VÍŠ, JAK PROBUDIT OŘECHY A SEMÍNKA K ŽIVOTU A PROMĚNIT JE V LÉK?

11.03.2021

Někdy si vážně připadám jako křeček a nebo veverka, ale když já je tak miluji. ANO, všechny druhy ořechů a semínek. Také je máš ráda? 

Ale ta tvá HIT, nesmyslné seznamy zakázaných potravin při histaminové intoleranci - aha - no je mi to jasné... Dokud jsem neměla informace, o které se s tebou dnes ráda podělím, byla jsem na tom podobně (intolerance, HIT, vyrážky, otoky sliznic, škrábání v krku, trnutí jazyka atd..). 

Dnes si s láskou a obrovskou chutí dopřávám "odemknuté oříšky a semínka na milión způsobů". 

Každé semínko obsahuje obrovské množství informací. Semínka udržují život na zemi a je v nich ukryta nekonečná síla a energie života i zdraví.

Všechny ořechy a semínka jsou obrovským a bohatým zdrojem Omega-3, 6 a 9 nenasycených mastných kyselin. Dovolila bych si dokonce tvrdit, že patří mezi jedny z nejzdravějších potravin. 

Obsahují vše, co je pro organismus moc důležité v té nejzdravější a nejpřirozenější podobě. Zmíněné zdravé tuky, bílkoviny, vitamíny, minerály. 

Bohužel velice často se setkávám, že lidé vůbec netuší, jak správně ořechy konzumovat. A diví se, že je třeba škrábe v krku. 

A tak se tato zdravá a úžasná potravina "ořechy a semínka" v našem jídelníčku objeví jako nestravitelná a třeba i příčina našich problémů. 

Ukážu ti jak na to. Je to jednoduché a inspiraci jsem hledala, kde jinde než v přírodě. Tak třeba:

  • ZVÍŘE: Křeček, sysel, kohout, slepice, bažant sezobnuté semínko pošle do volete či vaku ve tvářích. 
  • Tam je semínko míseno s vodou tak dlouho, dokud se neodemkne a nepřijde ta pravá a vhodná doba k jeho polknutí a posunu do žaludku. 

POKUS SE I TY PROBUDIT V SEMÍNKÁCH, OŘÍŠKÁCH ŽIVOT 

Ani dokonalé a důkladné rozkousání (rozmixování) ti nepomůže k lepší stravitelnosti. 

Semínka a oříšky, tak jak si je přineseš domů z obchodu, jsou pro člověka (zvíře) nestravitelnou potravinou. POZOR (!) Myslím, že je ti naprosto jasné, že mluvím o neupravených plodech (žádné solené, pražené, uzené, smažené aj...). 

Plody jsou od přírody UZAMČENÉ (aktivace inhibitorů proteáz). K procesu uzamčení dochází při dozrávání ořechů, semen a dalším následným vysycháním. V uzamčených plodech je přítomna kyselina fytonová, která ti způsobuje velký trávicí blok a proto se po konzumaci cítíš, jako bys měla v břiše balvan.

Jak ořechy a semínka ODEMKNEŠ? 

Velice jednoduše a to s pomocí obyčejné a čisté VODY. Namáčení ořechů je nesmírně důležité. A doporučuji ho všem! Tak jako pití čisté vody prospívá tvému organismu. Voda prospívá i zde. 

  • Ve vodě se probouzí skrytá síla a energie plodů. 
  • Voda v plodech aktivuje životodárné enzymy, které je promění v lépe stravitelné a biologicky dostupné pro organismus. 
  • Voda omyje nejen hrubou špínu, prach, plísně a škodlivé látky. 

Ještě váháš? Zda to také vyzkoušíš a zavedeš do své praxe a svého nového životního stylu? Zda budeš oříšky, semena namáčet a odemykat? Já osobně jsem se tomuto triku naučila v jedné ze svých životních etap na raw stravě a dnes už jinak plody ani nekonzumuji. Je to naprosto jiný level, jiná chuť, jiný pocit. Od té doby se mi ani nestalo, že bych měla problém s konzumací nějakého ořechu.

Jsem vděčná za toto naše přírodní bohatství a všechny praktické znalosti o potravinách, rostlinách, které si přejí propojit se s námi (lidmi) skrze výživu a přírodní léčení. To je pro mne obrovská nádhera, radost a poselství, že má cesta, můj dar tě vést, má smysl.

