Kopie z HISTAMINOVÁ INTOLERANCE |HIT|

Histaminová intolerance je důsledkem nepoměru mezi přísunem a odbouráváním histaminu v těle. 

Trápí Vás? 

S narůstajícím počtem chybně stanovených diagnóz se šíří světem neuvěřitelné fámy. Zapojte, prosím svůj zdravý selský rozum a kritické myšlení. Nelze vše výše uvedené hodit na HIT! Trvejte na odhalení a diagnostikování skutečné příčiny té Vaší histaminové intolerance. 

Zaměřte určitě svou pozornost na psychosomatiku, práci se stresem a všímejte si také dalších vlivů. Spolupracujte s odborníky, zaveďte si potravinový deník s přesným zápisem potravin, časů, pocitů a případnými reakcemi. Zhodnocení dopadu dietní zátěže na organismus nesmí být nikdy ponecháno na laickém posudku. 

HISTAMINOVÁ INTOLERANCE JE STAV DEFINOVANÝ DEFICITEM ENZYMU, KTERÝ ODBOURÁVÁ HISTAMIN

Cesta přísunu histaminu do jednotlivých tělních prostorů může být interní, kdy je histamin uvolňován buňkami těla (organismus si ho sám syntetizuje a skladuje). Nebo externí, kdy je histamin dodáván do těla potravou. 

V HLAVNÍ ROLI ENZYM DAO

Hromadění histaminu je způsobeno nedostatečnou aktivitou nebo sníženou koncentrací enzymu diaminooxidázy (DAO). 

Diaminooxidáza je enzym, který odbourává histamin. 

Je produkován přednostně v buňkách trávicího traktu. Bývá snížen u lidí s poškozením střevní sliznice, při narušeném mikrobiomu. V nemocném či nějak narušeném střevě se enzym DAO nemá kde a jak uchytit. V takovém prostředí se vyskytuje spojitost s obranyschopností a žírnými buňkami (problém se žírnými buňkami = problém s histaminem). 

Nepleťte si pojmy s dojmy. DAO není určitě samostatně vhodný marker k určení skutečné histaminové intolerance. Snížená produkce enzymu DAO může být pouze přechodná, ale mění se i v čase. Často se střídá dobrá tolerance s obdobím výrazného zhoršení. HDU představuje aktivitu enzymu diaminooxidáza (DAO). Zkratka je z anglického histamine degrading unit = histamin degradující jednotky. 

NESPOKOJTE SE S "HIT" NÁLEPKOU, DIAGNÓZOU ČI SYMPTOMEM

Přestože na poli klasické medicíny je stále rovnice o mnoha neznámých, jsem osobně přesvědčena, že člověk dokáže téměř každý problém a NEmoc překonat (případně její příznaky výrazně eliminovat). 

DIAGNOSTIKA HISTAMINOVÉ INTOLERANCE

Pro správnou diagnostiku musí lékař vědět vše o vašich potížích. Účinným řešením je dělat si o symptomech záznamy (frekvence, intenzita, psychika). To může výrazně přispět k identifikaci a odhalení možného spouštěče. POZOR, ojedinělé nebo různě kombinované projevy organismu nemusí vůbec ještě znamenat histaminovou intoleranci. Většina příznaků je způsobena řadou pochodů v těle či patologických stavů, které musejí být nejprve VYLOUČENY. Pokud se Vám nechtějí číst zahraniční studie, věnovala jsem se diagnostice HIT podrobněji zde

Pokud neznáte příčinu a současně i vztahy a souvislosti mezi kvalitou stravování a zdravotními pochody, je jakákoli slepě aplikovaná snaha o nápravu ruskou ruletou. Nastává situace, kdy se buď "trefíte" a klapne to a nebo se naopak Vaše problémy ještě více prohloubí.

Pokud nemáte hlubší znalosti a praktické zkušenosti, vyhledejte pomoc. Přidat se můžete do mé uzavřené skupiny zde.  

