Kopie z HIT JE BÝT AKTIVNÍ A V POHYBU

Každý člověk ví, že POHYB = ZDRAVÍ

Jak je to s pohybem při histaminové intoleranci?

 • Nebudu Vás přesvědčovat o výhodách pohybu, 
 • nebudu Vás ani přemlouvat, abyste chodili pravidelně cvičit 
 • a konečně zvedli Váš HIT zadek z gauče.

Každý má zodpovědnost a zdraví ve svých rukou. A každé malé dítě Vám řekne, že pohyb je základ, na kterém se musí stavět (bez toho to zkrátka nejde). Vystupte okamžitě ze své komfortní zóny, protože pohyb je lékem (ne Daosin, ani jiná tabletka). Pokud se nehýbete, nečekejte, že s pouhou úpravou jídelníčku Vaše HIT zmizí. To je iluze a sen. Pokud se chcete zbavit svých "nemocí" musíte své tělo trénovat a dostat do absolutní rovnováhy, kondice (to z gauče není reál).

Aby bylo jednou provždy jasno:
HISTAMINOVÁ INTOLERANCE NENÍ SMRTELNÁ NEMOC. Nepotřebujete tedy ležet v nemocnici (hurá), ani mít nohy vysoko ve vzduchu. 

POHYB PŘI HIT

V žádném případě se nesmíte nechat vystrašit. Sama jsem velmi aktivní a vnímám, že kardio-cvičení je při oslabení a histaminové intoleranci náročnější, protože dochází k aktivaci žírných buněk. Ovšem ze své osobní zkušenosti a praxe také vím, že histaminová intolerance NENÍ KLASICKÁ NEMOC a tak není důvod přerušit a ukončit sportovní aktivitu, kterou člověk miluje. 

Pokud sportujete, znáte své limity, znáte také svou tepovou frekvenci, se kterou doporučuji aktivně pracovat. 

Každá činnost má své zásady. Nejen jídlu, ale i sportu při HIT je potřeba věnovat se s maximální pozorností. 

NA ZAČÁTKU UBERTE, ZPOMALTE A DBEJTE NA PRAVIDELNOST

Věřte, že ubrat a zpomalit není nikdy na škodu. Poté se zaměřte na pravidelnost. 

Na začátku si uvědomte, že život není o EXTRÉMECH. Zvolte tempo na pohodu. Určitě ne každý pohyb, každá forma cvičení bude pro tu Vaší HIT ideální. Nevzdávejte se ihned po prvním neúspěchu, netlačte na pilu a poslouchejte své vlastní tělo. 

Začněte klidně obyčejnou procházkou. 

Pokud zvýšíte tempo, stoupá tepová frekvence, tělo začíná jinak pracovat, dostává se do anaerobního pásma a při výkonu se uvolňuje HISTAMIN. Doporučované pohybové aktivity u HIT jsou pomalejší a volnější typy cvičení 

 • jóga (Slyšeli jste o léčbě střevních a zažívacích problémů pohybem? Odpověď je "jóga".),
 • jogging, 
 • jízda na kole, 
 • wallking a další.
 • POZOR, MINIMUM JE 10.000 KROKŮ DENNĚ.

Vše je o tréninku a postupně se každé tělo krásně vytrénujete na ideální počet tréninků 4 x týdně. Protože tyto 4 tréninky Vám mohou zaručit, že Vaše tělo kvůli delší pauze nezapomene, co má dělat, jak se má chovat, pracovat se svaly, spalovat atd.. Člověk se samozřejmě nebude dřít do morku kostí (to by ani nešlo a pozor, na přetrénování). Stačí jen, když zvolníte, nasadíte klidnější tempo, pohlídáte si svůj tep, jídelníček, pravidelnost. 

Před sportem si klidně dejte vitamín C, který Vám bude pomáhat odbourávat histamin. 

Před každým sportem se zaměřte na správné načasování jídla a pití (a to před a po tréninku). Výživa při sportu je NESMÍRNĚ DŮLEŽITÁ. Před tréninkem, ať už je v jakoukoli denní dobu, je potřeba jíst takovou stravu, která se snadno tráví. Z hlediska zastoupení živin to znamená, že by měly převažovat sacharidy, méně pak tuky a bílkoviny. 

Příklady potravin před HIT tréninkem: 

 • ovoce 
 • pečivo (bílé i celozrnné - obě varianty mají svůj význam)
 • tepelně upravená zelenina, ořechy a semena aj.
 • veganský proteinový koktejl (bez laktózy, bez lepku, bez sóji, bez chemie)

Množství je závislé od časového odstupu od fyzické zátěže, typu zátěže, intenzitě a délce tréninku. 

