PŘÍČINY HISTAMINOVÉ INTOLERANCE

19.06.2020

Jaké jsou příčiny histaminové intolerance a na co si při HIT dávej pozor

Histaminová intolerance - co budu jíst, co budu pít, budu ještě někdy sportovat?
Histaminová intolerance - co budu jíst, co budu pít, budu ještě někdy sportovat?

Je histaminová intolerance skutečnou hrozbou a nebo jen symptomem jiného onemocnění? 

V pozadí histaminové intolerance stojí psychosomatika (každá nemoc, každý problém má svou psychosomatickou příčinu) a velká nerovnováha včetně pro-zánětlivého prostředí v těle. Cestou k uzdravení je postupné ozdravení střev pomocí rozmanité vlákniny (můj typ: celý HealthProtocol v čele s prebiotickou vlákninou ZinoBiotic+), která napraví disbiózu, zahojí střevo změněno chronickým zánětem. 

Ve zdravém střevě se obnoví také tvorba DAO. 

PSYCHOSOMATIKA

 • Nezapomeň, že každá nemoc začíná na poli myšlenky a souvisí s psychosomatikou (tématu se věnuji podrobně při osobních konzultacích). 

SIBO

 • SIBO = syndrom bakteriálního přerůstání: některé střevní mikroby produkují velké množství histaminu jako vedlejší produkt jejich metabolismu.

LEAKY GUT SYNDROM

 • Leaky Gut syndrom = syndrom zvýšené propustnosti střev: střevní permeabilita vytváří v těle hlavní zánětlivý stres, který může přispívat ke špatné funkci DAO.

ZÁNĚTLIVÉ STAVY A INFEKCE

 • Zánětlivé stavy gastrointestinálního traktu - Crohnova choroba, zánětlivé onemocnění střev (IBS), kolitida aj.

CELIAKIE

 • Celiakie a lidé s nesnášenlivostí lepku

         PROBLÉM S TRÁVENÍM SACHARIDŮ

 • Laktóza, fruktóza, glukóza, atd.

LÉKY 

 • Léky = chemická zátěž pro tělo: např. léky blokující kyseliny, antidepresiva, látky potlačující imunitu, mnoho různých diuretik, hormonálních léčiv, statinů a dalších..
 • Pozor na vedlejší účinky léků. 

ALERGIE

 • V situacích, kdy se vyskytují "skutečné" alergie , tělo uvolňuje histamin. Tento histamin vyvolá reakci, která se považuje za alergickou reakci. HIT musí být oddělena od pravých potravinových alergií i dalších pseudo-alergických reakcí.

POTRAVINOVÉ INTOLERANCE

 • Nežádoucí reakce spojené s příjmem potravy. Reakce nejsou vyvolány imunitními mechanismy. 
 • Neimunologickou intolerancí potravin trpí velké % populace (aniž o tom víme).

Víš jaká je skutečná příčina tvé tvé histaminové intolerance? 

Pro většinu lidí je histamin jen další chemickou sloučeninou, kterou si mnozí spojují například s alergiemi. Ale pro pár "vyvolených" se stává vážnou hrozbou. Pokud neznáš skutečný důvod svých problémů a současně i vztahy a souvislosti mezi kvalitou stravování a zdravotními pochody organismu, je jakákoli slepě aplikovaná náprava obyčejnou ruskou ruletou.

Trvej na odhalení a diagnostikování příčiny skutečné histaminové intolerance, zaměř svou pozornost na psychosomatiku, práci se stresem, kvalitní a rozmanitou stravu, doplnění důležitých prvků a všímej si také dalších podstatných vlivů. Spolupracuj s odborníky, zaveď si potravinový deník s přesným zápisem potravin a reakcemi. Velmi důležité je znovuzavedení rovnováhy živin v těle. 

Nesnášenlivost histaminu by určitě neměla být diagnostikována samostatně, protože příznaky jsou podobné jiným nemocem, poruchám nebo infekcím. Pokud si myslíš, že bys mohl/a mít histaminovou intoleranci a nebo se u tebe vyskytují nepravidelné příznaky, promluv si se svým lékařem. Nezapomeň, že DAO není samostatně vhodný marker k určení histaminové intolerance. 

Snížená produkce enzymu DAO může být pouze přechodná, ale mění se i v čase. 

NESPOKOJ SE S "HIT" NÁLEPKOU" 

Přestože na poli klasické medicíny je stále rovnice o mnoha neznámých, jsem osobně přesvědčena, že člověk dokáže téměř každý problém překonat (případně příznaky výrazně eliminovat)

HISTAMINOVÁ INTOLERANCE SE STALA FENOMÉNEM DNEŠNÍ DOBY.
HISTAMINOVÁ INTOLERANCE SE STALA FENOMÉNEM DNEŠNÍ DOBY.