Rostlinné oleje jako zdroj Omega 3 mastných kyselin

Mnoho lidí stále ještě konzumuje ořechy, semínka a rostlinné oleje v domnění, že dodává organismu ty správné Omega 3.

Známe 3 druhy Omega 3 mastných kyselin. ALA = Omega 3 mastná kyselina alfa linolenová, která se nachází v rostlinných olejích, semínkách, olejninách. EPA a DHA jsou Omega 3 mastné kyseliny, které jsou hlavně v rybách a rybím tuku, v mořských živočiších, olejích z krillu a v malém poměru ve vejcích, masu, mléku. 

Rostlinné zdroje obsahují Omega 3 ALA "PREKUROZR". Je proto nutné vedle konzumace ořechů a semen zajistit také příjem EPA, DHA! Lidský organismus má velký nedostatek právě rybích Omega 3, které jsou nezbytné pro správné fungování všech buněk v těle. 

Doporučuji svým klientům BalanceOil jako jeden z nejlepších zdrojů Omega 3 (EPA, DHA, vitamínu D3) na celosvětovém trhu. Dala jsem si velkou práci s výzkumem, abych pro sebe, i pro své blízké našla TOP zdroj EPA, DHA! 

Dobrým zdrojem rostlinné Omega 3 mastné kyseliny ALA jsou lněná a chia semínka a oleje z nich. ALA se může přeměnit na EPA a poté na DHA, ale přeměna je velmi omezená (uvádějí se hodnoty nižší než 15%). Proto je pro tebe konzumace EPA a DHA přímo z rybího oleje (doplňku výživy) jedinou dobrou možností (vedle pravidelné konzumace ryb), jak si zvýšíš tuto hladinu mastných kyselin v těle a upravíš si tak přirozenou cestou poměr Omega 6:3

Oblíbila jsem si obor nutriční farmakologie, kde vědci zkoumají, jak využívat výživové látky z potravin tak, aby "bojovaly" proti nerovnováze v lidském těle, způsobené moderním životním stylem. Vím, jak je moc důležité, abys pochopila, že přijímat esenciální mastné kyseliny ze stravy je nevyhnutelnou součástí péče o tvé tělo.

Jak na namáčení v praxi?

Ve vodní lázni by měly potraviny i několik hodin (klidně celý den a u některých plodů i dva). Vodu doporučuji (častěji) vyměňovat. Před namáčením plody důkladně omývám. 

Oříšky by měly být zcela ponořené a určitě je nedávej do ledničky. Přirozenou cestou zvýšíš obsah vitamínů, aktivují se enzymy, tvoří se nové bílkovinové složky, deaktivují se škodlivé procesy atd..

ODEMČENÉ semínko už zpět neuzamkneš

Rozběhne se enzymatický proces, proto doporučuji namáčet jen takové množství, které spotřebuješ. Pokud oříšek zhořkne (zoxidují přítomné mastné kyseliny), takový plod v žádném případě nekonzumuj! 

Na začátku tvé HIT nedoporučuji kombinovat jednotlivé druhy ořechů 

  • Dej si mandle, dej si pauzu, 
  • dej si slunečnicová semínka, dej si pauzu, 
  • dej si kešu, dej si pauzu a tak pokračuj.

Veverka také neskáče ze stromu na strom, jako zběsilá a pomatená. Neplácá páté přes deváté. To jen člověk neumí ještě správně ovládat své chutě, emoce a sestavit si dobře jídelníček. 

Tak šup, šup namoč si i ty svou denní dávku životně důležitých enzymů, tuků, vitamínů, bílkovin pro lepší start k trvalé spokojenosti. 

Poskytuji celostní výživové poradenství a je mi ctí ukazovat ti cestu ke zdravému, krásnému tělu, ve kterém se budeš cítit spokojeně. Vím, že potřebuješ jednoduché, užitečné a snadno uchopitelné informace, jež ti pomohou se alespoň trochu vyznat v dnešním přeinformovaném světě výživy a radách nejrůznějších guru, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel! Sama se ráda opírám o vědu a fakta, ale na druhou stranu je mi více sympatické soustředit se na nalezení rovnováhy a příčin. Zabývat se individuálním a celostním přístupem, psychosomatikou a dlouhodobou udržitelností, která je alfou omegou úspěchu každého výživového poradce.

KONTAKTUJ MĚ