S vyslovenou diagnózou se lidem kompletně zhroutí svět a pohled na život. Nastává období mnoha otázek. Pokud byly i vaše zdravotní potíže označeny nálepkou HIT, která ve vás probouzí zoufalství, mohu vás uklidnit, není to pravá příčina utrpení. 

Teprve tehdy, když se dozvíte důvod, proč se necítíte dobře (ne pouhý název/nálepka/diagnóza) začíná proces léčení. 

"HIT NÁLEPKA" JAKO ODPOVĚĎ

Názvy diagnóz pro mě osobně nemají žádnou velkou váhu. CO VÁM ŘÍKÁ POJEM HISTAMINOVÁ INTOLERANCE? 

TO, ŽE SI NĚKDO VŠIML, ŽE MÁTE ZVÝŠENOU KONCENTRACI DAO (DIAMINOOXIDÁZA) V SÉRU V PLAZMĚ JEŠTĚ SAMOTNOU HISTAMINOVOU INTOLERANCI NEMŮŽE POTVRDIT.

Čím více pozornosti nemoci věnujete, tím méně jste ochotní zachovat si odstup a přemýšlet o nejdůležitějších faktech problému. PRACUJTE SYSTEMATICKY NA URČENÍ SKUTEČNÉ PŘÍČINY VAŠICH PROBLÉMŮ.

„HISTAMIN NENÍ NEPŘÍTEL“

Histamin patří mezi organické dusíkaté látky, tzv. biogenní aminy.

HISTAMIN JE DOBRÝ

Histamin je látka, která se nachází ve všech živých organismech. Nachází se tedy přirozeně i ve vašem těle. Histamin je uvolňován buňkami těla. Histamin je pro lidský organismus nezbytný, neboť zajišťuje správné fungování mnoha pochodů. 

HISTAMIN JE V POTRAVINÁCH

Nacházíme-li histamin v živých organismech - je logické, že je součástí naší potravy. Histamin je dodaný potravinami a nápoji do trávicího traktu. 

DAO = nejvýznamnějším enzymem, který odbourává histamin. Koncentrace DAO v séru jako ukazatel má pro diagnostiku stavů HIT jen omezený význam. 

ŽIVOTNÍ STYL A STRES

Nezdravý životní styl vyvíjí tlak na tvorbu histaminu. Zdroj histaminu nepochází jen ze stravy. 

Největším zdrojem histaminu je člověk sám sobě (jak žije, jak myslí). 

STRES je velkým zdrojem histaminu. 

VÝKON, POHYB

Při výkonu se uvolňuje HISTAMIN

ZPOMALTE, UBERTE A DBEJTE NA PRAVIDELNOST. Při delším cvičení dochází k nárůstu histaminu. Tělo využívá histamin pro zvýšení výkonu a oddálení únavy.  

POHYB = ZDRAVÍ

JINÉ ONEMOCNĚNÍ

Nadprodukce histaminu může být způsobena  bakteriální infekcí, ZÁNĚTEM akutním, ale i chronickým zánětlivým onemocněním (např. Crohnova choroba), tak i při nekompenzované celiakii či vleklých potravinových střevních alergiích, lymské borelióze, autoimunitních chorobách, MCAD, alergie, aj..

HISTAMIN JE TERMOSTABILNÍ

OHŘÍVÁNÍ POTRAVIN NEVADÍ

Pokud je již HISTAMIN v jídle -zůstává tam- na tom se nic nemění a vlivem ohřevu jídla by nemělo docházet k násobení histaminu. Aby mohl vznikat histamin, musí být v potravinách přítomna aminokyselina HISTIDIN. 

INFORMACE

HIT (NEmoc) přináší informaci, zjištění, omezí jedince v běžném životě, přináší množství tělesných, duševních a emočních těžkostí. Ovlivní nejen vás, ale celé vaše okolí, rodinu, společenský život, sport, koníčky aj..

