PROBIOTIKA JSOU VELKÝM HITem

09.03.2023

Probiotika jsou HIT, jsou v kurzu a já se nemohu se ubránit dojmu, že právě tato skupinka velmi významně podléhá dnešním módním výživovým výstřelkům a marketingovým propagandám. 

Probiotika jsou definována jako živé mikroorganismy, jejichž aplikace vede ke změnám ve složení střevní mikroflóry s příznivými důsledky na zdravotní stav člověka.
Probiotika jsou definována jako živé mikroorganismy, jejichž aplikace vede ke změnám ve složení střevní mikroflóry s příznivými důsledky na zdravotní stav člověka.

Celá problematika používání různých forem PROBIO-BAKTERIÍ je velmi složité a těžko pochopitelné téma. Střevní mikroflóra tvoří nedílnou a významnou součást lidského organismu. 

Je tvořena obrovským množstvím bakteriálních kmenů, ale též tzv. Archaey (prokaryota podobná bakteriím), viry, houbami a dalšími mikroorganismy. Střevní mikroorganismy vytvářejí spolu s hostitelským organismem dynamický ekosystém nezbytný pro udržení homeostázy.

Tvůj mikrobiom se velmi rychle mění a ovlivňuje ho mnoho okolních i vnitřních vlivů (stres, potrava, menstruační cyklus atd..). 

Je velmi pravděpodobné, že značná část účinků probiotik na lidský organismus nebyla dosud odhalena. CO VÍME JISTĚ, KOMUNIKACE STŘEVA A MOZKU JE OBOUSTRANNÁ A ROLE MIKROBIOTY PROKAZATELNÁ. 


Celostní výživové poradenství | Odbornice na řízenou suplementaci
Celostní výživové poradenství | Odbornice na řízenou suplementaci

To je důvod, proč se zdroj probiotik stal takovým byznysem (bohužel). O probiotikách a jejich prospěšnosti se mluví stále více i mezi širokou veřejností. Doporučují je lékaři, lékárníci a z reklam na nás skáčou "zaručené" probiotické přípravky. Ovšem suplementace probiotik v prášku, kapslích, kapkách má i svá úskalí. 

Nebudu zde popisovat jednotlivé KMENY, ani problematiku PRAVO a LEVO-točivosti chemických struktur a neblahého dopadu na zdraví, které nesmíš v celém kontextu PROBIOTIK nikdy opomenout.

V lidském organismu se nacházejí obě formy, přirozená je pouze pravotočivá L+. Levotočivé formy nejsou součástí přirozených metabolických pochodů, jsou rychle vylučovány ledvinami a existuje podezření, že jsou pro organismus pouze metabolickou zátěží. Nechci zabíhat do detailů, ale budu raději mířit přímo do terče: Čím více má člověk zkušeností, čím více se učí o fungování lidského těla, dochází k názoru, že umělá probiotika nejsou zatím řešením a ani spásou pro lidstvo.

To co bude fungovat jednomu, u druhého nebude mít žádný efekt. Je to jako sázka do loterie. Živé organismy, jejich účinky na člověka, jejich interakce s jinými mikroorganismy, o tom nevíme jako koncoví uživatelé zhola nic. V žádném případě však nechci nikoho odradit. Setkala jsem se s mnoha případy, kdy vhodná volba doplňků stravy lidem výrazně pomohla.

PROCES ROZHODOVÁNÍ

 • Vždy si zjisti všechny plusy a mínusy a pak použij svůj zdravý selský rozum.
 • Neposlouchej rady v diskuzních fórech, ale řiď se svým vlastním tělem, naslouchej jeho potřebám a reakcím.

SUPLEMENTACE

 • Jestliže budeš doplňovat probiotika musíš v takových případech zařadit primárně i zdroje prebiotik, které slouží jako potrava probiotickým kulturám (byl by nesmysl dotovat střevo bakteriemi, když se nemají čím živit).

POSLOUCHEJ TĚLO

 • Pokud ti někdo řekne, že probio-výrobek XY je top produkt - pozor, je zde miliarda dalších faktorů, proč u jednoho zabere a u druhého vůbec ne.
Problém doplňků stravy s obsahem probiotik = složení, které je orientováno na dodávání monokultur ve VYSOKÝCH MNOŽSTVÍCH = hrozí tělu RIZIKO PORUCHY DIVERZITY střevní mikroflóry, tj. faktor, na kterém u střevního biomu záleží nejvíce!!! (tři vykřičníky)
Problém doplňků stravy s obsahem probiotik = složení, které je orientováno na dodávání monokultur ve VYSOKÝCH MNOŽSTVÍCH = hrozí tělu RIZIKO PORUCHY DIVERZITY střevní mikroflóry, tj. faktor, na kterém u střevního biomu záleží nejvíce!!! (tři vykřičníky)

Nevím jak ty, ale já si do střev nevidím a tak jedna z možností by možná byla, nechat si udělat důkladné vyšetření mikrobiomu

Proto je dobré ke správnému zacílení a výběru probio/prebio podstoupit vyšetření stolice, kde se vše podrobně analyzuje. Máš možnost poslat vzorky své stolice do světa. Mikrobiom je neznámá a navíc velká proměnná. 

Než přijdou výsledky a stanoví se postup na míru, může být prostředí ve střevech už úplně někde jinde. 

Protože probiotika obsahují živé kmeny, vyžadují také specifické podmínky na uchování, uskladnění, užívání. 

