VITAMÍNY | MINERÁLY | OMEGA-3 | DOPLŇ SI DEFICIT

28.05.2021

Konzumovat vyváženou stravu je ten nejlepší způsob, jak získat potřebné vitamíny a minerály. Vzhledem k rozsáhlým kombinacím základních živin a různým stravovacím návykům ve spojení s moderním životním stylem je takřka nemožné získat dostatečné množství vitamínů a minerálů pouze ze stravy. 

Příroda nesnáší extrémy! Potřeba příjmu biologicky aktivních látek se u každého člověka liší. Obecně ale platí, že převážná část obyvatelstva bohužel nemá dostatek nutričně významných látek.
Příroda nesnáší extrémy! Potřeba příjmu biologicky aktivních látek se u každého člověka liší. Obecně ale platí, že převážná část obyvatelstva bohužel nemá dostatek nutričně významných látek.

PŘÍRODA NESNÁŠÍ EXTRÉMY

Tělo potřebuje vyvážený jídelníček, aby zůstalo zdravé a silné. Mikroživiny pomáhají tělo pohánět, a to od přeměny energie a buněčné obnovy po hojení ran a podporu imunity.

Protože vitamínů a minerálu existuje mnoho, je složité vědomě vybírat takové potraviny, které by zajistily dokonalou směs mikroživin. 

Je také důležité vědět, že mnoho z nich mezi sebou interaguje, mohou tedy zlepšovat nebo blokovat vstřebávání. Je proto důležité porozumět tomuto citlivému působení.

Vitamíny jsou organické a lze je rozložit pomocí tepla, vzduchu nebo kyseliny. Dělí se na:

 • VITAMÍNY ROZPUSTNÉ VE VODĚ - pomáhají k uvolnění i tvorbě energie, také vytváří bílkoviny, buňky a kolagen. Mezi takové mikroživiny patří vitamín C a skupina vitamínů B:
  • Biotin (vitamín B7)
  • Kyselina listová (folát, vitamín B9)
  • Niacin (vitamín B3)
  • Kyselina pantothenová (vitamín B5)
  • Riboflavin (vitamín B2)
  • Thiamin (vitamín B1)
  • Vitamín B6 a B12.
 • VITAMÍNY ROZPUSTNÉ V TUCÍCH - Vitamíny rozpustné v tucích se v největším množství nachází v potravinách s vysokým obsahem tuku a mnohem lépe se vstřebávají do krve, pokud je konzumujete spolu s tuky. Vitamíny jsou důležité pro fungování tělesných funkcí, a také se ukládají, aby se z nich mohlo čerpat, pokud je jejich hladina nízká. Tyto vitamíny se dají nejlépe definovat jako mikroživiny s postupným uvolňováním: Vitamíny A, D, E a K.
Potřebné množství některých látek se mění se skladbou potravy. Potrava většiny lidí je jednotvárná, chudá na živiny, vitamíny, minerály, a proto se také obranyschopnost těl snižuje.
Potřebné množství některých látek se mění se skladbou potravy. Potrava většiny lidí je jednotvárná, chudá na živiny, vitamíny, minerály, a proto se také obranyschopnost těl snižuje.

Minerály jsou anorganické a zachovávají si svou chemickou strukturu. Právě proto je nejlepší přijímat minerály z půdy a vody prostřednictvím rostlin, ryb, zvířat a tekutin.

Tělo je domovem hlavních minerálů, které v těle nastolují rovnovážnou hladinu vody a solí a realizují další důležité funkce. Mezi tyto minerály patří: 

 • vápník, chlorid, hořčík, fosfor, draslík, sodík a síra. 

Další důležité jsou stopové minerály, které v těle plní mnoho zásadních úkolů a zároveň mezi sebou vzájemně interagují, takže přístup "čím víc, tím líp" není tou nejlepší strategií. Patří sem:

 • chrom, měď, jód, železo, mangan, molybden, selen a zinek.

Které potraviny obsahují minerály a vitamíny? A kolik jih tvé tělo potřebuje? Je vhodné mít určitou představu o denním příjmu všech vitamínů a minerálů. Měl/a bys také vědět, ve kterých potravinách se jednotlivé mikroživiny vyskytují. Začni tím, že si uděláš revizi svého jídelníčku. Sjednej si individuální konzultaci s celostním výživovým poradcem. 

Existuje několik esenciálních živin, které se nedají získat z rostlin. Při plánování jídelníčku jim proto musíš věnovat zvýšenou pozornost. 

Vitamín D

Říká se mu "sluneční" vitamín, protože právě sluneční svit je nejpřirozenější zdroj vitamínu D. 

Esenciální mastné kyseliny

Mastné kyseliny Omega-3, DHA a EPA, jsou potřebné pro udržení zdraví srdce i mozku. Jsou to stavební kameny mnoha normálních funkcí těla. 

Pečlivě vybíraná strava může pokrýt mnoho tvých výživových potřeb, ale možná bys měl/a zvážit také užívání potravinových doplňků pro doplnění mezer. Buď obezřetný/á vůči příliš zpracovaným potravinám, které se tváří jako "zdravé". Vol raději přírodní potraviny získávané z bio zdrojů. Co se týče potravinových doplňků, pro začátek je nejlepší zkontrolovat stav tvých mastných kyselin pomocí Zinzino BalanceTest, a obrátit se na svého lékaře. Podívej se na produkty, jako je BalanceOil+ (napiš si o slevu), je součástí řady BalanceOils založené na vědecky certifikovaných měřeních a obsahuje extra panenský olivový olej, přírodní rybí tuk a vitamín D3. Jeho užívání ti doplní tolik důležité esenciální mastné kyseliny, které je jinak obtížné získat.

Potravinové doplňky nejsou nic nového. Vitamíny, minerály, Omega-3 v tabletkách jsou známy přes 100 let a počet různých druhů látek obsažených v suplementech je stále větší. Proč? 

Doplňky stravy ti poskytnou výhodu
Doplňky stravy ti poskytnou výhodu

Protože ti doplňky stravy poskytnou výhodu

I když se může zdát náročné docílit správného množství všech vitamínů a minerálů, existují potravinové doplňky, které to umožňují. Namísto konzumace více než 3000 kalorií, Xtend+ obsahuje vše v jednom. Je to přírodní multi-imunitní doplněk stravy, který dodá 22 základních mikroživin a také purifikované 1-3, 1-6 beta glukany získávané z pekařských kvasnic. To vše rostlinných kapslích, které se snadno užívají. Protože Xtend+ obsahuje všechny základní vitamíny a minerály ve čtyřech kapslích denně, dokonale si tak doplníš zdravou stravu.*

* Tato tvrzení nebyla posouzena Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Tento produkt není určen ke stanovení diagnózy, ošetřování, léčení či prevenci nějaké nemoci.