Nenechte se připravit o radost ze života.


UNIKÁT

Každý má svou "hladinu tolerance". Je nutné si vždy uvědomit, že každý jsme unikát. Každý má jiné příznaky, jinou hladinu tolerance, každému vadí některé potraviny více a jiné méně či vůbec.

SPOUŠTĚČE

Alergeny, antigeny, bakterie, zánět (akutní, chronický), patologické procesy v tkáních, poškozený mikrobiom, vzorce chování, chemie, alkohol, nevhodné stravování, nevhodné potraviny, vliv prostředí, léky, stres, emocionální stres (pláč, smutek, negativní emoce, blokace a prožitky), poruchy spánku, fyzická námaha, změny tlaku, sluneční svit, ostré světlo, hormonální změny, kouření (pasivní, aktivní), dehydratace (přirozeně je histamin uvolňován při dehydrataci, tj. žízeň je jako neurotransmiter), nedostatek živin, deficit vitamínů, minerálů, poruchy příjmu potravy, atd..

IMUNITNÍ SYSTÉM

OBRANYSCHOPNOST ORGANISMU /náš vlastní imunitní systém/ aktivně ovlivňuje, kolik žírné buňky vypustí histaminu do oběhu, jak moc se cítí v ohrožení.


ČERSTVÉ

Čím čerstvější a kvalitní surovina, tím nižší riziko. Neexistují přesná data ohledně obsahu histaminu v jednotlivých potravinách (ani nemohou). Koncentrace histaminu, i jiných biogenních aminů v potravinách jsou vysoce proměnlivé. 

HISTAMINOVÝ LIBERÁTOR může vést k uvolnění histaminu ze žírných buněk

 • ALKOHOL - z našich vlastních buněk vyplavuje histamin
 • LEPEK
 • VEJCE - vaječný bílek aktivuje žírné buňky (nejvíce v syrovém stavu, ale i po uvaření)
 • VNITŘNOSTI
 • MOŘSKÉ PLODY
 • OŘECHY, SEMÍNKA - slunečnice, kešu, lískové, vlašské
 • AVOKÁDO, CIBULE, FAZOLE, RAJČE atd. 

INTOLERANCE

opakem je TOLEROVAT

tj. něco strávit, nechat to projít bez odporu.

Jakou roli ve Vašem životě hraje psychosomatika? 

NEMOC JE MÁ NEJLEPŠÍ PŘÍTELKYNĚ

Nemocná jsem BYLA až do chvíle, kdy jsem přestala bojovat, kdy jsem přestala být naštvaná na svůj osud, bolest, nemoc, okolí, lékaře, omezenou stravu, systém, práci, bývalého manžela, tátu, který mi zemřel, zkrátka na celý svět. Pochopila jsem a vše přijala. Vždyť tak je to v pořádku, nemohla jsem být zdravá. Jak můžu chtít po svém organismu, aby správně fungoval, když mu nedám vše, co pro své fungování potřebuje. Nikdo takovou zátěž nemůže dlouho vydržet. 

Změna musí nastat okamžitě v celém životě, celém jídelníčku, celém JÁ. Na okamžik se se mnou zamyslete nad pojmem "NEmoc" (histaminová intolerance). Možná vám zatím ještě připadá děsivý a vrhá stín na Váš život, ale když ho zlomíte, ztratí moc, kterou nad vámi má. HIT je nálepka, pseudonym (dosadit si může každý to své trápení).

S pochopením přijdou člověku nové informace, které pomohou, nasměrují a často i vyřeší letitý problém. 

U histaminové intolerance nedochází k aktivaci imunitního systému, ale k nerovnováze v metabolismu histaminu.  

HISTAMINOVÁ INTOLERANCE 

vs. POTRAVINOVÁ ALERGIE

Při potravinové alergii funguje úplně jiný princip. Vyplavení histaminu z našich vlastních buněk. To znamená, že hladina histaminu se zvyšuje vlivem vnějších zdrojů, se kterými si neumí naše tělo poradit.

