DOPLŇKY STRAVY A DŮLEŽITÉ LÁTKY, KTERÉ POTŘEBUJE KAŽDÝ VEGAN

14.07.2021

Jaké potravinové doplňky potřebují vegani? 

Zahráváš si s myšlenkou stát se VEGANEM a nebo už frčíš na rostlinné stravě? 

Je moc důležité chápat odlišné výživové potřeby, které jdou ruku v ruce s tímto životním stylem. Myslíš si, že je možné při konzumaci vegetariánské nebo veganské stravy získat všechny potřebné vitamíny a minerály? 

Existuje několik esenciálních živin, které se nedají získat z rostlin. Při přechodu na veganskou stravu jim proto věnuj svou pozornost. 

Vitamín B12 je obvykle označovaný za hlavní veganský vitamínový doplněk stravy. Udržuj si v těle adekvátní zásoby, ale je tu ještě několik dalších, na které je potřeba pamatovat. 

Vitamín B12

Esenciální živina, jejíž doplňování je při rostlinné stravě zásadní pro neurologické funkce, udržení normální funkce mozku i zdravý imunitní systém. Roli hraje dokonce i při tvorbě krevních buněk a DNA. 

Selen

Selen je zásadní stopový minerál, který je důležitý pro procesy v těle včetně kognitivních funkcí, zdravý imunitní systém a plodnost mužů i žen. Nejlepší přírodní veganský zdroj selenu jsou para ořechy a já osobně užívám Halo Okseen z produkce Dr. Nona. 

Vitamín D

Říká se mu "sluneční" vitamín, protože právě sluneční svit je nejpřirozenějším zdrojem vitamínu D. Je to esenciální vitamín pro všechny vegany, vegetariány, zejména pro zdraví kostí a funkci svalů. Je důležitý také pro odolný imunitní systém. A vůbec každá buňka v těle má receptor na vitamín D

Vitamín K2

Tento veganský vitamín je jedna z nejvíce podceňovaných živin, která by mohla ve vegetariánské stravě hrát tu nejdůležitější roli, zejména v oblastech srážení krve, zdraví kostí a srdce. Běžně se vyskytuje pouze v živočišných a fermentovaných potravinách.

Esenciální mastné kyseliny

Mastné kyseliny Omega-3, DHA a EPA, jsou potřebné pro udržení zdraví. Jsou to stavební kameny mnoha normálních funkcí těla. Mezi běžné veganské zdroje kyseliny Omega-3 patří řasy, chia semínka, lněná semínka, vlašské ořechy a konopná semínka. Bohužel zde narazíš na velké úskalí:

  • Ze tří hlavních typů Omega 3 mastných kyselin rostlinné zdroje obsahují pouze kyselinu alfa-linolenovou (ALA). ALA = neaktivní forma Omega-3. Musí být přeměněna tělem na EPA A DHA, aby mohla být využita. Míra konverze je neuvěřitelně nízká, což si většina lidí neuvědomuje (nevědí).

Sama užívám a doporučuji zcela přírodní ingredience + potravinový doplněk BalanceOil VeganBalanceOil+ Vegan je součástí známé řady BalanceOils založené na vědecky certifikovaných měřeních a obsahuje extra panenský olivový olej, přírodní rybí tuk a vitamín D3.

Pečlivě vybíraná veganská strava může pokrýt mnoho výživových potřeb, ale možná bys měl/a zvážit také užívání rostlinných potravinových doplňků pro doplnění deficitních látek. Zvol si vždy raději přírodní potraviny získávané z bio zdrojů. Co se týče potravinových doplňků, pro začátek je nejlepší zkontrolovat stav mastných kyselin pomocí Zinzino BalanceTest, a obrátit se na svého lékaře. 

BalanceOil+ Vegan obsahuje více než 15 benefitů stanovených Evropským úřadem bezpečnosti potravin. Proto působí na tělo zázračně. 

Užívej potravinové doplňky pro vegany s ochrannou známkou Vegan Society

Abys k celistvé veganské stravě přidal/a většinu esenciálních vitamínů a minerálů v jednom, podívej se také na veganský, zcela přírodní potravinový doplněk od společnosti Zinzino pro lepší imunitu - Xtend+

Perfektně se hodí k BalanceOil+ Vegan, a ještě více tak napomáhá ke správné veganské stravě. Xtend+ obsahuje řadu aktivních ingrediencí ze zdrojů, jako jsou rýže, brambory, kokos, extrakt z kořene kurkumy, rajčat, brokolice a mořských řas. Zajisti si doporučené denní dávky všech vitamínů a živin.

* Tato tvrzení nebyla posouzena Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Tento produkt není určen ke stanovení diagnózy, ošetřování, léčení či prevenci nějaké nemoci.

Příroda nesnáší extrémy! Potřeba příjmu biologicky aktivních látek se u každého člověka liší. Obecně ale platí, že převážná část obyvatelstva bohužel nemá dostatek nutričně významných látek.
Příroda nesnáší extrémy! Potřeba příjmu biologicky aktivních látek se u každého člověka liší. Obecně ale platí, že převážná část obyvatelstva bohužel nemá dostatek nutričně významných látek.

Jód

Pokud konzumované potraviny nerostou v půdě s vysokým obsahem jódu, pro vegany je obtížné jód získat z každodenní stravy.

Zinek

Zinek získávaný z masa a drůbeže obvykle pokrývá většinu zinku ve stravě a často bývá deficitní, ale lze ho získat také z cizrny, luštěnin a fazolí (popř. suplementací). 

Hořčík a jeho spoluhráč Vápník

Jsou prvky důležité pro mnoho procesů v těle. Protože vitamínů a minerálu existuje mnoho, je složité vědomě vybírat takové potraviny, které by zajistily dokonalou směs mikroživin. 

Je také důležité vědět, že mnoho z nich mezi sebou interaguje, mohou tedy zlepšovat nebo blokovat vstřebávání. Je proto důležité porozumět tomuto citlivému působení. 

Konzumovat vyváženou stravu je ten nejlepší způsob, jak získat potřebné vitamíny a minerály. Vzhledem k rozsáhlým kombinacím základních živin a různým stravovacím návykům ve spojení s moderním životním stylem je takřka nadlidský výkon získat dostatečné množství vitamínů a minerálů pouze ze stravy, i když bychom si to všichni moc přáli.   

Proto ti kvalitní veganské doplňky stravy mohou poskytnout velkou výhodu! 

Tento článek je informačním kanálem. Všechna doporučení v něm obsažená vycházejí z mé vlastní zkušenosti a z dlouholeté praxe s klienty. Návody v článku obsažené byly navrženy tak, aby ti jednoduchým způsobem pomohly k lepšímu životnímu stylu. Bohužel ti nemohu zaručit, že tato doporučení jsou vhodná právě pro tebe, případně že je budeš umět použít správně.

Proto se vymezuji z jakékoliv právní odpovědnosti ohledně toho, jak s textem naložíš a co a jakým způsobem z něho v praxi použiješ. Všechny úspěchy či neúspěchy jsou proto výhradně ve tvých rukách a autorka za ně nenese žádnou odpovědnost. Informace slouží jako (své)pomoc, v žádném případě nenahrazují lékařskou diagnózu/péči.