VŠE O LUŠTĚNINÁCH A HISTAMINOVÉ INTOLERANCI

27.02.2024

O LUŠTĚNINÁCH A HISTAMINOVÉ INTOLERANCI V KUCHYNI

vše o luštěninách a histaminové intoleranci v kuchyni
vše o luštěninách a histaminové intoleranci v kuchyni

LUŠTĚNINY,

jsou bohatým zdrojem bílkovin, minerálů, stopových prvků a blahodárné energie. Výrazně vyživují organismus, zasytí, jsou lehce stravitelné a téměř bez kalorií.  

Obsahují mimo jiného - velké množství rozpustné vlákniny, což je potrava pro naši střevní mikroflóru.

Dále obsahují fytoestrogeny (molekulární struktura se podobá hormonu estrogenu). 

Fytoestrogeny jsou součástí obranného systému luštěnin a pomáhají jim bránit se proti napadení plísněmi, a tak mohou chránit i organismus před různými nástrahami (např. rakovinou a dalšími nemocemi).

Luštěniny posilují celý organismus.

A mohu luštěniny, když mám histaminovou intoleranci? 

Chtěla bych zařadit luštěniny do svého jídelníčku, ale mám histaminovou intoleranci a bojím se, co to se mnou udělá. 

Za tolerancí luštěnin a to nejen při histaminové intoleranci je na prvním místě kvalita a původ surovin.

Myslím si, že za tím: zda VADÍ / NEVADÍ, může především míra kontaminace, chemické ošetření, způsob pěstování, uskladnění, okolní a klimatické vlivy, doba trvanlivosti, příprava, atd...

..toto není problém jen tvůj, osob s histaminovou intolerancí, ale i alergiků, citlivých lidí. Je to celosvětový problém. 

Neznám ve svém okolí člověka, který by nereagoval na nějakou potravinu. 

Na internetu se vyskytuje mnoho informací a všechny se v něčem rozcházejí. Luštěniny jsou na různých seznamech tolerancí, ale ta tvá tolerance luštěnin z pohledu histaminu je dána pouze tím, jak kvalitní potravinu si koupíš a přineseš domů a jak dobře si ji sám/sama připravíš, jaké kombinace zvolíš a v jaké momentální kondici se nachází tvůj imunitní systém.

Luštěniny si z principu nedávám v žádné restauraci. V tomto případě nevěřím kuchaři, věřím jen sama sobě. Ty problémy mi za to nestojí. A to platí i u luštěnin v různých plechovkách, salátech a dalších polotovarech ze supermarketu. 

NETOLERUJI - proto nekonzumuji, ale vyrábím si sama.

Důležité je, pochopit: co je to histamin, kdy a jak vzniká. Nooo a pak je to i s "histaminem v kuchyni" zábava a hračka. 

Při vaření přecházejí biogenní aminy včetně histaminu do vody, ve které se luštěniny namáčejí a vaří. Teplem se odplavují! 

Pokud tedy luštěniny dobře připravíš, upravíš:

  • namočíš,
  • opláchneš,
  • povaříš,
  • přidáš vhodné druhy koření, řasy aj.
  • BUDEŠ MĚNIT V PRŮBĚHU KAŽDÉHO PROCESU VODU.

HISTAMIN ZŮSTANE VE VODĚ A TY MÁŠ POTRAVINU TÉMĚŘ BEZ HISTAMINU.

Pokud trpíš po konzumaci luštěnin nadýmáním, je to způsobeno cukry, které nejsou dostatečně stráveny v tenkém střevě s kvasí v tračníku. Velkou pozornost proto věnuj přípravě, ale i kombinování potravin.  

Možná máš jen unavené, propustné střevo, porušený střevní biom, nevyživené buňky, zánět podporující stav organismu... Pak za tvé problémy nemůže potravina (luštěniny a spol.), ale tvá momentální nerovnováha, zdraví.. 

Problémům s nadýmáním a špatným trávením můžeš krásně předejít dostatečně dlouhým namáčením (já namáčím klidně i 24 hodin). Během namáčení vyměním několikrát vodu.
  • Od doby, kdy žiji s nálepkou genetické histaminové intolernace - vyměním vodu i při samotném vaření.
  • Po uvaření luštěnin ještě vodu sliji a potravinu důkladně propláchnu.
  • Když vařím a připravuji další pokrm - jako například polévku nebo dělám jiné jídlo - přidávám další, novou, čistou vodu.
  • K luštěninám přidáním řasy, různé druhy koření. Vhodný je kmín, saturejka, libeček, řasa - pomáhají mi s trávením a eliminují nežádoucí procesy (nadýmání).

Já se nenechám odradit žádným hloupým seznamem |od luštěnin, semínek, ořechů ani dalších pochoutek, proč také?| 

Vždyť mají příznivý vliv na zdraví |jak mentální i to fyzické|. Luštěnin jsem se nevzdala a používám je jako hlavní jídla, dělám různé a báječné pomazánky, dipy, přidávám do salátů, polévek..

Přeji dobrou chuť k životu Zdeňka Prušáková | Celostní výživová poradkyně a odbornice na cílenou suplementaci, výživu založenou na testování a histamin

CHCEŠ DOSTAT SVÉ TĚLO DO ROVNOVÁHY? Chceš (vy)řešit svou histaminovou intoleranci?