Potravinové alergie nejčastěji probíhají přes IgE protilátky, ale mohou probíhat i jako non-IgE, smíšené imunologické procesy a bohužel ani test na IgE protilátky je neumí jasně diagnostikovat.

Potravinová intolerance je NEimunologická odpověď spuštěná potravinou nebo její součástí v dávce normálně tolerované. Reakce přes IgG protilátky se nerovná ve skutečnosti intoleranci. 

JE ABSOLUTNÍ BLBOST PTÁT SE OSTATNÍCH NA JEJICH REAKCE A TOLERANCE 

A JAK JE TO S TĚMI SEZNAMY POTRAVIN PŘI HISTAMINOVÉ INTOLERANCI?

NEEXISTUJE ŽÁDNÝ KOMPLEXNÍ A 100% SPOLEHLIVÝ SEZNAM ZAKÁZANÝCH ČI TOLEROVANÝCH POTRAVIN. Nezbývá než se s fakty smířit a pozorovat reakce vlastního dokonalého organismu. Přestaňte se bát vitamínů, minerálů a zdravé, přirozené potravy, kterou nutně potřebujete k životu. Kromě vynechání nevhodných potravin je nejdůležitějším pravidlem konzumovat čerstvé, chemicky neošetřené potraviny. ZAPOJTE ZDRAVÝ SELSKÝ ROZUM. Potraviny, které dlouho stály budou obsahovat větší obsah histaminu než ty čerstvé. Například rajče, které cestovalo 3 týdny v kontajneru a poté dozrávalo ve skladu. Taková potravina bude obsahovat mnohem více histaminu než rajče vypěstované na slunci a ihned snědené. 

Při skutečné histaminové intoleranci je důležitá dieta s omezeným příjmem histaminu

Nízko-histaminovou stravou se snižuje hladina histaminu v těle, kdy toto opatření často postačuje na odstranění nežádoucích symptomů. 

POZOR! Seznam Vám slouží pouze jako hrubý návod. Je důležité mít na paměti, že HIT seznam zahrnuje pouze potravinové spouštěče. Avšak existuje mnoho nepotravinových spouštěčů, se kterými musíte při HIT vždy počítat.

Očistěte své tělo, zregenerujte a dostaňte zpět do rovnováhy. 

Učte se vědomému stravování (jak správně, zdravě a střídmě jíst). Chce to velkou trpělivost, pevnou vůli, chuť pro změnu.

JAKÉ POTRAVINY OBSAHUJÍ NEJVÍCE HISTAMINU?

HISTAMINOVÁ BOMBA


 • fermentovaná
 • kvašená
 • konzervovaná jídla

VODNÍ ŽIVOČIŠNÉ PRODUKTY


 • ryby
 • mořské plody

ALKOHOL


 • pivo
 • červené víno
 • sekt
 • tvrdý alkohol

MLÉČNÉ VÝROBKY


 • sýry plísňové a zrající sýry
 • mléko
 • smetana
 • zakysané výrobky

OVOCE


 • jahody
 • ananas
 • maliny
 • pomeranč
 • mandarinka
 • sušené proslazené ovoce aj.

ŽIVOČIŠNÉ VÝROBKY


 • uzeniny
 • některé druhy masa (kuřecí, vepřové)
 • marinované
 • vnitřnosti 
 • slanina
 • salámy
 • klobásy
 • šunka
 • párky
 • část vejce

LÉKY (vždy konzultujte s lékařem)


 • antibiotika
 • léky proti kašli
 • antidepresiva
 • analgetika
 • antireumatika
 • léky na arytmii 


NEJLEPŠÍ MEDICÍNA JE, NAUČIT LIDI, JAK JI NIKDY NEPOTŘEBOVAT.  

