PŮST PRO ZDRAVÍ

15.08.2019

Chceš vědět, jak ukončit nefungující vztah k jídlu, pootevřít si třetí oko a dokonale uklidit ve svém těle i mysli? Vím, že někdy je obtížné změnit svá dlouholetá přesvědčení spojená s jídlem, ve kterých se objevují slova jako "měl/a bych" nebo "musím". Půst, se může stát tvým nádherným společníkem a transformačním pomocníkem. 

Půst, je léčebné hladovění, kdy dochází v těle ke specifickým fyziologickým procesům. Organismus přechází na vnitřní (endogenní) výživu a tím se tělo čistí a zbavuje toxinů, regenerují se tělesné orgány a systémy a obnovuje se imunitní a genetický aparát. 

O blahodárných účincích půstu není pochyb. A možná ti jen schází motivace, odhodlání, jsi v zajetí strachu, předsudků, vláčen/a systémem a svým okolím. Vím, půst, je velice citlivé téma a pouze pro skutečně silné povahy! Porovnejte si nyní tato dvě slova:

PŮST / PUSŤ

Vnímáš také tu shodu a podobnost? Obě slova znázorňují uvolnění, zbavení se něčeho (někoho). Tělo a tvá mysl získává s půstem krásný prostor a radost, protože mu značně ulehčíš. Při půstu můžeš nádherně vnímat své vlastní tělo, Duši a Ducha.  naučíš se rozeznat pocit hladu, pocit žízně, zjistíš jaké jsou tvé závislosti, co ještě oslabuje tvou Osobnost a Ego.

PŮST = OBDOBÍ, KDY SE PIJE POUZE VODA

nikoliv minerálky, čaje, káva, šťávy - v tomto případě jde o DIETU.

Organismus během půstu odpočívá, veškerou energii, kterou by za normálních okolností věnoval trávení, věnuje očistě a regeneraci, kdy spotřebovává to, co tělo nejméně potřebuje.

Při správném (dlouhodobém) půstu dochází ke zpomalení a zastavení funkce žaludku. Půst může trvat 1, 3, 7, 15, 21 až 40 dní. 

Půst je forma přirozené terapie, která, za předpokladu správné aplikace, patří k těm nejspolehlivějším, nejlevnějším a nejméně škodlivým. Půst vyžaduje tvou rozhodnost, disciplínu a sílu vůle. Je to boj rozumu a chtíče. V půstu je velmi důležitá tvá vnitřní motivace. Správně se postíš, když si zachováš zdravý selský rozum a určitou míru zodpovědnosti ke svému zdraví.

Dost možná, že na klasický půst o vodě zatím nejsi připravený/á, nevadí, můžeš si dát odlehčené dny. 

Nejsem lékařka, šarlatánka ani žádný guru. Jsem obyčejná žena, jedna z davu, která má to štěstí, že mohla okusit tajemství pravidelných, krátkodobých, kaskádových, suchých, ale i těch dlouhodobých půstů. Své mnohaleté osobní zkušenosti s tebou teď sdílím. Nenavádím tě k žádnému hazardování se zdravím. Svůj zdravotní stav a vhodnost půstu pro tvou individualitu konzultuj s lékařem! 

O CO PŘI KLASICKÉM PŮSTU JDE?

OČISTA
 • očistit se, obnovit funkce imunitního systému, zbystření smyslového a mimosmyslového vnímání, nárůst energie, pootevření třetího oka, očista čaker atd.

REGENERACE
 • zbavit tělo škodlivin (nestravitelných, neužitečných nebo jedovatých zbytků a usazenin v kloubech, cévách, tkáních) přijatých stravou, léky, zářením atd. 

TRANSFORMACE
 • půst je také objevení sám sebe a získání úžasného pocitu radosti z úspěchu a překonání vlastních hranic

 • aktivuje se proces léčení a mechanismus samouzdravení
 • půst má protizánětlivý účinek
 • probouzí autoregulační mechanismy organismu
 • výrazně se zlepší složení krve
 • hladina glukózy
 • cholesterolu
 • triglyceridů
 • inzulínu
 • trávicí systém přejde do klidového stavu
 • nastávají buněčné změny...

PŮST JE TÍM NEJPRIMITIVNĚJŠÍM, NEJDOSTUPNĚJŠÍM A NEJLEVNĚJŠÍM PROSTŘEDKEM PRO BEZBOLESTNÉ OPRAVY TĚLESNÉ A DUŠEVNÍ SCHRÁNKY

Většina z nás pochopila, že půsty pomáhají. Ale na tomto poli je zmatek, lidé ještě neumí úplně rozlišit, co skutečně může účinně pomoci a co už je hazard se zdravím.
Většina z nás pochopila, že půsty pomáhají. Ale na tomto poli je zmatek, lidé ještě neumí úplně rozlišit, co skutečně může účinně pomoci a co už je hazard se zdravím.

Názorů na půst je velmi mnoho a to: PRO i PROTI. Je na světě jen málo lékařů a odborníků, kteří se přiklánějí k této prastaré metodě. Přitom je to tak jednoduché a dokonalé. Vždyť příroda a naše těla jsou dokonalá. A i to nemocné dítě, zvířata v přírodě intuitivně nejedí, aby se jejich organismus zregeneroval.

