PROBIOTIKA

PROBIOTIKA JSOU ŽIVÝ MIKROBIÁLNÍ DOPLNĚK STRAVY

V současné době jsou probiotika popisována jako samostatné nebo smíšené kultury živých mikroorganismů, které ovlivňují zdraví a navozují příznivější vlastnosti původní mikroflóry.

Celá problematika používání různých forem BAKTERIÍ je velmi složité a těžko pochopitelné téma pro normálního smrtelníka a obyčejného člověka. Střevní mikroflóra tvoří nedílnou a významnou součást lidského organismu. Je tvořena obrovským množstvím bakteriálních kmenů, ale též tzv. ARCHEY (prokaryota podobná bakteriím), viry, houbami a dalšími mikroorganismy. Střevní mikroorganismy vytvářejí spolu s hostitelským organismem dynamický ekosystém nezbytný pro udržení homeostázy. Je velmi pravděpodobné, že značná část účinků probiotik na lidský organismus nebyla dosud odhalena.

KOMUNIKACE STŘEVA A MOZKU JE OBOUSTRANNÁ A ROLE MIKROBIOTY PROKAZATELNÁ. To je důvodem, proč se zdroj probiotik stal takovým byznysem (bohužel). O probiotikách a jejich prospěšnosti se mluví stále více i mezi širokou veřejností. Doporučují je lékaři, lékárníci a z reklam na nás skáčou "zaručené" probiotické přípravky. Ovšem suplementace probiotik v prášku, kapslích, kapkách má svá úskalí.

Nebudu zde proto popisovat jednotlivé KMENY, ani problematiku PRAVO a LEVOtočivosti chemických struktur a neblahého dopadu na lidské zdraví, které nesmíš v celém kontextu PROBIOTIK nikdy opomenout. V lidském organismu se nacházejí obě formy, přirozená je pouze pravotočivá L+. Levotočivé formy nejsou součástí přirozených metabolických pochodů, jsou rychle vylučovány ledvinami a existuje podezření, že jsou pro organismus pouze metabolickou zátěží. Nebudu zabíhat do detailů, ale budu raději mířit přímo do STŘEDU TERČE . Čím více má člověk zkušeností, čím více se učí o fungování lidského těla, tím zákonitě musí dojít k tomu, že umělá PROBIOTIKA NEJSOU ŘEŠENÍM a žádnou spásou.

PROČ PROBIOTIKA NEBERU?


  • Mnohé výzkumy ukazují, že některé bakterie používané, jako součást uměle vytvořených kultur, slouží pouze jako zdroj mléčného kvašení a nepřežívají průchod žaludkem do střevního traktu, to znamená, že NEŠKODÍ ZDRAVÍ - minou se však s účinkem.
  • Jiné výzkumy to rozporují a poukazují na fakt, že určitá část z nich žaludkem projde a rozvrací symbiotickou rovnováhu střevní přirozené mikroflóry.
  • Každá probio-bakterie se bude chovat specificky dle mikroprostředí. Tj. jedna je neškodná u zdravého střeva, ale ta samá v zánětlivém prostředí se začne chovat vysoce zánětlivě (napáchá mnoho škod).
  • Další tábor říká, že mezi nejdůležitější mechanismy prospěšného působení PROBIO-baktérií patří:

- podpora vstřebávání látek (železo, vápník, vitamíny),
- produkce organické kyseliny, které vedou ke snížení pH,
- antagonistické působení vůči patogenním mikroorganismům,
- detoxikace organismu,
- podpora trávení bílkovin a cukrů.

Máme vedle sebe několik různých názorů. A teď je každá rada drahá. Naštěstí jsi to TY, kdo velí svému tělu a můžeš se sám/sama rozhodnout zda probio suplementovat či ne. Zda BRÁT něco, co nepřežije a neuškodí, něco co rozhodí tvou rovnováhu, něco co tě podpoří, něco co..

Nevyužívám probiotika a na pomoc si beru Archeu v Halo-komplexu.

