv zdravotní, psychický, emocionální, duchovní problém. POZOR! veškeré uvedené postupy mají pouze informativní charakter, NEMOHOU BÝT NIKDY NÁHRADOU ZA KLASICKOU LÉKAŘSKOU PÉČI. 

OBJEDNEJTE SI MÉ SLUŽBY