KOPŘIVA A HISTAMINOVÁ INTOLERANCE, pomoc z přírody a nebo riziko?
Nespálím se, když budu mít v HIT jídelníčku kopřivu?
Antihistaminikum, protizánětlivé, antimikrobiální vlastnosti kopřivy, královna bylin pro přípravu čajů, nálevů, sirupů a koupelí.
Konečně jsem se po dlouhé zimě dočkala a mohu začít se svou pravidelnou "kopřivovou kúrou".
Kopřiva funguje přímo jako antihistaminikum pro H1 receptor , inhibuje degranulaci žírných buněk, brání uvolnění histaminu, inhibuje syntézu zánětlivých molekul.
Odbourává symptomy spojené s histaminovou intolerancí, pročišťuje krev, neutralizuje toxiny a napomáhá jejich vyplavení, čistí játra a podporuje jejich činnost, probouzí a dodává scházející energii. Dokáže regulovat vápník v kostech. Kopřiva může částečně regulovat problémy způsobené nadměrnou produkcí histaminu. Kopřiva je plná quercetinu.
Kopřivy jsou také bohaté na vitaminy C1, B2 a B6 a mnohé minerály, důležitým prvkem je obsažený chlorofyl.
Vysoký obsah trojkombinace vitamínu C, železa a chlorofylu. Za zmínku stojí kyselina mravenčí, octová a křemičitá, třísloviny a serotonin – známý hormon štěstí.
Každá potravina, bylinka, kterou jíme, obsahuje určité spektrum "vlastností", které na každého působí trochu jinak, a tak ovlivňují náš organismus (i zdravotní stav).
Pokus se vybrat ty správné potraviny, bylinky a chytře je kombinovat, aby vedly k chování tvého těla správným směrem.
Já preferuji přírodní zdroje, mám za ty roky s HIT odzkoušeno, co a jak na mě působí. Vím, že kopřiva je při mé genetické histaminové intoleranci bezpečnou bylinkou.
U kopřivy člověk nikdy neví, kolik histaminu obsahují lístky (čerstvé, sušené), zda se uvolňuje histamin z listů do vody při vaření čaje, luhování atd., o tom informace chybí.
Je možné, že citlivý člověk může reagovat na kopřivu alergickou reakcí. Vždy je důležité rozlišovat mezi alergií, nesnášenlivostí, intolerancí, přecitlivělostí na různé složky a dalšími projevy organismu. Je na zvážení, zda se je hlavní problémem histamin v potravinách, nebo naopak majoritní zdroj je histamin z vlastních buněk? Co jednomu pomáhá, druhého může zabít.
I u kopřivy platí pravidlo - všeho s mírou. Každý člověk může reagovat jinak, takže opatrnost je na místě.
Kopřiva si své tělo chrání žahavými chloupky, které při kontaktu s pokožkou uvolňují řadu chemických látek včetně HISTAMINU. Účinek těchto látek se dá snížit namočením nebo usušením bylinky.
Při histaminové intoleranci je potřeba se s kopřivou skamarádit a zacházet opatrně. Samozřejmě může být pro některé lidi s histaminovou intolerancí problematickou bylinkou.
Důvodem je to, že kopřiva může působit i jako uvolňovač histaminu.
- Pokud chceš kopřivu vyzkoušet, začni s malými dávkami.
- Sleduj reakci svého těla.
Zdravé tělo si živiny přebere, uloží do zásoby a řádně s nimi hospodaří po celý rok. Je fajn projít si jarní kopřivové mámení.
Tento web je obyčejným informačním kanálem. Všechna doporučení v něm obsažená vycházejí z mé vlastní zkušenosti a z dlouholeté praxe. Návody zde obsažené byly navrženy tak, aby ti jednoduchým způsobem pomohly k lepšímu životnímu stylu. Bohužel ti nemohu zaručit, že tato doporučení jsou vhodná právě pro tebe, případně že je budeš umět použít správně. Proto se vymezuji z jakékoliv právní odpovědnosti ohledně toho, jak s textem naložíš a co a jakým způsobem z něho v praxi použiješ. Všechny úspěchy či neúspěchy jsou proto výhradně ve tvých rukách a autorka za ně nenese žádnou odpovědnost. Informace slouží jako (své)pomoc, v žádném případě nenahrazují lékařskou diagnózu/péči.
Histaminová intolerance
Úzce souvisí s chronickým zánětem, deficitem živin - konkrétně Omega-3 NMK, téměř vždy také s deficitem D vitamínu, prebiotických vláknin atd..
Nehádej, testuj. Ať se (vy)řeší příčiny. Z vlastní zkušenosti vím, že po nastolení rovnováhy, skutečnému dovyživení těla na buněčné úrovni, mikrobiomu - je tady reálná šance, že potravina, kopřiva atd..
.. která je nyní ožehavým tématem, bude za čas skvělou kámoškou a oblíbenou bylinkou.