Histaminová intolerance je důsledkem nepoměru mezi přísunem a odbouráváním histaminu v těle. 

Ojedinělé nebo různě kombinované projevy těla nemusí vůbec ještě znamenat histaminovou intoleranci. Většina příznaků je způsobena řadou pochodů v těle či patologických stavů, které musejí být nejdříve VYLOUČENY.

 • Je nezbytné vyloučit jiné potravinové intolerance, alergie, nesnášenlivost sacharidů (laktóza, fruktóza, glukóza, atd.), sorbitolovou malabsorbci, bakterie, parazity, viry, záněty (chronické i akutní), celiakii, SIBO, deficit důležitých prvků (jako je železo, vápník, vitamín D, B12 a další prvky). Přehled diagnostických přístupů k nahlédnutí například zde.

Ne ty, já, ale lékař musí znát správný postup diagnostiky histaminové intolerance. Praxe bývá opakem a doufám, že zrovna ty máš to štěstí na skutečného lékaře s velkým "L". Lékaře se zájmem o danou problematiku a tvou jedinečnost. Já jsem to štěstí neměla. Nenatrefila jsem na žádného skutečného specialistu v oboru a obávám se, že ani žádná vhodná a přesná diagnostika HIT u nás zatím neexistuje. 

 • Nevzdávej se nikdy bez boje, 
 • nenech se odbýt autoritami, 
 • trvej vždy na důkladném vyšetření, vysvětlení výsledků, 
 • odhalení skutečné příčiny té tvé HIT nálepky. 

Točíš se v začarovaném kruhu? Pokud nemáš hlubší znalosti a praktické zkušenosti, vyhledej pomoc. Přidat se můžeš také do mé uzavřené skupinky na Facebooku zdeVelkou výhodou skupiny je, že na jednom místě najdeš lidi se zájmem o podobná témata. Snáze se můžeš zapojit do otevřené komunikace a rozvinout pro všechny přínosnou konverzaci, získat odpovědi na otázky, nalézt přátele, motivaci, načerpat pozitivní energii a inspiraci. 

HISTAMINOVÁ INTOLERANCE SE STALA FENOMÉNEM DNEŠNÍ DOBY. 

S touto diagnostikou jakoby se roztrhl pytel. Pokud čtete tyto řádky pravděpodobně také vlastníš "HIT nálepku" a nebo znáš někoho ve svém okolí. Někoho komu by se mohla má podpora a nabízené služby hodit. 

Můj HIT je být zdravá.
Můj HIT je být zdravá.

Žádný lékař ani pilulka tě nevyléčí. Ruku na srdce. Ono mnohdy není ani co léčit. Jediným a skutečným lékařem je člověk sám sobě a tou dokonalou pilulkou je kvalitní a pestrá strava, opředená pozitivní myslí, zdravým, pravidelným pohybem, dobrými vztahy a celkovým dobrým životním stylem. 

Věř, že konečném důsledku není prioritou hlídat si příjem histaminu, ale člověk se musí zaměřit na celostní skladbu svého jídelníčku. Názvy diagnóz pro mě nemají žádnou velkou váhu. Dokonce špatně diagnostikovaná histaminová intolerance napáchá mnohem více škod než by si kdokoliv pomyslel. HIT se dokonce někdy vyřeší i sama od sebe. Není-li na podkladě jiného onemocnění, ale například došlo-li k poškození a narušení střev vlivem léčby, pod vlivem stresu, únavy, jiného zátěžového období, nevhodného stravování, dehydratace aj.. Mám osobní zkušenost, že po změně stravovacích návyků a změně životního stylu se střevo zregeneruje samo.

SCHÉMA NEŽÁDOUCÍCH ÚČINKŮ, KE KTERÝM MŮŽE DOJÍT PO KONTAKTU S JÍDLEM
SCHÉMA NEŽÁDOUCÍCH ÚČINKŮ, KE KTERÝM MŮŽE DOJÍT PO KONTAKTU S JÍDLEM

Čím více pozornosti HIT věnuješ, tím méně jsi ochotný/á zachovat si odstup a přemýšlet o nejdůležitějších faktech problému. Neužíváš, neužíval/a jsi například některé léky? Neprošel/a jsi vakcinací? 

Cti a uznávej přírodu, přírodní zdroje, psychosomatiku.

