VITAMÍN B12 | VŠE CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT

08.07.2021
Vitamín B12 | Vše co potřebuješ vědět
Vitamín B12 | Vše co potřebuješ vědět

Víš, že subjektivní změny, pozitivní mysl a přijetí přináší objektivní výsledky v životě? Vypadá to jednoduše, ale jak to ve skutečnosti praktikovat? Jak si užívat spokojenost na všech úrovních? Kde hledat nefarmakologický způsob řešení mnohých problémů? 

Chceš-li zlepšit své šance na dlouhý a zdravý život, měl/a bys udělat nějaké jednoduché změny. Na každém rohu se setkáš s doporučením: 

  • jíst více ovoce, zeleniny, olejnatých ryb, snížit množství smažených a grilovaných pokrmů, méně solit, redukovat alkohol, přestat kouřit, ale to vše znamená jen první krok. Chceš-li dosáhnout lepších výsledků po delší dobu, měl/a bys také užívat základní doplňky stravy. 

Prvním z nich je kombinace rybího oleje a polyfenolů a dalším jsou látky obsahující beta-glukany včetně deficitních prvků ve tvém jídelníčku, kterým může být vitamín B12:

  • pokud jsi na nějakém omezeném jídelníčku, držíš nějakou dietu
  • pokud preferuješ nějaký specifický druh stravování (vegetariánství, veganství, raw stravování aj.)
  • pokud jsi 50+
  • pokud trpíš nějakým rizikovým druhem onemocnění, kdy v těle dochází ke špatnému vstřebávání živin (zejména vitamínu B12)
Nejlepším zdrojem vitamínu B12 pro člověka jsou živočišné potraviny a potravinové doplňky.
Nejlepším zdrojem vitamínu B12 pro člověka jsou živočišné potraviny a potravinové doplňky.

Protože se vitamín B12 nevyskytuje v rostlinných zdrojích, zasluhuje si zvláštní pozornost u lidí, kteří se stravují vegansky, vegetariánsky. Dnes se již také velmi diskutuje o vitamínu B12 i u lidí, kteří nekonzumují maso 3x denně (což je velké %).

Nejlepším zdrojem vitamínu B12 pro člověka jsou živočišné potraviny (maso, játra, mléko, sýry, atd.) a potravinové doplňky. Má strava je převážně rostlinná, proto preferuji suplementaci vitamínu B12 (liposomální forma B12) a chodím na pravidelné laboratorní odběry krve. 

V minulosti jsem zkoušela užívat různé alternativy, ale s velmi nízkou úspěšností. Dnes spolehlivě vím, že pokud by se u mě objevila zvýšená hladina homocysteinu nebo kyseliny metylmalonové (důsledek nedostatku B12), je potřeba B12 doplnit ze spolehlivého zdroje. 

Pouhé měření samotného vitaminu B12 v krvi (běžný test) nestačí ke spolehlivému vyhodnocení nedostatku B12. Požádej svého lékaře o test holotranskobalaminu, ale i homocysteinu a kyseliny metylmalonové, které při nedostatku vitaminu B12 rostou.

Nepodceňuj tento důležitý vitamín! Vitamín B12 hraje významnou úlohu během mnoha důležitých pochodů v těle.