OSTATNÍ


 • čokoláda
 • káva
 • sladkosti
 • lepek
 • kvasnice
 • aditiva
 • umělá barviva
 • konzervanty
 • stabilizátory a další chemické složky

ZELENINA


 • rajčata
 • špenát
 • baklažán
 • olivy
 • avokádo
 • houby
 • rukola
 • kapusta
 • mořské řasy
 • kyselé zelí
 • kapusta 
 • cibule aj.

NEJHORŠÍ JE SMRT Z VYSTRAŠENÍ

 • Mohu si uvařit a pak si jídlo ohřát? 
 • Mohu si vzít jídlo s sebou do práce? 
 • Mohu svému dítěti ohřát k večeři jídlo, které jsem připravila dopoledne? 

ANO A JEŠTĚ JEDNOU ANO! Zapomeňte na to, co se šíří po internetu, co doporučují různé pochybné příručky. I já jsem ve svých začátcích nejprve pracovala s tuto chybnou interpretací, kterou jsem vyslechla z úst svého lékaře. Dle nejnovějších výzkumů po vychladnutí potravy nedochází k významnému nárůstu histaminu. Po uvaření potraviny se prý netvoří další histamin po dalších 24 hodin. Studujte a učte se. 

Problém by mohl vznikat: 

 • Pokud zvolíte nevhodnou potravinu, 
 • zvolíte špatný postup při přípravě jídla,
 • budete prožívat negativní emoce. 

Zaměřte pozornost výhradně na kvalitu, čerstvost, obsah a složení komplexního jídelníčku. Nikdy se prosím, nedívejte na potravinu jen jednostranně. HIT NENÍ ZA TREST. Histaminová intolerance je problémem vycházejícím z odklonu od rovnováhy buněčného metabolismu a dalších specifických abnormalit. Velmi často na podkladě emočního stavu (psychosomatická sféra). Svou stravu koncipujte tak, aby se denně v každé porci nacházely enzymy. V klidu si uvařte, ale také zařazujte potraviny čerstvé (ovoce, zelenina, klíčené potraviny, semena, přírodní probiotika, zdravé tuky, omega NMK, atd..). Potřebujete navrátit funkčnost trávicího traktu k normálu. 

TERAPEUTICKÁ DIETA JAKO NÁPOVĚDA PŘI HIT

Nedám Vám detailní seznam potravin (ten neexistuje). Nedoporučím  Vám ani dlouhodobou DIETU, protože dříve či později takové nařízení začnete porušovat. Mohu Vám ukázat cestu a osvědčené postupy vedoucí k cíli. 

Pro pochopení a START je důležité zavést eliminační dietu a další smysluplné kroky s jejichž pomocí budete úspěšně bojovat proti zvýšené hladině histaminu a možným dalším nemocem. Radujte se z každého dne a každého sebemenšího sousta a kroku vpřed. 

Na rovinu. U většiny z Vás se bude jednat o velkou (často až drastickou) změnu v dosavadních návycích. Z jídelníčku je nutné (krátkodobě) vyloučit mnoho potravin a pochutin, na které jste byli zvyklí a vybudovali si na ně závislost. Buďte důslední! Opatření se týká nejen potravin obsahujících velké množství histaminu, ale i takových, které působí jako uvolňovače histaminu. Strava je častým spouštěčem různých trávicích obtíží a zbavit se jich můžete například i pomocí low FODMAP diety

NEZAMĚŘUJTE SVOU POZORNOST NA TO, CO NEMŮŽETE, ALE NA TO CO MŮŽETE A CHCETE SKUTEČNĚ JÍST A CO CHCETE SE SVÝM ŽIVOTEM DĚLAT. 

Člověk, který začne držet na základě špatné diagnostiky striktní diety, zadělává si na potíže a zdravotní problémy v budoucnu. Pokud si nevíte rady! Neexperimentujte! JDĚTE OKAMŽITĚ K LÉKAŘI a najděte si opravdu zkušeného specialistu. Někoho, kdo Vám pomůže poskládat vhodný stravovací režim při Vašem omezení. Každý terapeutický protokol (např. eliminační stravovací režim) by se neměla dodržovat dlouhodobě. VŽDY musí přijít čas, kdy je nutné přidávat postupně ty nejlepší potraviny i ze skupiny zakázaných. 