ARCHEBAKTERIE V HALO-KOMPLEXU

Archebakterie je nejstarší linií života na Zemi. Díky izraelské společnosti Dr. Nona jsme schopni jako jedni z mála lidí na světě regenerovat pomocí Archebakterie buňky. Každá lidská buňka má schopnost se opravit. Pouze je potřeba tento přirozený mechanismus nastartovat. Tomu může značně pomoci právě tato pradávná bakterie, která má schopnost dostat se až k jádru lidské buňky a nastartovat její havarijní systém. Jak? A proč volím raději Archeu a ne probio?

ARCHEBAKTERIE jsou tak odolné, že s úspěchem přežívají za extrémních přírodních podmínkách (ve vodách s vysokým obsahem soli, Mrtvé moře, horských vřídlech). Lidské tělo má naprosto ideální podmínky pro jejich přežití a následnou péči. Archea je jediným živým organismem, který umí velmi přirozeně v extrémních podmínkách komunikovat na buněčné úrovni a nevšedním způsobem tělo nastartovat (má osobní zkušenost). Rozhodneš-li se vyzkoušet nějaký produkt Dr. Nona s Archeou, kontaktuj mě. 

V žádném případě však nechci nikoho odradit. Setkala jsem se v praxi s mnoha případy, kdy vhodná volba probiotik lidem výrazně v životě pomohla. 

Pokud se rozhodneš, užívat tuto skupinu doplňků stravy "probiotika" vždy si zjisti všechny plusy a mínusy a pak použij svůj zdravý selský rozum. Jestliže budeš suplementovat (doplňovat) probiotika musíš v takových případech zařadit primárně i zdroje prebiotik, které slouží jako potrava probiotickým kulturám (byl by nesmysl dotovat střevo bakteriemi, když se nemají čím živit).

To co bude fungovat jednomu, u druhého nebude mít žádný efekt.

Je to jako sázka do loterie. 

Pokud ti někdo řekne, že probio-výrobek XY je top produkt, tak zde hraje miliarda dalších faktorů, proč u jednoho zabere a u druhého vůbec ne! Neposlouchej tedy rady v diskuzních fórech, ale řiď se svým vlastním tělem a naslouchej mu.

Nevím jak ty, ale já si do střev nevidím a tak jedna z možností by možná byla, nechat si udělat důkladné vyšetření mikrobiomu. Střevní stěna je pokrytá sliznicí, která tvoří navzájem pospojované buňky s různými funkcemi.

Uvnitř střeva žije nespočet mikroorgansimů.

Proto je k správnému zacílení a výběru probio/prebio nepostradatelné podstoupit vyšetření stolice, kde se vše analyzuje. V ČR se takové vyšetření bohužel nedělá, ale máš možnost poslat vzorky své stolice do světa. Mikrobiom je neznámá a navíc velká proměnná. Než přijdou výsledky a stanovíš léčbu - může být tvé prostředí ve střevech už úplně někde jinde. Upřímně - za ty prachy bych raději cestovala sama (investice vážně na ...).

Problém doplňků stravy s obsahem probiotik = složení, které je orientováno na dodávání monokultur ve VYSOKÝCH MNOŽSTVÍCH = hrozí tělu RIZIKO PORUCHY DIVERZITY střevní mikroflóry, tj. faktor, na kterém u střevního biomu záleží nejvíce!!! (tři vykřičníky)

Narozdíl od ARCHEBAKTERIÍ, které jsou původcem zrodu všeho živého na planetě, jsou prvními buňkami, ze kterých vzešel život všech rostlin a živočichů. V průběhu času světa zůstaly ve své nezměněné podobě, což nese informaci o způsobu přežití a obranyschopnosti na genetické úrovni. Vyvolávají v těle silné pozitivní procesy, podporují růst zdravých buněk, které se tímto "rozvzpomínají" na sobě vlastní, přirozené a důležité životní funkce.

