CO JSOU OMEGA-3 A PROČ JSOU TAK DŮLEŽITÉ

01.05.2021

Název "esenciální mastné kyseliny" je příhodný, protože naše tělo si je nedokáže přirozeně vytvořit. Jediný způsob, jak tyto živiny získat, je přijímat je ve stravě. Proto jsou pro nás potraviny s vysokým obsahem mastných kyselin omega-3 tak důležité.

Existují dva typy esenciálních mastných kyselin: 

 1. Omega-3 
 2. Omega-6

Obě jsou důležité pro naše zdraví. Obě tyto nasycené mastné kyseliny podporují funkce, které tělo potřebuje ke svému prospívání. Jako společnost přijímáme nerovnoměrné množství Omega-6 a Omega-3. To má v našem těle za následek špatný poměr Omega-6:3, který je zásadní. Proto většina populace žije v nerovnovážném stavu.

Funkcí esenciálních mastných kyselin je přispívat: 

 • k normálnímu fungování mozku 
 • a zdraví srdce
 • napomáhají k normální funkci zraku 
 • a k běžným hladinám triglyceridů
 • Zároveň podporují strukturální složky buněčných membrán
Kvalitní doplňky stravy, které pomohou tělu navrátit se zpět do rovnováhy. 

 • Omega-3 nenasycené mastné kyseliny - (!) zejména BalanceOil, kdy jádrem všeho je vyváženost Omega6:3. 

Když v každé buňce vyvážíš poměr Omega6:3, buňka pak začne fungovat normálně! Všechny ostatní tuky a živiny zapadnou na svá místa v těle a celé je to pak prostě mnohem efektivnější. Najednou máš všechno, co potřebuješ, optimální zdraví, optimální krásu, duševní i fyzický výkon.

 • Při zjištěném deficitu doplnění vitamínu D3 + K2 

Omega 3 mastné kyseliny jsou tuky, které všichni potřebujeme pro správný chod organismu, nejsme však schopni vyrobit si tyto tuky v těle, a proto je musíme přijímat v potravě.

V dnešní době se však zřídkakdy stává, že jsme schopni doporučenou dávku těchto polynenasycených mastných kyselin přijímat v naší každodenní stravě, a tak se Omega 3 doplňky stravy stávají oblíbenou nezbytností. 

Nasycené a nenasycené mastné kyseliny

Oklikou se vracíme zpět k poměru Omega-6:3. Tradičně naše společnost konzumuje příliš mnoho nasycených tuků a nedostatek nenasycených tuků. Tuky, které mají jednoduchou vazbu a neobsahují žádné dvojité vazby mezi mastnými kyselinami, označujeme jako nasycené tuky. Sem patří například tučné hovězí maso, jehněčí, některé produkty z kuřat a mléčné výrobky.

Nenasycené tuky jsou ty, ve kterých se nachází volné vazby. Mívají podobu mononenasycených (olivový olej, avokáda, oříšky a semínka) a polynenasycených tuků. Pro správné fungování tělo potřebuje ty druhé, které lze rozdělit na dva typy: omega-6 a omega-3.

Z hlediska udržování celkového zdraví se upřednostňuje středomořská strava. To znamená vybírat spíše zdravé tuky (mononenasycené a polynenasycené):

 • olivový olej raději než máslo, 
 • ryby s vysokým obsahem tuku jako náhradu za zpracované maso. 

Konzumace dostatečného množství omega-3:

Skutečně potřebuješ doplňky s obsahem mastných kyselin?

I když je důležité jíst dvakrát týdně mořské plody pro dosažení maximálních benefitů mastných kyselin Omega-3, EPA a DHA, optimální rovnováha Omega-6:3 tak zajištěna není!

Kyselinu alfa-linolenovou, nejběžnější typ Omega-3, obsahují rostlinné oleje, ořechy a listová zelenina. Konzumovat ji tedy není složité, ale z většiny je spotřebovávána na energii, což omezuje její přeměnu na EPA a DHA. To nám říká, že pouhé jezení těchto potravin nám nezaručí vyvážený poměr Omega-6:3.

Zinzino BalanceTest je jeden z nejlepších způsobů pro určení osobního poměru Omega-6:3. Měří 11 mastných kyselin v krvi, a díky jejich znalosti získáš důležitá data pro lepší rozhodování o svém zdraví. Test je snadný na provedení a netrvá ani minutu. Může být udělán z pohodlí tvého domova. Z BalanceTestu například také zjistíš:

Proč je dobré vyměnit tvůj dosavadní doplněk stravy s Omega-3 za skutečně účinný

Přemýšlel/a jsi vůbec někdy, nebo jinak: Víš na 100%, zda je ten tvůj rybí olej (vegan verze Omega-3), který teď užíváš je opravdu účinný?

Nejen, že některé doplňky mají dokonce v testech překročené limity TOTOX, ale také například vitamín E jako konzervant působí v organismu toxicky (pokud není přírodní). Plus vitamín A může zatěžovat tvá játra atd. 

V praxi výživového poradce jsem prošla nespočtem školení o Omega3 (NEZÁVISLÝCH!) a dělala jsem si i vlastní analýzu, kdy jsem porovnávala cca 30 značek s Omega-3 na trhu (a stále porovnávám). Doporučuji ti, dober si svou poslední dávku oblíbených Omega-3 a poté jen pozměň lahvičku a výrobce za tu nejvyšší třídu a kvalitu mezi Omega-3. 

Pokud mi nevěříš, udělej si ještě před užíváním nezávislý BalanceTest, který ti mohu nabídnout za zvýhodněnou cenu Kč 1.000,- a věř, že do půl roku ve tvém životě proběhne mnoho změn.

OBJEV SKANDINÁVSKOU VÝŽIVU ZALOŽENOU NA TESTOVÁNÍ