Často se v praxi setkávám s tím, že je s doplňky velmi špatně zacházeno. Víš, že tyto (ne všechny) doplňky se musí uchovávat v chladu? Pokud máš své probiotika doma při pokojové teplotě. Možná už máš doma krabičku k ničemu.

Na obecné úrovni platí, že kvalita přípravků v lékárnách vykazuje plus mínus podobnou úroveň, podobné kmeny, většinou ty nejrozšířenější. Je to možná jen velký byznys a vaše vyhozené peníze.

PROČ SI CHEM. PROBIOTIKA NEKUPUJI

ÚČINNOST

 • Mnohé výzkumy ukazují, že některé bakterie používané, jako součást uměle vytvořených kultur, slouží pouze jako zdroj mléčného kvašení a nepřežívají průchod žaludkem do střevního traktu, to znamená, že NEŠKODÍ ZDRAVÍ - minou se však s účinkem.

SYMBIOTICKÁ ROVNOVÁHA

 • Jiné výzkumy to rozporují a poukazují na fakt, že určitá část z nich žaludkem projde a rozvrací symbiotickou rovnováhu střevní přirozené mikroflóry.

ŠKODY

 • Každá probio-bakterie se bude chovat specificky dle mikroprostředí. Tj. jedna je neškodná u zdravého střeva, ale ta samá v zánětlivém prostředí se začne chovat vysoce zánětlivě (napáchá mnoho škod).

Dalším z faktorů, který nesmíš opomenout je forma (tedy kapsle/kapky/prášek atd).

Kapsle jsou vyrobeny z materiálu, který se rozkládá až ve střevním traktu, takže jejich obsah projde kyselým prostředím žaludku a působí až ve střevech (tam kde má působit). Tady narážím na podávání doplňků například malým dětem. U této skupiny (u malých dětí) buď neskutečně opatrná.

Malé dítě (kojenec) nepolkne kapsle a tak máma v dobré víře volí sirup, kapky, prášek rozmíchaný ve stravě. Bohužel ne všechny bakterie v této formě přežívají průchod žaludkem do střevního traktu. Tj. taková aplikace je bohužel bez efektu = neškodí zdraví = možná jen vyhozené peníze. 

Pokud by se stalo, že trávicím traktem projdou, mohou (ale nemusí) rozvrátit symbiotickou rovnováhu střevní přirozené mikroflóry. Znáš přesné složení mikrobiomu svého dítěte? Já ne a osobně bych raději neriskovala.  

Pokud jsi maminkou malého dítěte tak kojíš, je to ta nejlepší věc na celém světě. Pokud kojíš nejsou probio/prebio vůbec potřeba dětem podávat.

Mateřské mléko obsahuje všechny zdraví prospěšné probiotické bakterie (a také prebiotika, na které se nesmí zapomínat). Při kojení dochází k rychlému osídlení střevní sliznice novorozence prospěšnými bifidogenními bakteriemi a laktobacily. 

Na složení mateřského mléka má samozřejmě zásadní vliv strava a životní styl matky. Pokud máš doma dítě s problémy, okamžitě zjednej nápravu také tímto směrem. 

Mám vedle sebe několik různých názorů. Naštěstí jsem to JÁ, kdo velí svému tělu a můžu se sama rozhodnout zda a co, kdy suplementovat. Zda BRÁT něco, co nepřežije a neuškodí, něco co rozhodí  rovnováhu, něco co mě podpoří, něco co.... (doplň si sám/sama).

Vždy je naprosto nezbytné zabývat se konkrétním tématem, konkrétním člověkem a důvodem, proč a za jakým účelem chce užívat nějaké potraviny, byliny, doplňky stravy a jaké to jsou (původ, složení, další složky, pojiva, aditiva, účinnost, kombinace, atd..). 

Dokonale a možná ještě lépe než s doplňky PROBIO můžeš podpořit svůj organismus (své dítě) pomocí přírodních zdrojů. Ne všechno živé je automaticky probiotické. 

JAKÁ JSOU PŘÍRODNÍ PROBIOTIKA?

Probiotika se přirozeně nachází:

 • jogurt (pozor pasterizací dochází k vyhubení všech bakterií a to i těch prospěšných),
 • kefír,
 • kysané zelí, kysaná zelenina, kvašené okurky,
 • kimchi,
 • bryndza,
 • kombucha,
 • mateřské mléko,
 • natto,
 • jablečný ocet,
 • tempeh,
 • miso a další.
Je velmi nepravděpodobné, že by se při veškeré té pestrosti mikrobiálního života na Zemi ve všech potravinách nacházely stejné druhy bakterií, které působí univerzálně blahodárně na každého člověka se všemi jeho potížemi, genetickými predispozicemi, náladami a vším tím, co definuje jeho zdravotní stav.  

Veškeré informace zde uvedené jsou závěrem mého postoje, kterému předcházelo studium různých zdrojů po mnoho let nazpět (odborné knihy, zdroje na internetu, vědecké studie, komunikace s odborníky v oboru, lékaři, lektory). 

Hlavně je to má žitá praxe. To samozřejmě neznamená, že probiotika jsou na nic, jen, že je třeba k tvrzením o jejich prospěšnosti a ještě více k propagaci mnoha probiotických produktů přistupovat s nadhledem, v souvislostech a s daty. 

Vždy doporučuji konzultaci zdravotního stavu s lékařem.

VYUŽIJ PORADENSTVÍ A ÚVODNÍ KONZULTACI ZDARMA