LÉKY A DOPLŇKY PŘI HISTAMINOVÉ INTOLERANCI

Více toxicity = více nemocí. Změna začíná v naší hlavě.  

 • Bolest hlavy se stává nedostatkem paracetamolu, 
 • vysoký cholesterol se stává nedostatkem statinů, 
 • deprese se stává nedostatkem antidepresiv 
 • a nakonec jsou na nežádoucí příznaky léků předpisovány další léky. 
 • Neřeší se příčina a jen se potlačují symptomy. "PROČ?"

DAOSIN 

mě osobně vůbec neoslovil a to z jednoho prostého důvodu. Jestliže mi mé tělo dává signál, že mu tankuji špatné palivo (např. nepřiměřeně reaguje na jídlo). Nevěřím, že tato tabletka změní reakce mého těla natolik, aby mi pomohla řešit dlouhodobě konkrétní problém a zároveň mi i pomohla nalézt příčiny. Možná bych s pomocí Daosinu své tělo ošálila a mohla si v klidu pochutnat třeba na jogurtu, ale proč, když mému tělu mléko způsobuje problém. 

Daosin, je nejčastěji lékaři doporučovaný, komerční, výživový doplněk při HIT, který nesplňuje parametry při adekvátní pomoci lidem trpícím nesnášenlivostí histaminu z hlediska jeho schopnosti snižovat histamin. Aktivita enzymu diaminoxidázy degradující histamin, požadovaná pro uspokojivou degradaci histaminu, je mnohem vyšší než teoretické množství zřejmě uvedené v doplňku stravy Daosin. Takto hovoří studie

ANTIHISTAMINIKA 

nadužívané léky, které jsou často předepisovány na mnohé příznaky a ani HIT není výjimkou. Antihistaminika si s vaší HIT (s histaminem) neporadí. Ve skutečnosti dokáží jen jeho působení v organismu odsunout. Léky z této kategorie potlačují a překrývají skutečné reakce organismu, oddalují důležité reakce na potraviny (bohužel nelze včas identifikovat spouštěč problému a zjistit, co Vám způsobuje potíže). Uvědomte si, že tělo svou projekcí volá o pomoc. A co uděláte vy? Zacpete mu pusu práškem (přelepíte ji náplastí). 

Vyhledejte si pro tělo přirozenou pomoc a použijte například přírodní antihistaminika, protizánětlivé a protialergické byliny.

KORTIKOIDY 

obsahující léčivé krémy, masti, spreje, tobolky jsou noční můrou pro řadu nemocných. Kortikosteroidy jsou léky, které potlačují imunitní systém. Po vysazení se často nežádoucí projevy těla vracejí, zhoršují se a objevují se tam, kde dříve ne. U chemických léků platí, že jejich úkolem je zmírňovat příznaky nemoci, nikoli odstraňovat příčinu. Léky však v některých případech dokáží zachraňovat životy. Dbejte proto vždy na doporučení svého lékaře a nepodléhejte žádnému fanatickému jednání. 

HORMONY, ANTIDEPRESIVA, ANTIBIOTIKA, OČKOVÁNÍ, RŮŽOVÁ, MODRÁ, ZELENÁ

žádná tabletka pro mě není pomocí v tom pravém slova smyslu. Naopak kvůli vedlejším účinkům, chemickým a jiným přídavným látkám dle mého názoru "berličky tohoto typu" zkracují život a zadělávají HIT pacientům na další potíže. Od dětství jsme přesvědčováni, že v případě nemoci stačí vzít si "prášky" a problém je odstraněn. Od jisté doby se nespoléhám na farmaceutický průmysl, ale mám k dispozici mnohem efektivnější a dlouhodobější řešení. Neodsuzuji klasickou medicínu, velmi ji respektuji a vím, že jsou situace, kdy je léčba nevyhnutelná a opravdu nutná. 