Po tréninku je nezbytně nutné dodat tělu sacharidy i bílkoviny. Tady dělá většina sportujících naprosto zásadní chybu, která kazí veškeré snažení.

Dlouho jsem na našem i zahraničním trhu hledala nadupaný PROTEINOVÝ KOKTEJL pro sportovce, který splňuje veškeré mé náročné požadavky na kvalitu a čistotu. To znamená:

 • BEZ LAKTÓZY
 • BEZ LEPKU
 • BEZ SÓJI
 • BEZ CUKRU
 • VEGAN (bílkoviny rostlinného původu mají přednost před těmi získávanými ze zvířat a obaly jsou průmyslově kompostovatelné)

Žádné dlouhé názvy ani záhadná čísla. Seznam ingrediencí má jenom čtyři položky (nebo pět, pokud máte rádi čokoládu) a ani jedna není umělé barvivo nebo konzervant!

Jste připraveni na prvotřídní výživový doplněk, který přináší energii a dramatickou přeměnu? A to i v případě omezení, které Vám nedovolují konzumovat laktózu, lepek, sóju. Koktejly splňují ty nejpřísnější požadavky specifických veganských jídelníčků. Najdete je v e-shopu s sekci "výživa" zde

To co při sportu NABĚHÁTE, nemůžete nikdy DOBĚHNOUT NESPRÁVNOU STRAVOU!

Aktivní pohyb je lékem při histaminové intoleranci. SPORTUJTE, HÝBEJTE SE VŽDY PRO RADOST

Ukážu Vám, jak se vrátit zpět do hry, jak dosáhnout skutečných a reálných výsledků nejen při HIT, ale například i při redukci hmotnosti a přiblížení se k Vaší ideální váze.

Často se setkávám s lidmi, kteří by velmi rádi cvičili, ale nedaří se. Snad každý, kdo se o něco podobného snaží, je v takové situaci zoufalý. A přitom řešení je velmi jednoduché. Víme, že při výkonu se uvolňuje HISTAMIN. A proto v situacích, kdy začnete vyvíjet jakoukoli fyzickou námahu a slibujete si od ní zdraví, postupné ubývání tukových polštářů, posílení svalové hmoty, odchod HIT..

..je opravdu potřeba směřovat pozornost k POHYBU a s pohybem se kloubí Vaše TEPOVÁ FREKVENCE.

Ideální počet tréninků je 4 x týdně. Protože jen tyto 4 tréninky zaručí, že tělo kvůli delší pauze nezapomene, co má dělat, jak se má chovat, jak má spalovat, pracovat se svaly atd..
Ideální počet tréninků je 4 x týdně. Protože jen tyto 4 tréninky zaručí, že tělo kvůli delší pauze nezapomene, co má dělat, jak se má chovat, jak má spalovat, pracovat se svaly atd..

Tepová frekvence (TF) je něco, co zná každý, ale mnoho lidí bohužel TF vůbec ve svém životě nevyužívá.

Znám svou tepovku dokonale, ale vyžaduje to praxi (jako ostatně vše). Tato velmi jednoduchá berlička mi velmi pomohla k lepšímu zdraví. Žádný učený z nebe nespadl. Pojďte se mnou poodhalit tajemství úspěchu. Vy zkušení mě můžete doplnit, opravit, podělit se o své zkušenosti, výsledky (děkuji).

Tepová frekvence udává počet tepů (stahů) srdce za jednu minutu. Její výsledná hodnota záleží na intenzitě fyzické zátěže a celkové trénovanosti. Pokud jste v klidu a nic neděláte, pohybuje se TF mezi 60-75 tepy za minutu. Čím více jste trénovaní, tím je TF nižší (u některých sportovců může klesnout až na 50). 

Měření přesné klidové tepové frekvence doporučuji ráno a to ihned po probuzení.

Klidová tepová frekvence je jedním z významných ukazatelů tvé fyzické trénovanosti. Maximální tepová frekvence (MTF)

MTF = 220 - věk. Jak Vám tato čísla pomohou? Každá činnost a to i sport při HIT má své zásady. IDEÁLNÍ TEPOVÁ FREKVENCE JE 55-65 % maximální TF - proto začínejte u těchto čísel.

Nebudu Vám radit, jaký druh sportu je pro Vás ideální, vyberte si sami dle svých možností, dle toho co Vás skutečně naplňuje a baví.

TEMPO A TEPOVÁ FREKVENCE PŘI HIT

Je to tempo při kterém můžete mluvit, tkz. "tempo na pohodu".

