NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ORGÁN ČLOVĚKA - KŮŽE

11.01.2020

Pokožka je složitý a multifunkční orgán, který zajišťuje první kontakt lidského těla s vnějším prostředím. 

V sedmi vrstvách pokožky se nachází velké množství:

 • buněk, 
 • vláken, 
 • hladkých svalů, 
 • pigmentů, 
 • tukových a potních žláz, 
 • nervových tkání s velkým počtem receptorů, 
 • rozvětvená síť krevních a lymfatických cév. 

Hmotnost kůže (včetně podkožní vlákniny) se pohybuje mezi 7 až 11 kg, 55% z tohoto množství tvoří pojivová tkáň. V pokožce dospělého člověka se průměrný obsah vody pohybuje mezi 53,5 až 72,5%, přitom ve stáří se její obsah zvyšuje na 86%. 

Kůže je orgánem, kde se všechny prvky stále obnovují. Doba, potřebná k obnovení buněk:

 • na vnější straně rukou a bérce činí 20 dní, 
 • na zádech a předloktí 15 dní, 
 • na břiše a pokožce hlavy 10 dní. 

Muž ve věku 30ti let ztrácí 300 g zrohovatělých látek ročně, převážně v důsledku sloupávání epidermy kůže (230 g). 

Obsah tuků v pokožce dospělého člověka se pohybuje mezi 0,3% a 19%. Většina tukových žláz je spojena s vlasy a nachází se po celém povrchu těla. Největší množství je v pokožce hlavy, čela, tváře a podbradku, kolem 1000 na 1 cm². Na jiných částech těla jejich počet dosahuje 100 na 1 cm². Nejméně je jich na vnitřní části rukou (dlaně). 

Kůže, stejně tak jako ledviny, je velmi důležitým vylučujícím orgánem, který zbavuje tělo škodlivých látek. Objem vylučovaného potu u nepracujícího člověka v běžných podmínkách se pohybuje mezi 0,7 až 1 l denně. Přitom se s potem vylučuje kolem:

 • 600 mg dusíku, chlóru a draslíku, 2500 mg sodíku a 1 až 10 mg fosforu, síry, hořčíku, vápníku, železa, bromu a také jódu, manganu, mědi, fluoru, zinku. 

Při mírné pracovní zátěži a při teplotě 29 °C člověk vyloučí kolem 2 - 3 l potu. Při vyšších teplotách a větším zatížení kolem 15 l potu. Pocení tedy značně ovlivňuje rovnováhu minerálních látek v těle. Je důležité brát na to zřetel při změnách stravovacího režimu, zejména u diety s nízkým obsahem bílkovin (např. u vegetariánské diety). 

Pokožka je tedy jedním ze základních zdrojů přísunu látek potřebných pro zdravé fungování organismu. 

Probíhají v ní důležité fyziologické a biochemické procesy, které doplňují a zčásti nahrazují funkce některých vnitřních orgánů. Pokožka se účastní dýchání, regulace tepla i látkové výměny a především pomáhá odstraňovat z lidského těla škodlivé látky. 

Pokožka je vnějším odrazem toho, co se děje uvnitř nás. 

POKOŽKA JE VNĚJŠÍM ODRAZEM TOHO, CO SE DĚJE UVNITŘ NÁS

PSYCHOSOMATIKA

- kůže zrcadlí vztah sám k sobě

- touha po dokonalosti

- blokace 1. a 2. čakry, lymfatického systému a kůže

- ve vztahu sama k sobě, že mohu být lepší než jsem

STAV VNITŘNÍCH ORGÁNŮ

- Příčina kožních onemocnění se skrývá v játrech a vnitřních orgánech, kdy se jedná se o důsledek poruchy jater, imunitního systému, funkce části nervového systému a v neposlední řadě střev (mikrobiom).  

- Oslabená játra již nedokáží přefiltrovat pesticidy, toxiny a jiné nežádoucí složky, které přecházejí do kůže a způsobují vyrážky, šupinatění, popraskání, podráždění, svědění. 

OPOTŘEBENÍ HMOTY TĚLA
 • Doba opotřebování souvisí s naší vývojem, životosprávou a DNA.

KAŽDÝ JE DOKONALÝ VE SVÉ KRÁSNÉ NEDOKONALOSTI

Celý povrch lidské pokožky pokrývá vrstva tvořená z vody a tuku. Tato vrstva je ovlivňována faktory vnějšího prostředí, jako je vlhkost a teplota vzduchu, znečištění a podobně. 

Při častém kontaktu s mýdlem, pracím práškem nebo jinými chemickými látkami se může povrch pokožky narušit. Je také velice důležité, aby si kůže zachovala své přirozené pH (obvykle kolem 5,5), které se může měnit v závislosti od stavu tukových a potních žláz. 