Naštěstí existuje i ta druhá strana mince a nalezneš ve světě kliniky, kde se půstem léčí a lékaři dokonce vedou své pacienty k uzdravení touto prastarou metodou. Pokud se sám/sama o téma půstování začneš aktivně zajímat, narazíš na různé zdroje a různé lidi. Prosím, ověř si vždy každou informaci. Jako zdroj mohu doporučit:

KDO JE PŘIPRAVEN, NENÍ ZASKOČEN

Ze začátku je důležité neklást si příliš velké cíle, když jde člověk po malých krůčcích dopředu, trvá to sice déle, ale dojde do cíle s grácií a s úspěchem. Na půst se musíš dostatečně připravit. Několik dnů před, ideálně několik měsíců před samotným půstem

Po špatné přípravě se zkrátka nikdy nedočkáš dobrého výsledku. Je to jako ve škole, když půjdeš na zkoušku bez přípravy - poděláš to!

Půst není jen o tom, že nic nejím a čistím si tělo od nánosů, ale člověk vnímá a vidí svět úplně jinýma očima.
Půst není jen o tom, že nic nejím a čistím si tělo od nánosů, ale člověk vnímá a vidí svět úplně jinýma očima.

POZITIVNÍ PŘÍNOS PŮSTU

Každý by si měl na vlastní kůži vyzkoušet, jak právě to jeho tělo v praxi funguje. Jak Ego člověka neskutečně ovládá. 

PŘES PEVNÉ, VLASTNÍ PŘESVĚDČENÍ A ROZHODNUTÍ SE ČLOVĚKA VLASTNÍ EGO SNAŽÍ SHODIT Z KONĚ. Udělá cokoli, abys sešel/a z cesty. TY VŠAK MUSÍŠ BOJOVAT AŽ DO POSLEDNÍ MINUTY!

CO MI PŮSTOVÁNÍ PŘINÁŠÍ

 • zdraví a uzdravení 
 • úžasné vnímání chutí, vůní a energií
 • pocit lehkosti a příval obrovské vnitřní síly
 • harmonizace čakerního systému
 • pootevření třetího oka
 • vnímání sama sebe
 • jedinečnost
 • budování pevné vůle
 • přijetí okolí
 • budování důvěry k přírodním zákonům
 • první sousta se stávají slastí

Půst není jen o tom, že nic nejím a čistím si tělo od nánosů, ale člověk vnímá a vidí svět úplně jinýma očima. 

NEMOCI JSOU Z TOHO, JAK JÍME, JAK MYSLÍME A ŽIJEME | TÉMĚŘ KAŽDÝ NEMOC JE PSYCHOSOMATICKÁ

Zapoj do života více lehkosti, jak ve stravě, tak ve své mysli. Co tě nejvíce ovlivňuje a s čím se dá okamžitě pracovat? Je to hlavně tvá hlava (myšlení), strava, pohyb a životní styl. 

Každý jsme originál a je nutností poslouchat své tělo. Své limity můžeš neustále posouvat a tím se dostat zase o krok dál ve svém vývoji.
Každý jsme originál a je nutností poslouchat své tělo. Své limity můžeš neustále posouvat a tím se dostat zase o krok dál ve svém vývoji.

Nechceš se vzdát jídla? Jídlo je:

 • potěšení, uspokojení, zábava, zvyk, atd..

Proč bys měl/a začít s řízenou detoxikací? V čem ti to pomůže? Co ti to přinese? Co se stane, když omezíš kávu, cukr, sladkosti, maso, mléčné výrobky, alkohol, smažené a složitě upravované jídlo? Budeš mít více, nebo méně energie? Budeš mít hlad? Umřeš? 

Zeptejte se sám/sama sebe. Ty odpovědi přijdou okamžitě do tvé otevřené mysli.

Každý jsme originál a je nutností poslouchat své tělo. Své limity můžeš neustále posouvat a tím se dostat zase o krok dál ve svém vývoji

NÁVRATOVKA

je přechodné období mezi hladověním a běžným jedením

Pokud se člověk rozhodne podstoupit půst, je po půstu nutné období návratu k běžné stravě (návratovka). POZOR, NEPODCEŇOVAT!

V současnosti jsou rozšířené metody návratu zpět podle P. Máchy, Malachova, MUDr. V. Partykové aj.. Jedná se o pravidla, která je dobré striktně dodržovat. Trávení se během půstu přeruší a je třeba ho postupně nastartovat. 

Délka návratovky bývá tak dlouhá, jak dlouhá byla doba hladovění. Během celé návratové akce je potřeba úplně vyloučit živočišné tuky a sůl. Špatně provedená návratovka účinek půstu anuluje a po dlouhých půstech může jít o zdraví a nebo dokonce o život.

Návrat zpět je nejtěžší a jde o nejdůležitější část celého půstu

Co je důležité? Nevrátit se k některým nezdravým zvykům, modelům a zkvalitnit tak svůj dosavadní život. Půst vnímám jako restart. 

IF = přerušované hladovění (intermittent fasting) 

Nejen klasické půsty, ale IF a další formy odpočinku od jídla jsou velmi zdravé a prospěšné. O tom není dnes už pochyb. 

Nedovolila bych si prezentovat nic, co bych neměla na svou vlastní kůži odzkoušené. 

Nechť jsou ti mé skromné zkušenosti inspirací,

avšak ne návodem. I když uvedené postupy mohou být užitečné, dávají se k dispozici s tím, že autor neposkytuje žádné konkrétní lékařské, psychologické, emocionální, duchovní poradenství. V textu není nic zamýšleno jako diagnóza, lékařský předpis, doporučení nebo lék na jakýkoliv zdravotní, psychický, emocionální, duchovní problém. POZOR! Veškeré uvedené postupy mají pouze informativní charakter, jsou souhrnem zkušeností a NEMOHOU BÝT NIKDY NÁHRADOU ZA KLASICKOU LÉKAŘSKOU PÉČI. Zdravotní stav "vždy" konzultuj s lékařem! 

OBJEDNEJ SI MÉ SLUŽBY