Toto pásmo se taky nazývá anaerobní a spalujete při něm tuky. Pokud zvýšíte tempo, Vaše TF stoupá, tudíž tělo začíná úplně jinak pracovat, dostává se do anaerobneho pásma a tam se můžete dostat do možného konfliktu s HIT. Určitě si pořiďte hodinky (přístroj) na měření tepu a dalších funkcí, které jsou velmi užitečné. 

Je klíčové a v praxi se mi to krásně osvědčilo, hlídat si tepovou frekvenci. Během fyzického výkonu si pohlídám, ve kterém pásmu se pohybuji a přizpůsobím tomu i svůj výkon. Nemusím se pak bát, omezovat se, krátit čas cvičení, ale v pohodě zvládnu třeba i hodinovou a delší aktivitu. Začněte ještě dnes a pokud Vás baví číst, řeknu Vám ještě něco o výdeji energie. I Vaše cesta k úspěchu a uzdravení se, je otevřená.

Nejde jen o samotný POHYB, ale také o vědomé vnímání okolního světa, které doporučuji každému. Nejde o to, kolik kilometrů dnes běžíte a za kolik to budete mít. 

JDE O POCIT, SPOKOJENOST A ZDRAVÍ

ROVNOVÁHA |PŘÍJEM = VÝDEJ|

Výdej energie. Existuje nespočet návodů, aplikací, propočtů a tabulkových hodnot na množství vydané energie při různých činnostech (rozšiřte si své obzory a najděte si tu svou cestu). Ať už Vám bude vycházet jakékoli hodnota, mějte na paměti, že celkový výdej energie závisí na mnoha faktorech:

 • na trénovanosti (trénovanější člověk vydává při stejném výkonu méně energie než lenoch),
 • na hmotnosti (čím jsi těžší, tím máš větší výdej energie),
 • na tělesné konstituci,
 • na pohlaví (žena má při stejné činnosti menší energetický výdej než u muž),
 • rychlosti pohybů.

Příjem i výdej energie měříme v kaloriích (nebo kilojoulech - 1 kcal = 4,2 kJ). Energii vydáváme i v absolutním klidu (spánku). Je to tzv. bazální metabolismus.

Jaká je Vaše práce? Denní činnost? Úředník za hodinu v kanceláři spálí necelých 50 kcal, zedník až přes 350 kcal za hodinu. Jaký je Váš POHYB?

Chůze (5 km/h) - 840 kJ
Běh (10 km/h) - 2940 kJ
Jízda na kole (20 km/h) - 2310 kJ
Chůze do schodů - 1680 kJ
Tenis - 2310 kJ
Tanec - 1260 kJ
Plavání - 1680 - 2520 kJ
Fotbal - 2100 - 2520 kJ
Lyžování sjezd - 2100 kJ
Lyžování běžky - 2940 kJ

Hodnoty jsou uvedeny pro průměrného 70 kg člověka za 1 hodinu sportování. Hodnoty jsou pouze orientační, určitě se Vám nebude chtít sledovat každou spálenou kalorii (to je totální hovadina). Příspěvek upozorňuje na POHYB a na to, že nemusíte lámat rekordy, popravdě to ani s HIT (alespoň na začátku) nelze. Proto Vám v úvodu postačí pochopit a třeba každý den místo jedné hodiny sezení u TV, jít na svižnější procházku, kterou jste schopni spálit 850 - 1000 kJ. Za měsíc se dostanete na 25 000 - 30 000 kJ, což znamená významné číslo pro Vaše zdraví (redukce tuku 1 kg), posílení svalové tkáně, srdce, trénování metabolismu, psychiky a všech systémů v těle. 

NALEZNĚTE SVOU ROVNOVÁHU V POHYBU

NIC SE NEDĚJE NÁHODOU

Vše souvisí se vším a tak jedna věc se nabaluje na druhou. Jak se chováme, jednáme, myslíme, působíme na naše hmotné tělo, které nám v životě odráží každý čin, každou myšlenku a postoj. Chcete vědět, proč se "TO" děje?

 • Jak se motivovat? Postavte se a jděte něco dělat.  Není nutné příliš myslet, stačí se zeptat: CHCI TO? Jsou dvě možnosti: ANO - jdu to rovnou udělat. NE - musím se smířit s prohrou. 
 • Vyberte si sport, který Vás baví. POHYB = RADOST A FUNKČNÍ TĚLO (hubnutí je jen vedlejší efekt pravidelného cvičení).

 • Každý může být fit, ale chce to čas. Nevzdávejte se.

OZVĚTE SE MI