Protože probiotika obsahují živé kmeny, vyžadují také specifické podmínky na uchování, uskladnění, užívání. Často se v praxi setkávám s tím, že je s doplňky velmi špatně zacházeno. Věděl/a jsi, že tyto (ne všechny) doplňky musíš uchovávat v chladu? Pokud máš své probio doma při pokojové teplotě - možná už máš doma krabičku k ničemu.

Na obecné úrovni platí, že kvalita přípravků v lékárnách vykazuje plus mínus podobnou úroveň, podobné kmeny, většinou ty nejrozšířenější. Je to velký byznys a tvé vyhozené peníze.

Dalším z faktorů, který nesmíš opomenout je forma (tedy kapsle/kapky/prášek atd).

Kapsle jsou vyrobeny z materiálu, který se rozkládá až ve střevním traktu, takže jejich obsah projde kyselým prostředím žaludku a působí až ve střevech (tam kde má působit). Tady narážím na podávání doplňků například malým dětem. U této skupiny (u malých dětí) buď neskutečně opatrný/á.

Malé dítě (kojenec) nepolkne kapsle a tak máma v dobré víře volí sirup, kapky, prášek rozmíchaný ve stravě. Bohužel bakterie v této formě nepřežívají průchod žaludkem do střevního traktu. Tj. taková aplikace je bohužel bez efektu = neškodí zdraví = vyhozené peníze. Pokud by se stalo, že trávicím traktem projdou, mohou (ale nemusí) rozvrátit symbiotickou rovnováhu střevní přirozené mikroflóry. Znáš přesné složení mikrobiomu svého dítěte? Já NE a osobně bych neriskovala. 

Pokud jsi maminka malého miminka tak koj, je to ta nejlepší věc na celém světě. Pokud kojíš nejsou probio/prebio vůbec potřeba dětem podávat.

Mateřské mléko obsahuje všechny zdraví prospěšné probiotické bakterie (a také prebiotika, na které se nesmí zapomínat - zajišťují jejich výživu). Při kojení dochází k rychlému osídlení střevní sliznice novorozence prospěšnými bifidogenními bakteriemi a laktobacily. Na složení mateřského mléka má samozřejmě zásadní vliv strava a životní styl matky. Pokud máš doma dítě s problémy, okamžitě zjednej nápravu také tímto směrem. Jsem výživový specialista a osobní kouč.

Není na světě žádný jiný čistější, šetrnější a jemnější produkt, který bych bez obav dala svému dítěti. Dr. Nona nám vždy výborně zabírá tam, kde ostatní selhává. Každý produkt Dr. Nona je označen certifikací GMP (Good Manufacturing Practise). Přináší jistotu a záruku, že výrobek má velmi vysokou úroveň a čistotu. Ctím přírodní zákony, principy, etiku, účinnost, komplexnost, jedinečnost. Produkce Dr. Nona NENÍ TESTOVÁNA NA ZVÍŘATECH A ZÁROVEŇ JE VELMI PŘÁTELSKÁ K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ A ORGANISMU. 

Každý jednotlivý produkt vyniká svou originalitou, vysokou kvalitou a komplexním použitím.

Vždy je naprosto nezbytné zabývat se konkrétním tématem, konkrétním člověkem a důvodem, proč a za jakým účelem chceme suplementovat produkty a jaké to jsou (původ, složení, další složky, pojiva, aditiva, účinnost, kombinace, atd..).. Nic nelze vytrhávat z kontextu. 

Dokonale a možná ještě lépe než s doplňky PROBIO můžeš podpořit svůj organismus (své dítě) pomocí přírodních zdrojů.

Veškeré informace zde uvedené jsou závěrem mého osobního výzkumu, kterému předcházelo studium různých zdrojů po mnoho let nazpět (odborné knihy, zdroje na internetu, komunikace s odborníky v oboru, lékaři, lektory). Hlavně je to má žitá praxe. Nenavádím nikoho k žádnému fanatickému jednání. Vždy doporučuji konzultaci zdravotního stavu a použití doplňků stravy s ošetřujícím lékařem!

ŽIVÁ SÍLA MRTVÉHO MOŘE

CHCETE MĚ KONTAKTOVAT?