Věděli jste, že po ukončení příjmu blokátorů enzymu DAO může dojít k vašemu postupnému vyléčení? A to po přestání užívání farmak majících negativní vliv na činnost enzymu diaminooxidázy. V dnešní době je známa skoro stovka léčiv ze skupiny antidepresiv, analgetik či antirevmatik, které se účastní na metabolismu histaminu.

Ctím a uznávám přírodu, přírodní zdroje, psychosomatiku a nerada sahám po chemických zbraních. 

Jakákoli reakce organismu je stavem, kdy se tělo brání. Nelze řešit stav pouze chemickým práškem, ale je nutno systematicky pracovat i na jiných úrovních. Bráníte se, děje se něco co nechcete? Nefungují vám správně tělesné orgány - imunitní systém, endokrinní systém, játra, střeva, ledviny, plíce, neproudí správně energie vaším čakerním systémem, máte nezpracované bloky a emoce? Cesta k ozdravení organismu je velmi zdlouhavá a proto každý člověk nějak experimentuje. S jídelníčkem, potravinami, ale také s LÉKY (smutné nemyslíte?).

K vyřešení HIT problémů je nutné ZMĚNIT složení stravy, společenské návyky a celkový způsob života, pohyb, myšlení. Psychosomatika je naší nedílnou součástí a má obrovský vliv na zdraví. Pokud vám lékař nasadí nějaké léky (musí a má k tomu důvod). V tom okamžiku tělo "získává čas", který je nutný k uvědomění, stabilizaci a třeba i k přijetí nové diagnózy a změn, které probíhají aktuálně ve vašem těle. Klasická léčba je stav pouze přechodný (tzv. přestupní stanice). Nejsem zastáncem zbytečné CHEMIE a léky jsem ze svého života odstranila již dávno. Vždy si hledám nejprve přírodní cesty a vím (na vlastní kůži jsem se o tom mnohokrát přesvědčila), že zdravý životní styl a pozitivní mysl dokáže divy. Začněte studovat a otevřete konečně své oči a srdce. 

KOUZLO VITAMÍNŮ, MINERÁLŮ A DALŠÍCH SLOŽEK, které potřebujeme k běžnému fungování. Tělo si je neumí samo vyrobit a musíme je přijímat stravou (deficit doplnit vhodným suplementem). 

Protože mě vždy zajímá komplexní přístup, bude potřeba trochu více přemýšlet a kalkulovat. 

Fajn je zařazování doplňků stravy, bylinných přípravků a adaptogenů na podporu nespecifické imunity. Extrakty z rostlin vždy zařazujte velmi opatrně! Existuje pravděpodobnost, že některé z nich mohou u HIT jedinců vyvolat nežádoucí reakci. 

Napříč SVĚTEM se rozmohl zrychlený způsob života, fast food, nevýživná, nezdravá strava, průmyslově zpracovaná jídla. Příliš mnoho soli, mouky, mléka, alkoholu, kouře, jedů, smogu, automobilů, stresu, olejů, barevných limonád, sacharidů, herbicidů, aditiv atd..

NIKOMU NEVNUCUJI SVÉ NÁZORY! Pro mnohé přátele jsem POZITIVNÍM ZDROJEM, ÚTĚCHOU a INFORMAČNÍM KANÁLEM, který slouží k pochopení různých souvislostí. Nic neočekávám a nemám žádný záměr "jen JSEM". ZNÁM SYSTÉM, VNÍMÁM, JAK VZNIKÁ NEMOC, VĚNUJI SE ŘADU LET PSYCHOSOMATICE, CELOSTNÍMU PŘÍSTUPU, VĚDOMÉMU STRAVOVÁNÍ, RŮZNÝM ALTERNATIVNÍM POSTUPŮM. VĚŘÍM V SAMOUZDRAVOVACÍ SCHOPNOSTI LIDSKÝCH TĚL. 