Z výše uvedených informací vyplývá, že kůže má zásadní úlohu ve zdravém fungování lidského organismu. Je nesmírně důležité stimulovat její přirozené působení vhodně zvolenými prostředky. Zvláště v dnešní době, kdy kosmetický průmysl využívá ve zvýšené míře různé syntetické a chemické látky, musíme dbát o co nejkvalitnější složení hygienických přípravků, které denně nanášíme na kůži. Mají výrazný vliv na zdraví celého našeho organismu. Je potřeba naší pokožce dát to nejlepší, protože to má zásadní vliv na celkový zdravotní stav člověka. 

Zdraví prospěšné vlastnosti různých rostlin a bylinek jsou lidstvu známé již od nepaměti. Každý národ měl své vlastní ověřené postupy v oblasti lidové medicíny. Již v dávných dobách lidé používali oleje a výtažky z bylin pro ošetření pleti a při kožních problémech. Ve starověké Indii, Číně a v oblasti středomoří se těšila vysoké úctě zvláště aromaterapie. Již před 4 500 lety čínští a indičtí léčitelé používali olejové aromatické roztoky při masážích. Léčitelé Středomoří doporučovali při různých zdravotních potížích především myrtu, kadidlo a heřmánek. Peršané, Arabové, Římané a Řekové dosáhli pozoruhodných výsledků při rozvoji aromaterapie. Po několik tisíciletí lidé využívají pro ošetřování pokožky esenciální oleje, výtažky z bylin a koupele v mořské soli

Mořská sůl zmírňuje únavu, zvyšuje tělesnou vitalitu a zklidňuje nervovou soustavu. Bohužel rychlý rozvoj chemického průmyslu v novověku a nárůst využití chemických a syntetických látek ve farmacii, má za následek opomíjení přírodních léčivých prostředků. Poslední dobou se ale lidé čím dál častěji k těmto prostředkům vracejí. Díky novým výzkumným metodám se aromaterapie vrací v modernější a účinnější podobě a produkty společnosti Dr. Nona jsou toho zářným příkladem. 

Společné úsilí vědců, pod vedením Dr. Nonny Kuhiny, vedlo ke vzniku unikátní kosmetiky, která uvedla do praxe výše deklarovaný princip s vynikajícími výsledky. Mnohaleté vědecké bádání vedlo k vytvoření nové bioorganominerální molekuly (tzv. Halo-komplex™) - spojení minerálů, aroma-terapeutických olejů a derivátů unikátní Archebakterie, která po tisíciletí úspěšně přežívá v extrémně slaných vodách Mrtvého moře. Nejde jen o běžnou směs soli a esenciálních olejů, ale o speciální syntézu všech uvedených prvků v tom správném a vyváženém poměru. Také díky této vyváženosti jednotlivých komponent, jsou produkty Dr. Nona naprosto jedinečné a bezkonkurenční. 

Kosmetika Dr. Nona obsahuje velmi vysoké množství přírodních složek a pouze stopové množství skutečně pouze těch nejnutnějších konzervačních látek. V produkci Dr. Nona nejsou jako konzervant použity parabeny. 

Produkty Dr. Nona působí nejen LOKÁLNĚ, ale pozitivně ovlivňují chod CELÉHO ORGANISMU:

 • posilují cirkulaci krve a lymfy,
 • mají protialergenní vlastnosti,
 • bakteriostatické vlastnosti,
 • protimykotické vlastnosti,
 • zvyšují tonus imunitního,
 • endorinního systému a mobilizují vnitřní rezervy organismu. 

Mám osobní zkušenost s dermatitidou a s velmi silným průběhem atopického ekzému u svého malého syna. Život mě naučil vždy posuzovat tělesné, psychické a sociální souvislosti velmi individuálně. Prošla jsem dlouhým, bolestivým a náročným procesem. Když jsem toto období zvládla (já i má rodina), uvědomila jsem si, že díky své osobní zkušenosti a vědomostem mohu pomoci svému okolí lépe se v problematice zorientovat.

Neslibuji zázraky na počkání, nejsem lékař a nikoho neléčím. Nejsem prodejce kosmetiky, jsem celostní výživový poradce. Pokud řešíte problematickou pokožku, je to běh na dlouhou trať a jen takové výsledky jsou efektivní. Jaká jsou doporučení pro výživu při ekzému? Jaký krém a koupele použít na každodenní ošetření pokožky? Jak se vyhnout popraskané, nesnesitelně svědící pokožce a jak otravné problémy účinně řešit? Napište mi..

PORADENSTVÍ K PRODUKCI DR. NONA ZDARMA