Negativní reakce organismu je stavem, kdy se tělo brání. Nelze řešit nepohodu pouze chemickým práškem, ale je nutno systematicky pracovat i na jiných úrovních. Bráníš se, děje se něco, co nechceš? Nefungují ti správně tělesné orgány (imunitní systém, endokrinní systém, játra, střeva, ledviny, plíce, neproudí správně energie vaším čakerním systémem, máš nezpracované bloky a emoce)? Cesta za spokojeností je velmi zdlouhavá a plná překážek. Proto každý tak nějak experimentuje. S jídelníčkem, potravinami, suplementy, bylinami, ale také s LÉKY.

Léky, které ovlivňují DAO:

 • Nesteroidní protizánětlivá léčiva (Ibuprofen, KAS, Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin) naproxen (Etrixenal, NAPSYN, Emoxen)
 • Antidepresiva (Cymbalta, Effexor, Prozac, Zoloft, Amitriptylin, Cymbalta, Olwexya, Fluoxetine)
 • Diazepam (Slovakofarma) - při úzkosti, napětí, strachu a neklidu
 • Imunitní modulátory (Humira, Enbrel, Plaquenil)
 • Antiarytmika (Propanolol, Metaprolol, Cardizem, Norvasc, DIACORDIN, Agen, Amlessa)
 • Antihistaminika (Allegra, Zyrtec, Benadryl, Zyrtec, CALMABEN, QUAMATEL, Famotidín, Ranisan) - některé však mohou být nápomocné
 • Blokátory histaminu (H2) (Tagamet, Pepcid, Zantac)
 • Antibiotika - Cefuroxim (Zinnat) a některé jiné cefalosporiny, jako např. Cefotiam,
  Ciprofloxacin (CIPHIN, Ciplox, Ciprinol)
 • Antihypertenziva - Amilorid (Amicloton), Verapamil (TARKA)
 • Mukolytika - usnadňují vykašlávání hlenu - Acetylcystein (ACC Long, Solmucol), Ambroxol (Ambrobene, Ambrosan)
 • Léky bývají potenciálními spouštěči. Pozor, toto není impulz k panice a vysazení nějakého předepsaného léčiva! Pokud tápeš a trápíš se, poraď se vždy se svým lékařem. Podobně jako není žádný přesný a spolehlivý seznam tolerovaných potravin, narazíš i u seznamu léků |zde si však není radno zahrávat|.
Spouštěče HIT: 

 • alergeny, antigeny, bakterie, zánět (akutní, chronický), patologické procesy v tkáních, poškozený mikrobiom, vzorce chování, chemie, alkohol, nevhodné stravování, nevhodné potraviny, vliv prostředí, léky, stres, emocionální stres (pláč, smutek, negativní emoce, blokace a prožitky), poruchy spánku, fyzická námaha, změny tlaku, sluneční svit, ostré světlo, hormonální změny, kouření (pasivní, aktivní), dehydratace (přirozeně je histamin uvolňován při dehydrataci, tj. žízeň je jako neurotransmiter), nedostatek živin, deficit vitamínů, minerálů, poruchy příjmu potravy, atd.. 

NEZAMĚŘUJ SVOU POZORNOST NA TO, CO NEMŮŽEŠ, ALE NA TO CO MŮŽEŠ A CHCEŠ

Co se doporučuje na zmírnění příznaků HIT


 • Omega-3 mastné kyseliny (EPA, DHA) - můj typ: BalanceOil+ včetně krevních BalanceTestů .
 • Prebiotická vláknina - můj typ: ZinoBiotic+.
 • Zinek, inhibuje uvolňování histaminu ze žírných buněk. Doporučuje se jeho doplnění. Vitamín C je známý pro své antihistaminické působení. Víš, že v mnoha případech hladina histaminu v krvi přímo koreluje s hladinou vitaminu C a řízený příjem tohoto prvku povede k menšímu množství histaminu. Vitamín D3, hořčík, beta-glukany, polyfenoly a další - můj typ Xtend+.
Pokud chceš zařadit suplementaci, vždy po dohodě s odborníkem a pouze jako doplnění k upravenému režimu stravování. Jen takový postup má smysl a je pro tvé dobro. Nevhodně zvolenými doplňky stravy či jejich "megadávkami" si křehkou rovnováhu těla můžeš poškodit.  

Nabízím podporu a pomoc lidem, kteří o to stojí a nacházejí se v náročných životních situacích. Jsem certifikovaný výživový poradce a odborný konzultant zdravého životního stylu se zaměřením na posílení imunitního systému, psychosomatiku, individuální výživu, pohyb, suplementaci a histaminovou intoleranci. 

Má práce je srdeční záležitostí a životním posláním. Opakuji, že nejsem lékařka a nepodporuji žádné fanatické jednání a hazard se životem. Buď na sebe vždy a za každých okolností opatrný/á a zůstávej pod lékařským dohledem. 

OBJEDNEJTE SI MÉ SLUŽBY