KOLAGEN A PROČ HO BERU

27.04.2021

Konzumace kolagenu má řadu výhod. A vše co jsi slyšel/a, je pravda: Tvé tělo je na kolagenu závislé. Začni se o kolagen zajímat dřív než jej začneš ztrácet. 

Kolagen je hlavní bílkovinou v těle. Je všude. V kostech, ve střevech, v zubech, ve svalech. Prostě všude. Tělo si ho vytváří každičký den. Jeho produkce se však s věkem zpomaluje.

Kolagen je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a sval.
Kolagen je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a sval.

Kolagen je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů 

Kolagenové doplňky jsou bezpečné, snadno použitelné a rozhodně stojí za vyzkoušení jejich výhod.

  • Klinické studie ukazují, že kolagenový doplněk: Stimuluje tvorbu vlastního kolagenu kůže; snižuje hloubku vrásek; činí pokožku méně suchou již po 8 týdnech, je vhodný pro muže a ženy.


Není všechno zlato, co se třpytí a není kolagen jako kolagen! Nenech se mýlit při výběru kolagenu a přečti si úžasný článek od Silvie Horecké: 

Kolagen klesá ještě rychleji v závislosti na tom, jak žiješ

Ztráta kolagenu může být rychlejší: na vině je fotostárnutí, znečištění, kouření a výživa. Nenávratné škody mohou napáchat také volné radikály a proces glykace (biologický proces, kdy se na kolagen váží molekuly cukru) - existující kolagenová vlákna mohou vlivem těchto faktorů ztvrdnout a spojit se. Enzymy zapříčiňující rozklad kolagenu (MMP) jsou navíc stimulovány UV zářením. S věkem se pak kolagen (původně složitá bílkovina) rozpadá na jednodušší formu bílkoviny. 

Kolagen můžeš podpořit zvenku i zevnitř

Existuje několik desítek typů kolagenů, přičemž každý z nich je specializovaný na konkrétní účel a pro konkrétní orgán nebo druh tkáně. 

Snaž se vyhnout kolagenu, který nemá garantovaný původ. Může jít o levnější náhražky, které nejsou efektivní. U doplňků strava se vždy snaž volit tu nejkvalitnější alternativu. Investovat do nejkvalitnějšího kolagenu a zdraví se ti vždy vyplatí. 

  • Typ I - je nejhojnější, tvoří až 90 % všeho kolagenu v těle, je v kostech, zubech, kloubech, šlachách a kůži. Zdrojem je živočišná tkáň. Využívá se v potravinářství, farmaceutickém průmyslu i v kosmetice.
  • Typ II - tvoří až polovinu objemu chrupavek, zdrojem jsou hovězí, vepřové a kuřecí chrupavky, najdete ho v léčivech a doplňcích stravy, které se označují jako kloubní výživa.
  • Typ III - nachází se ve svalech, kostech a kůži, nejvíc ho mají nejmenší děti, postupně ho nahrazuje kolagen typu I.

CHCEŠ MĚ KONTAKTOVAT?