Strava dovede člověka léčit, ale na druhou stranu i pomalu zabíjet. U doplňků stravy je stav velmi podobný.  Uvedené složení nemusí vždy odpovídat obsahu a slibovanému účinku. Sama si dnes kupuji jen velmi kvalitní zboží, ověřené potraviny, kosmetiku i další produkty. Stejný postup doporučuji každému. 

NIC SE NEDĚJE NÁHODOU

Vše souvisí se vším a tak jedna věc se nabaluje na druhou. Jak se chováme, jednáme, myslíme, působíme na naše hmotné tělo, které nám v životě odráží každý čin, každou myšlenku a postoj. Chcete vědět, proč se "TO" děje? Z jakého důvodu jste například přišli k tomu, že máte HIT či snad reflux (nebo něco jiného)? Co myslíte? Kde by mohl být zakopaný pes? Tělo Vám přece dává nádherné signály, jen se naučit jim vědomě naslouchat a porozumět.

Má práce a stránky jsou založeny čistě na principu SOLIDARITY A VZÁJEMNÉ POMOCI. Nabízím podporu lidem, kteří o to stojí. Spolupracuji s lékaři a různými terapeuty. Jsem certifikovaný výživový poradce a odborný konzultant zdravého životního stylu se zaměřením na posílení imunitního systému, psychosomatiku, individuální výživu, pohyb, suplementaci a histaminovou intoleranci. Má práce je srdeční záležitostí a životním posláním.

Řídím se Kodexem výživového poradce®, tedy zásadami správného, kvalifikovaného a etického poradenství. NEJSEM LÉKAŘ. Jsem jednou z vás. Já i můj malý syn, patříme do skupinky lidí, kteří před lety získali "nálepku HIT". 

HISTAMINOVÁ INTOLERANCE (HIT)

Při řešení problémů je vždy nutný individuální přístup a mnoho trpělivosti při hledání souvislostí mezi klinickými příznaky, konzumací rizikových potravin, nápojů, stresových a dalších psychosomatických faktorů.

 • K problému doporučuji přistupovat komplexně, kdy konkrétní postupy leží na úrovni vlastní individuality.
 • Doporučuji najít si a odstranit příčiny problémů.
 • Jít cestou střídmosti a pozitivního myšlení.
 • Navyšovat antioxidační kapacitu organismu.
 • Podporovat imunitní systém ze všech stran.
 • HIT bývá často následek jiné nemoci a téměř nikdy nechodí sama.

Nepodporuji žádné fanatické jednání a hazard se zdravím. Buďte vždy a za každých okolností opatrní a pod lékařským dohledem. Zvolené postupy konzultujte s odborníkem.

OBJEDNEJTE SI MÉ SLUŽBY

Vyplňte všechny potřebné údaje a já vám osobně ozvu co nejdříve zpět.

Chtěla bych tímto moc, moc poděkovat Zdeničce. Za její ochotu pracovat s člověkem který je zoufalý, nemůže si některé věci dovolit apod... Je velice milá, ochotná poradit, naslouchat, pomoci s jídelníčkem, doplňky. Je to člověk se srdcem na pravém místě

Barbora W.

Děkuji za osobní konzultaci a setkání, moc mi to pomohlo, jsem odhodlaná změnit životní styl, hlavně jídelníček a vše kolem toho a jít cestou za zdravím. 4 hodiny cesty do Českých Budějovic stály za to. Děkuji Zdeni, hlavně za tvou pozitivní
energii, tím jsi mi ji úplně dodala taky. 

Kristýna S.

Milá Zdeňko, jste úžasná bytost, sleduji vás a máte můj obrovský respekt a obdiv.

Děkuji vám z celého srdce za ochotu a laskavost, a přeji krásné dny a zdraví Vám i všem Vašim blízkým. S láskou Ivana

Ivana V.